Miért mondják azt hogy elektromos tűzet Tilos vízzel oltani, miért nem inkább arra hívják fel a figyelmet hogy áramtalanítás után vízzel is oltható?
Mert a víz a legáltalánosabb oltószer, és az áramtalanítás nem általános dolog, aki nem foglalkozik vele, eszébe sem jut.
De a vizes oltókészülékkel is lehet villamos tüzet oltani, ezt sem mondják, pedig rajta a piktogramm.
Mert az "áramtalanítás" nem elegendő. Ez az esetek nagy részében "lekapcsolás"-t jelent. Viszont oltható feszültségmentesítés után. És itt jön be az amit a villamos szakemberek (és lassan szerencsére a tűzoltók is ismernek), hogy a lekapcsolás (köznyelvben "áramtalanítás") és a feszültségmentesítés teljesen mást jelent. A feszültségmentesítésnek megvan a maga szabálya, és megvannak a lépései. Amíg azok nem teljesülnek addig a hálózatrészt (készüléket) feszültség alatt állónak kell tekinteni. (ld. pl. amit valaki írt az akkumulátor), vagy pl. egy olyan hálózatrész amit egy UPS táplál, és pl. véletlenül magához tér az UPS.
Nyilván ez nem vonatkozik arra az esetre, hogy ég a TV a sarokban, az ember kihuzza és akkor oltja (ma már nincs 27kV vagy mégnagyobb fesz a TV-kben, csak elvétve van már CRT TV) azzal ami a keze ügyébe akad.
Egy háznál, lakásnál elcsípi a szolgáltató a tápot és kész.
Egy ipari létesítmény bonyolultabb, és sokkal nagyobb biztonságot igényel, mint írtad is.
És léteznek tűzvédelmi lekapcsolások; nálunk egy gombbal a teljes gyár feszültségmentesíthető elfogadottan.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!