Szerintetek a papír vagy a műanyag zacskó környezettudatosabb?
Elsőre azt gondolnánk hogy a papír, de igazáól a papír felhasználása is rengeteg energiába kerül.ugyebár először rengeteg fát kell kivágni, szárítani kell őket és még a szállítással is rengeteg energia használódik el.
A műanyaggal a legfőbb probléma pedig hogy nem bomlik le ugyebár.
a lebomló műanyagnál a kukorica termesztése sok nehézséggel jár,
a vászontáska mosása pedig szintén nem túl környezettudatos ha nem akarunk betegségeket kapni.
De most a legfőbb kérdés hogy akkor műanyag vagy papír?
Ezt laikusként nehéz megítélni, hinnem kell azoknak, akik azt mondják, a papír környezettudatosabb, hisz nagyon remélem olyanok mondják ezt, akik valóban értenek ehhez.
Laikusként én úgy látom, hogy mindkettő előállításához energiára van szükség és mindkettő újrahasznosítható és mindkettő csak akkor hasznosítható újra, ha az a megfelelő kukába kerül. Azonban tény, hogy a papír lebomlik, de ha nem hasznosul újra, akkor az jelentősen növeli a fakitermelést. Na és hogy hasznosul újra? Ha elégetik a papírt, az is annak számít, ha azzal energiát állítanak elő!!!
Nem tudom, hogy a papír vagy a műanyag újrahasznosítása az egyszerűbb. Azt tudom, hogy a műanyag újrahasznosítása pofonegyszerű, egy darálóba teszik, ami darálja és egyben a súrlódás által felolvasztja a műanyagot, majd ezt egy kancsó hidegvízzel. gyak. "szétrobbantják", granulátum lesz belőle, megy zsákokba, megy vissza a gyárakba.
Gyerekkoromban minden papírba volt csomagolva és a boltokban is papírzacskók voltak, aztán azért tértünk át a műanyagra, hogy a fakitermelést visszább szorítsuk ezzel. Most ismét a papírzacskókat erőltetik. A műanyagzacskók mostanra meg olyan vékonyak, hogy már attól kiszakad, ha beleteszed a kenyeret. Hány zacskó és hány szívószál jönne ki egyetlen eldobható PET palackból? S akkor a zacskón meg a szívószálon sz-rozunk? Miért nem térünk vissza az üvegre és a visszaváltható műanyagpalackra?
Ez csak egy random forrás, amit találtam, egy összegzést ad elvileg több elemzés alapján.
Innen kiindulva sok kutatásra bukkanhatsz. (LCA - életcikluselemzés) Mindig fontos végiggondolnod, hogy egy adott kutatás milyen körülményeket vesz figyelembe.
A linkelt cikkben arra jutottak, hogy a műanyag a környezetbarátabb.
A saját életemben én azt látom, hogy a legkörnyezetbarátabb az, ha a közepesen erős (mint az a tipikus színes, csíkos, vagy a jobb átlátszó füles, mint a Spar-os) zacskókat használom újra és újra, majd a végén a szelektív kukába dobom. A papír nem praktikus, elszakad, nem gyűrhető.
Vászontáska. Értelemszerűen nem kell minden használat után mosni, amikor mégis én akkor berakom egy már meglevő adag szennyes mellé, nem indítom el a gépet 2-3 db szatyot miatt. :D Ha pedig maradék anyagból készül, akkor végképp ez a legbarátibb szerintem.
A papír és a műanyag közül pedig nyilván jobb a papír, a fagazdálkodás lehet fenntartható, az olajkitermelés nem, nálam itt el is dőlt. Nem csak azt tartom problémának, hogy a műanyag nem bomlik le, az előállítása is nagyon környezetszennyező és erőforrásigényes.
Vászonszatyor újrahasznos anyagból.
De ha a papír és a egyszerhasználatos nejlon közt kell választani, inkább a papírra szavazok
#6
Ki keverte? Számít egyáltalán? Szatyor és zacskó is létezik papírból, nylonból és vászonból is.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!