Ajåndėkozås esetėn (ha enyėm a lakås) ės magamnak tartom fenn a haszonėlvezeti jogot, ki tudom-e adni a lakåst albėrletbe?
No, ennek fuss neki mégegyszer!
Elajándékozni akarod haszonélvezeteddel, vagy psdig albérletbe kiadni?
Az ajándékozás adóköteles, az albiba adás is, még ha ingyen teszed is.
Ha kiadod, nem haszonélvezeti jogos, hanem tulajdonjogod marad.
Ez tehát nem kérdés.
Ha elajándékozod haszonélvezeti jogod fentartásával, akkor a tulajdonjog átszáll a megajándékozottra, ám a rendelkezési jog a tied marad.
Ez is egyértelmű.
Láthatod, hogy együtt nem megy, tehát a kérdésedben ellntmondás van, így nem tudni, mit is akarsz tulajdonképpen.
Igen, ki tudod adni.
Amíg tied a haszonélvezeti jog addig te élvezheted a hasznát az ingatlannak. Annyi megkötés van, hogy ebben az esetben a terhei is téged illetnek.
Tehát az a kérdés, hogyha jól értem, hogy a lakást el akarod ajándékozni valamiért haszonélvezeti joggal terhelve, hogy azt megtartsd, és a kérdés, hogy ez a haszonélvezeti jog feljogosít-e arra, hogy bérbe add a lakást.
Egy szóval a válaszom: igen.
Bővebben ezzel támasztom alá, és másra is kitérek.
Haszonélvezeti jog
5:147. § [A haszonélvezeti jog tartalma]
(1) Haszonélvezeti jogánál fogva a jogosult a más személy tulajdonában álló dolgot birtokában tarthatja, használhatja, hasznosíthatja és hasznait szedheti.
(4) A természetes személyt megillető haszonélvezeti jog korlátozott időre és legfeljebb a jogosult haláláig állhat fenn.
5:148. § [A haszonélvezet gyakorlásának átengedése]
(1) A haszonélvező a haszonélvezeti jogot nem ruházhatja át, de a birtoklás, a használat és a hasznok szedése jogának gyakorlását átengedheti.
5:149. § [A haszonélvező jogai és kötelezettségei a haszonélvezet fennállása alatt]
(1) A haszonélvező jogának gyakorlása során a rendes gazdálkodás szabályai szerint köteles eljárni.
(2) A haszonélvező a tulajdonos hozzájárulása nélkül a haszonélvezet tárgyát képező dolog gazdasági rendeltetését annyiban változtathatja meg, illetve a dolgot annyiban alakíthatja át vagy változtathatja meg lényegesen, amennyiben a dolog gazdasági rendeltetésének fenntartása vagy eredeti formájában való hagyása a rendes gazdálkodás követelményeivel ellentétes.
(3) A haszonélvező viseli – a rendkívüli javítások és helyreállítások kivételével – a dologgal kapcsolatos terheket. A haszonélvezőt terhelik a dolog használatával kapcsolatos kötelezettségek.
(4) A haszonélvező köteles a tulajdonost a dolgot fenyegető veszélyről és a beállott kárról értesíteni – ideértve azt az esetet is, ha őt harmadik személy a haszonélvezet gyakorlásában akadályozza -, köteles továbbá tűrni, hogy a tulajdonos a veszély elhárításához vagy a kár következményeinek megszüntetéséhez a szükséges intézkedéseket megtegye.
5:150. § [A költségek viselése]
(1) A haszonélvező a rendkívüli javítási vagy helyreállítási munkálatokat elvégezheti, ha felszólítására a tulajdonos azokat nem végzi el.
(2) A haszonélvezet megszűnésekor a haszonélvező a tulajdonostól a saját költségén elvégzett rendkívüli javítási vagy helyreállítási munkálatok következtében a dologban beállott értéknövekedés megtérítését a jogalap nélküli gazdagodás szabályai szerint követelheti.
(2) Ellenérték fejében a haszonélvezeti jog gyakorlását a haszonélvező akkor engedheti át, ha a tulajdonos – azonos feltételek mellett – a dolog használatára, hasznosítására vagy a dolog hasznainak szedésére nem tart igényt.
Megjegyzem azt is, hogy az ajándékozás adóköteles, bár egyeneság-beli rokonoknál (szülő-gyerek) és újabban testvérek között adómentes.
Azonban az ajándékozás is megtámadható bíróságon valameddig bizonyos indokokkal.
További lehetőségek az pl. az eltartási szerződés de más is van:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!