Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Ajåndėkozås esetėn (ha enyėm...

Attila Bé kérdése:

Ajåndėkozås esetėn (ha enyėm a lakås) ės magamnak tartom fenn a haszonėlvezeti jogot, ki tudom-e adni a lakåst albėrletbe?

Figyelt kérdés
2020. júl. 13. 21:11
 1/8 anonim ***** válasza:
69%

No, ennek fuss neki mégegyszer!

Elajándékozni akarod haszonélvezeteddel, vagy psdig albérletbe kiadni?

Az ajándékozás adóköteles, az albiba adás is, még ha ingyen teszed is.

2020. júl. 13. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
Ki tudod adni. A haszonélvezeti jog mindig erősebb mint a tulajdoni jog.
2020. júl. 13. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
56%

Ha kiadod, nem haszonélvezeti jogos, hanem tulajdonjogod marad.

Ez tehát nem kérdés.

Ha elajándékozod haszonélvezeti jogod fentartásával, akkor a tulajdonjog átszáll a megajándékozottra, ám a rendelkezési jog a tied marad.

Ez is egyértelmű.

Láthatod, hogy együtt nem megy, tehát a kérdésedben ellntmondás van, így nem tudni, mit is akarsz tulajdonképpen.

2020. júl. 14. 05:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Nem ėrtem. Ha elöbb elajåndėkozom, de a haszonėlvezeti jogot megtartom, ùgy ki tudom-e adni-ez a kėrdėsem.
2020. júl. 14. 10:50
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Igen, ki tudod adni.

Amíg tied a haszonélvezeti jog addig te élvezheted a hasznát az ingatlannak. Annyi megkötés van, hogy ebben az esetben a terhei is téged illetnek.

2020. júl. 14. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm.
2020. júl. 14. 18:28
 7/8 anonim ***** válasza:
Kivéve azt, hogy vannak olyan jogok, amik a tulajdonoséi, pl a szavazati jog a társasházi közgyűlésen. A tulajdonos szavaz, a haszonélvező pedig fizeti a cechet. (nem sokan tudják jól, még a közös képviselők sem mindig)
2020. júl. 16. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Tehát az a kérdés, hogyha jól értem, hogy a lakást el akarod ajándékozni valamiért haszonélvezeti joggal terhelve, hogy azt megtartsd, és a kérdés, hogy ez a haszonélvezeti jog feljogosít-e arra, hogy bérbe add a lakást.


Egy szóval a válaszom: igen.

Bővebben ezzel támasztom alá, és másra is kitérek.


Haszonélvezeti jog

5:147. § [A haszonélvezeti jog tartalma]


(1) Haszonélvezeti jogánál fogva a jogosult a más személy tulajdonában álló dolgot birtokában tarthatja, használhatja, hasznosíthatja és hasznait szedheti.

(4) A természetes személyt megillető haszonélvezeti jog korlátozott időre és legfeljebb a jogosult haláláig állhat fenn.


5:148. § [A haszonélvezet gyakorlásának átengedése]


(1) A haszonélvező a haszonélvezeti jogot nem ruházhatja át, de a birtoklás, a használat és a hasznok szedése jogának gyakorlását átengedheti.


5:149. § [A haszonélvező jogai és kötelezettségei a haszonélvezet fennállása alatt]


(1) A haszonélvező jogának gyakorlása során a rendes gazdálkodás szabályai szerint köteles eljárni.


(2) A haszonélvező a tulajdonos hozzájárulása nélkül a haszonélvezet tárgyát képező dolog gazdasági rendeltetését annyiban változtathatja meg, illetve a dolgot annyiban alakíthatja át vagy változtathatja meg lényegesen, amennyiben a dolog gazdasági rendeltetésének fenntartása vagy eredeti formájában való hagyása a rendes gazdálkodás követelményeivel ellentétes.


(3) A haszonélvező viseli – a rendkívüli javítások és helyreállítások kivételével – a dologgal kapcsolatos terheket. A haszonélvezőt terhelik a dolog használatával kapcsolatos kötelezettségek.


(4) A haszonélvező köteles a tulajdonost a dolgot fenyegető veszélyről és a beállott kárról értesíteni – ideértve azt az esetet is, ha őt harmadik személy a haszonélvezet gyakorlásában akadályozza -, köteles továbbá tűrni, hogy a tulajdonos a veszély elhárításához vagy a kár következményeinek megszüntetéséhez a szükséges intézkedéseket megtegye.


5:150. § [A költségek viselése]


(1) A haszonélvező a rendkívüli javítási vagy helyreállítási munkálatokat elvégezheti, ha felszólítására a tulajdonos azokat nem végzi el.


(2) A haszonélvezet megszűnésekor a haszonélvező a tulajdonostól a saját költségén elvégzett rendkívüli javítási vagy helyreállítási munkálatok következtében a dologban beállott értéknövekedés megtérítését a jogalap nélküli gazdagodás szabályai szerint követelheti.

(2) Ellenérték fejében a haszonélvezeti jog gyakorlását a haszonélvező akkor engedheti át, ha a tulajdonos – azonos feltételek mellett – a dolog használatára, hasznosítására vagy a dolog hasznainak szedésére nem tart igényt.



Megjegyzem azt is, hogy az ajándékozás adóköteles, bár egyeneság-beli rokonoknál (szülő-gyerek) és újabban testvérek között adómentes.

[link]


Azonban az ajándékozás is megtámadható bíróságon valameddig bizonyos indokokkal.


További lehetőségek az pl. az eltartási szerződés de más is van:

[link]

2020. júl. 20. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!