Lehetséges a közös tulajdon megszüntetése ebben az esetben?
Testvéremnek és nekem együtt 1/2 rész tulajdonrészünk van (negyed az övé, egy további negyed az enyém) egy családi házban, amelyben jelenleg is lakik édesapánk, illetve apai nagyanyánk, aki haszonélvezeti joggal is rendelkezik. Nem vagyok tisztában azzal, hogy nagyanyánk haszonélvezeti joga befolyásolja-e valamelyest az ügyet, ezért ezzel kapcsolatban is kérnék infót.
Nagyjából 2 éve testvérem és én sem lakunk már a szóban forgó ingatlanban és úgy döntöttünk, hogy meg akarjuk szüntetni a közös tulajdont, magyarán szeretnénk, ha apánk kifizetné a részünket. Hosszas gondolkodás után jutottunk erre a döntésre több szempontot is figyelembe véve: Egyikünk sem kívánja újra használatba venni az ingatlant, illetve ami a legfontosabb, a feltételezett amortizációt megelőzően szeretnénk pontot tenni az ügy végére. Nagyon rövid idő leforgása alatt iszonyatos módon elkezdték leélni a házat.
A felek közti jó viszony még csak hírből sem ismert, ennek főbb okai közé tartozik szüleink válása, apánk az ital iránt érzett szeretete, illetve rossz hírünk keltése alaptalan információk által, stb...
Az ismert okok miatt feltételeznénk, hogy a közös megállapodás szóba sem jöhet. Ami esetleg még érdemi információval szolgál az a tény, hogy apánk legjobb tudomásunk szerint jelenleg rokkantnyugdíjas (pszichiátriai kezelés után), nagyanyánk pedig nyugdíjas. A konkrét kérdéseink pedig az alábbiak:
- Hogyan érdemes neki vágni az egész ügynek úgy, hogy a lehető leghamarabb a végére érjünk?
- Befolyásol-e valamit nagyanyánk haszonélvezeti joga?
- Abban az esetben, ha apánk fizetésképtelenségre hivatkozik, hogyan fogunk testvérem és én pénzhez jutni?
- A járulékos költségeket (pl. ügyvéd, ingatlan becslő) ki és mikor kell hogy rendezze?
- Meddig tarthat az egész procedúra?
- Lehetséges-e a személyes kontakt mellőzése? (Levelezéssel mennyi esélyünk van...)
- Konkrétan hogyan kerül megállapításra az ingatlan értéke?
Az esetleges későbbi kérdéseimet, ha lenne ilyen, igyekszem össze szedni és majd ide írni.
Köszönöm, ha végig olvastad!
Ha van haszonélvezeti jog az ingatlanon, akkor a többire nem is válaszolnék, mert felesleges.
Az felülbírál mindent, ezért találták ki, hogy ne lehessen kirakni valakit a megszokott életviteléből, ingatlanból.
Tehát ez a közös tulajdon megszüntetése per nem játszik.
Anno én is akartam indítani ilyet, de mint tulajdonos, és a velem élő haszonélvező, mivel a 3. tulaj nem akarta aláírni az adás-vételi szerződéseket.
Bár lehet van valami kiskapu, célszerű egy ingatlanos ügyvédet megkeresni.
Ne egy bírósági panasznapot, mert ott csak valami idióta tanonc kiscsaj lesz maximum, aki nem tud semmit.
Hát ebben az esetben az örökséged nem örökség. Amíg haszonélvező van az ingatlanban, addig gyakorlatilag nem sok közöd van hozzá. Ha meg akarod szüntetni a közös tulajdont, akkor megpróbálhatod eladni haszonélezettel terhelten. Szerintem baromira nem fog menni, illetve, ha mégis megveszi valaki, az csak filléreket fog adni érte. (ki vesz olyan lakást, amiben haszonélvező lakik, illetve ha az meghal, akkor az örökösökkel is -vagyis veled ismét- meg kell alkudnia, hogy hozzájusson az ingatlanhoz.
A tulajdonos társaknak (esetedbe apád és a testvéred) elővételi joguk van, de ez nem kötelesség. Ha nem akarják megvenni, nem kötelezhetőek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!