Házépítés vagy felújítás? Melyik olcsóbb manapság?
Mi is dilemmáztunk ezen, és a felújítás mellett döntöttünk,miután láttuk a költségvetését a tervezett háznak. Az ingatlan ára lefele megy, de az anyag költség+ munkadíj nem, sőt az növekedett.
Igaz ez attól is függ, hogy hol lesz ez a bizonyos "befektetés". Mi vidéken élünk, egy megyei jogú várostól pár km-re vettünk házat, így érte meg.
Mindkettőnek van értelme.
Egy 150m2 ház nem jön ki 20 milliónál olcsóban, inkább 25-öt mondanék.Egyteleknél számolni kell a kettel, kerítéssel, melléképületekkel stb.
Viszont:
Szabadon tervezhetsz, nincsenek megkötések,új technológiákat használhatsz, pl.passzív, vagy aktív házak, prokoncept házak. A végeredmény pedig Új, az árát is ennek megfelelően tartja.
Felújítás:
Ennek a mértéke a fontos,és a donor.
Ha abban gondolkodsz , hogy egy régi házat kipofozz akkor arról lebeszélnélek az rettenetes kiadás, szívás, bonyodalom, és sosem jön vissza az ára, mert hiába cserélték ki mindent csak egy régi ház marad.Rettenetes költségei vannak a sitt szállításának.És egy átalakításnál sok a sitt.
Ha felújítás alatt azt érted, hogy egy max 10 éves jó karban lévő jól szigetelt házat megveszel, és mindent meghagysz,estleg kiszedsz pár kisebb falat, újraburkolsz, és kifested. akkor ez a legkifizetődőbb.
MInden meghírdetett árból minimum 20-30 %ot tudsz alkudni.
Egy 150m2-es ház felépítése legalább 22-23 millió.
A felújítás az attól függ hogy milyen a ház állapota.
Egy régi ház ára meg a helytől függ. Ami a városban 15 millió, az falun lehet hogy csak 12, de ha sok a cigány a környéken vagy kevés a munkalehetőség akkor még lehet hogy olcsóbb is.
Öreg ház + felújítás szerintem olcsóbb mint egy új ház de nem sokkal, mindez attól függ hogy mennyi idős házat veszel, hol van a ház, és mennyire kell felújítani.
Én a felújításra szavazok.
Ugyanis látom, hogy ma akik építtettek és próbálták olcsón megoldani, mindig drágábban jöttek ki, repedő falak, nulla hőszigetelés a vastag szigetelőanyag alatt, stb. És ezt ugye nem tudták még, amikor kifizették a pénzt.
Viszont ha már kész házat veszel meg, akkor meg tudod nézni, milyen állapotban van, nem vizesedik-e, nem repedtek-e a falak, stb. Tehát ha okos vagy, akkor veszel egy eleve jó alapot, ami évek óta áll. Nem zsákbamacska. És ha tényleg jó állapotban van, akkor elég csak festeni, parkettázni, csempézni, ami nem nagy macera.
Nekünk pl. olyan házunk van, amit 150 éve építettek 60 centis döngölt földfalakkal. 10 éve abban a tudatban vettük meg, hogy ez már 140 éve így áll, ami azért elég megnyugtató. Ugyan hegyen van, mégis a biztonság kedvéért építettünk egy plusz vízelvezető rendszert köré, és egy plusz vízszigetelést (ugye a földházak egyetlen ellensége a víz, tehát hegy aljában vagy az Alföldön tilos ilyet venni, mert szinte tuti, hogy lesz árvíz valamikor az életetekben), de ezen kívül csak a belső dolgokat kellett megcsinálni, így sokkal olcsóbb volt. Főleg, hogy nem volt egyben sok pénzünk, így apránként tudtuk megcsinálni, néhány év alatt fejeztük be, de közben már ott laktunk. Új házat építeni sokkal drágább lett volna, már csak azért is, mert amíg a több pénzt összegyűjtjük és amíg felépül, addig albérletezhettünk volna, ami iszonyú drága.
Most van egy szép házunk, ráadásul olyan szuper a hőszigetelése, hogy valami elképesztő, nyáron is 20-22 fok van a lakásban, az elmúlt hetekben is ennyi volt!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!