Vakolat, hogy is van ez? Mikor lesz kokemeny?
Csinaltam ma egy probavakolast es meg csak 2-3 nap telt el es tok szaraznek nez ki mar a vakolat semmi nedvesseg tartalma nincsen, de megis minden kisebb eroszfeszites nelkul ujjal szet tudom morzsolni.
A kerdesem az lenne hogy mikor kemenyedik ugy meg igazan jo kemenyre? Es nem kell locsolgatni? Mert szaraznak nez ki mint a liszt. Vagy ez mar ilyenkor viz nelkul is megkot meg kemenyebbre?
Vakolatot nem kell locsolgatni!
Viszont 3 nap után már elég keménynek kéne lennie. Lehet, hogy kevés cementet raktál bele.
Milyen arányban keverted be?
Milyen vakolat?
Milyen volt a keverési arány?
Baumit Uniputz? Első javaslatom: alaposan olvasd el a zsákra írt szöveget. Ott le vannak írva "varázsszavak", mint pl. "szükséges vízmennyiség", "falazat előkészítés", "előfröcskölés", "alapvakolat vastagsága beltérben 10 mm és nem vékonyabb", "óvjuk a frissen vakolt felületet a gyors kiszáradástól" és más hasonlók.
Ezután vakard le spaklival a próbát, tisztítsd le seprűvel is. Ha kell, cementtejjel vagy egyéb mélyalapozóval végez pormentesítést. Majd, közvetlenül a vakolás előtt, bogdáni meszelővel vagy egyéb segédeszközzel, alaposan mosd le a falat, úgy hogy m2-enként több liter vizet beigyon (nedves legyen a fal vagy a tégla). Keverd be az anyagot és 1-2 gyorsan egymást követő rétegben kend fel beltéren 10mm vastagra, kültéren a duplájára. Ha csúnya lett a felület, másnap egy vékonyabb simítóvakolás is rámehet.
Ha nagyon meleg az idő, pláne, ha süti a Nap, permetezőből rá lehet 3-szor 4-szer vizet permetezni, hogy ne száradjon ki túl gyorsan.
Én épp a nyaralómat renoválom, ugyanúgy Baumit Uniputz-ot használok, és ezzel a módszerrel kőkemény mindig a vakolásom.
Komolyan, tartsunk egy szemináriumot a szilikátkristályok képződéséből?
A vakolatot összetartó cement úgy alkot kemény anyagot, hogy a környezetében levő vízzel kristályokat képez, amik az anyagban levő szemcsékkel összetapadnak. Ez egy hosszú ideig tartó folyamat, de exp lecsengésű, ezért elsősorban az első pár nap számít. Ez idő alatt a cementet folyamatosan nedvesen kell tartani, mert ha nem, akkor a kristályok növekedése leáll, és utána hiába nedvesíted ismét, a kristályok növekedése nem folytatódik, legfeljebb újabb kristályok képződnek, de ez a többkristályos szerkezet már soha nem lesz olyan kemény, mintha nagyobb kristályok nőttek volna. A kristályhatároknál könnyen fog törni. (Ugyanezen oknál fogva nyomogatni, terhelni, átmozgatni sem szabad a száradó anyagot).
Ezért kell a nedvesített téglafal a vakolat mögött, hogy folyamatosan pótolja a nedvességet a vakolatban.
Slaggal közvetlenül ne locsold, mert azzal ki tudod mosni a feloldott szilikátot és nem lesz, ami kristályt képezzen. Finoman permetezni viszont szabad, sőt, sokszor kell is.
Ha sárgolyókat csinálsz (mire kell az neked???) akkor 1-2 napig permetezd, pl. kézi permetező flakonból, hogy ne száradjon ki egyszer sem.
Olyan kemény soha nem lesz, mint a "valódi" beton (10-30 N/mm2 nyomószilárdság). Ez a szemcseméret, a más keverési arány és a rövidebb száradási idő miatt van. De, ha jól csinálod, a Baumit Uniputz is tud kb. 3 N/mm2 nyomószilárdságot. Ha egy normális méretű próbadarabot készítesz (régebben ez egy 30 cm élű kocka volt, ezen mérték a nyomószilárdságot), az röhögve ki fogja bírni a testsúlyodat. (A kicsi darab csal, mert ott nyíróerők is fellépnek, abból viszont csak tizedannyit bír a beton).
A vakolatban egyébként mészhidrát is van, ami meszes habarcsot képez. Ebben a kristályok nem vesznek fel kristályvizet és ezért jobban bírja a gyors száradást. Viszont sokkal gyengébb anyagot képez, ezért ma már mindig kombinálják cementtel.
"Komolyan, tartsunk egy szemináriumot a szilikátkristályok képződéséből?"
Igen mert soha senki nem mondja el.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!