Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » A fal penészedése ellen...

A fal penészedése ellen hatásos, ha belülről szigeteljük?

Figyelt kérdés
2010. márc. 17. 07:22
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%

A penészees ellen a belsö szigetelés teljesen hatástalan, illetve csak ront a helyzeten.

A hatásos módszer a rendszeres és helyes szellöztetés: naponta többször - a legjobb óránként - ki kell az összes ablakot nyitni (kereszthuzat), és 5 percig szellöztetni, utána becsukni. Igy a levegö kicserélödik, de a falak nem hülnek le, és ujabb 5 perc múlva a szoba hömérséklete visszaáll az eredeti értékre.

A lakásban 20-22 foknál ne legyen melegebb, mert az is elösegiti a penészedést.

2010. márc. 17. 07:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
A probléma nálunk az, hogy túl meleg van a lakásban, mert fával fűtünk és ezt nem lehet szabályozni. Északi oldalon van a penészes hely, ezért gondoltam, ha leszigeteljük nincs olyan nagy hőkülönbség a hideg fal és a meleg levegő között.
2010. márc. 17. 07:55
 3/12 anonim ***** válasza:
79%

Meg se próbáljátok a belső szigetelést.

Mi is fával fűtünk a mi házunkat is belűről szigetelték az előttünk lakók 3mm-es nikecellel a falakat, tetőtől talpig penészes volt minden, még a szekrények is belűről. Nem győztük "kicsomagolni" a házat.

Ha penészedik a falatok, akkor a festés előtt lehet alapozni, melybe penészgátló adalékot kell tenni, és én a nagyon penészedő ( fürdőszoba, előszoba, wc )helyeken kifejezetten fürdőszobába való penészgátlós diszperzittel ( Supralux )festettem a falakat,egyébként színezhető is, sokat kell szellőztetni és eltűnt a penész.

2010. márc. 17. 08:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm, meggyőztetek, hogy ez nem jó megoldás.
2010. márc. 17. 08:19
 5/12 anonim ***** válasza:
89%

De igen, az egyetlen jó és tartós módszer a fal belülről való szigetelése! (Mármint ha kívülről nem lehetséges!)


Penész ott alakul ki, ahol hűvös és nedves táptalajra lel. A lakásban ez általában télen, a hűvös falakon lecsapódó pára helyén jelentkezik. Ez ellen két dolgot lehet tenni, vagy a páratartalmat csökkenteni, vagy a hideg falfelület hőmérsékletét emelni.


Az első megoldást legolcsóbban szellőztetéssel lehet megvalósítani, viszont télen ügyelni kell, hogy a páratartalmat ne csökkentsük az egészséges érték alá a túl gyakori szellőztetéssel.


A második megoldás a fal hőmérsékletének emelése. Ezt egyrészt fűtéssel, másrészt szigeteléssel lehet megoldani. Mivel a túl meleg sem nekünk, sem a pénztárcánknak nem egészséges, marad a szigetelés. Szigetelni első főszabály szerint elsősorban kívülről kell! Ekkor a falak melegek lesznek, nem fog rajtuk lecsapódni a pára, penészesedés kilőve. Ha a külső szigetelés bármilyen okból nem oldható meg (pl. társasház, műemlék épület, fal túloldala más tulajdona stb.), akkor az egyetlen megoldás a belső szigetelés marad.


A belső szigetelés problémája mindig a nem megfelelő párazárás. Mint a fenti esetben is olvasható, amikor is hungarocell lapokkal próbálták a falat belülről szigetelni, ez komoly penészesedést okozhat! Miért? Mert a hungarocell lapok között, és azokon át is eljut a pára a falakhoz, amik a szigetelés miatt jóval hidegebb felületűek lesznek, mint a szigetelés előtt. (Hiszen a hideg tél továbbra is hűti a falat kívülről, de a belső fűtés a szigetelés miatt nem éri el a falat!) Az így lehűtött falfelületen jóval több pára fog lecsapódni (kb. annyi, mint a hűtőből elővett sörösüvegen), mint azelőtt, a penész ünnepelhet.


Helyesen kivitelezett belső szigetelés esetén viszont nincs ilyen probléma. A helyes rétegrend belülről kifelé haladva a következő: gipszkarton, párazáró fólia, hőszigetelés, régi fal.


Ekkor a régi fal hidegebb lesz ugyan, mint előtte, de a hideg falon nem fog tudni lecsapódni a szoba párája, hiszen a párazáró fólia miatt nem fog tudni eljutni oda! Ezért a hideg fal száraz lesz, nem lesz rajta penész. A gipszkarton falhoz viszont ugyan eljut a pára, de az meleg lesz, szobahőmérsékletű, ezért nem fog rajta lecsapódni az. Ezen sem lesz penész!


Tehát belülről lehet szigetelni, van, hogy ez az egyetlen megoldás, viszont NAGYON oda kell figyelni a kivitelezésre, különös tekintettel a párazárás folytonosságára! A legjobb, ha ezt az ember nem adja ki a keze közül, és maga csinálja meg!


Remélem tudtam segíteni!

2010. márc. 17. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim válasza:
24%
A peneszedes egyik fo oka a tulzott szigeteles. Probalj tobbet szelloztetni, s ha mododban all fal szerkezetet megvaltoztatni, akkor iylen ventillacios reseket hagyj benne,h tudjon szellozni a fal. Az is megtortenhet, h vizet huz valahonnan a fal a kapilarisain keresztul.
2010. márc. 24. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
76%

"A peneszedes egyik fo oka a tulzott szigeteles."

Nos, ez úgy ahogy van, h.lyeség.

2010. márc. 24. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
fgolalkoztam vele. nekem is van ilyan problémám. az egyik helyiségben kb majdnem megoldottam. a szakirodalom szerint az oka a nem egyenletes helyiségben fent és lent lévő levegő. tehát nagy a különbség. ezt kell megfelelő cirkullá-lással megoldani. van olyan cég aki evvel spec. foglalkozik. ad is tanácsit. kijáráskor ingyenes szakvéleményt talán ! és ha akarod 1oo - 2oo ezerért megoldja garanciálisan.
2010. ápr. 27. 07:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim válasza:
Ha te mondod... kosz, hogy kijavitottal, igy en is jartasabb leszek. Viszont a tapasztalat azt mutatja, hogy mihelyt egy lakast leszigetelsz nagyon, azonnal elkezdenek a falak penészedni, mert nem tud szellozni rendesen.
2010. ápr. 27. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
52%

Nem a falak szigetelése a baj (az pont gátolja a penészedést), hanem az ablakok párazárása!


Hideg-meleg különbségben sincs semmi. Egy dolog van. Ha párás a levegő (az ablak miatt), ÉS hideg a fal (a szigetelés hiánya miatt), akkor ott lecsapódik a pára, és telepszik a penész.

2010. ápr. 27. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!