Kútfúrás , mi magunk csináljuk saját részre. Öntözési célra, naponta egyszer szeretnénk használni. Legalább egy óra üzemeltetéssel. Most tartunk 14 m-nél. És csak 10 percig bírja. Milyen mélyre kell még le fúrni, hogy használható legyen?
gomzoli nevű felhasználó válasza:
Minden attól függ, hogy milyen vizet akarsz felhozni?
Talajvizet, vagy rétegvizet?
A talajvíz a föld felsőbb rétegeiben található, ami az esőzések után leszivárog, a rétegvíz pedig mélyebbről, a felső vízzáró agyagrétegek alatt található évezredek óta érintetlen ásványvíz. Domborzati adottságoktól függően változó mélységben.
Nálunk (Zala) például mér 3-4 méteres mélységben stabil talajvízréteg van. A környékbeli ásott kutak 5-6-7 méteresek, és azokban 2-3 méternyi víz áll, amit pár órán belül szárazra lehet szivattyúzni, de egy nap után újra teleszivárog a föld felől. Ez a víz ivásra nem mindig alkalmas, az emberi szennyezés miatt (szivárogtatós pöcegödrök a közelben, esetleg szántóföld a közelben, amit trágyáznak, stb), de kertet locsolni jó.
Mi 23 méter mélyre fúrattunk kutat. Az első méterek a szokásos termőföldön át mentek, utána következtek a kőkemény tömör vízzáró agyagrétegek, több is egymás után (érezni az ellenállást, métereken át alig halad a fúrás), majd ezek alatt az említett 20 méter körüli mélységben a víztartó homokos réteg, ahol a rétegvíz található. Ez a réteg kb. 2 méter vastag volt minálunk, ennek az aljáig még lefúrt a mester, míg újra kemény ellenállásba nem ütközött. A furat maga 12 centis átmérőjű, és ebbe került a 4-5 centis cső. Az alsó csövek (az alsó 4 méter) a furat aljában olyanok voltak gyárilag, mintha zsilettpengével vagdostak volna beléjük hajszálvékony lukakat, ezerszám, nagyon sűrűn. Ezeken még a homok se fér át. Maguk a csövek tehát a szűrők. Mi gyöngykaviccsal töltöttük meg a cső, és a furat közti hézagot, kb. 6-8 méternyi mehetett bele (8 nagy vödör), aztán pedig a kitermelt földből töltöttük tovább, míg fel nem telt. A csőben lévő vízszint 23 méterről magától felkúszik a szokásos talajvíz magasságáig, a fizikának engedelmeskedve. 1100 wattos felszívó szivattyú, és 3/4 collos slag lett rácsatlakoztatva, és órákon át szivattyúztuk belőle a vizet, kivezetve a ház előtti árokba, mert a kertből mocsár lett volna. Az első 10 percben zavaros volt a víz, aztán letisztult, tökéletesen iható, jóízű kristálytiszta víz.
Ez a művelet nekem 110 ezer Ft-ba került, úgy hogy ebben a szivattyú is benne volt. Általában 2500-3500 Ft-ot kérnek méterenként, ebben a felhasznált anyagok (csövezés) benne foglaltatnak.
Ez egy korábbi hozzászólásom, de ide is passzol, hát beidézem.
A kútfúrás nem egy olcsó dolog.Attól is függ,hogy az ország melyik részén kell fúrni.Kemény kőrétegbe is ütközhet a fúró.Jöttek ide Zalába Szeged környékéről kutat fúrni,olyan 9 cm átmérővel,és bizony szégyent vallottak .Csak egy mély lyukat tudtak produkálni .Már pedig a kút attól kút ,ha víz is van benne .Itt már komolyabb berendezésekre van szükség.
50 m alatt nincsenek fúrt kutak .Ennek költsége meg szivattyu nélkül 10-12 e/ft/m
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!