Lámpa bekötése "csillár" szerinted hogy lehetsége?
SZiasztok!
A következő kérdésem lenne. Vettem egy új lámpát és fel szerettem volna tenni a régi UFOlámpa helyére. LEszedtem a régit és a következő a gondom.
A régi lámpának kettes "csokija" volt és az egyikbe belemegy egy kék kábel, a másik felébe a csokinak 2db zöld sárga kábel ment bele összesodorva. Még régen egy villanyszerelő említette,hogy azért van két kábel,hogy fel lehessen tenni csillárt és lehessen felváltva kapcsolni.
A lényeg. Mivel a vezeték színe nem szabályos (zöld sárgának a földnek kéne lennie) stb. Hogyan kéne bekössem az új lámpát? Az új lámpának egy hármas csokija van (Kék-Barna-Föld).
Az elképzelésem: Gondolom az a két darab összetekert kábel az a 0. A másik kábel a fázis és nincs földelés. A csokban az N jelű helyre menjen a összesodort és a másik csatiba menjen a fázis a föld maradjon üresen?
Ha valami nem érthető kérdezzetek.
Köszi a válaszokat előre is !!!
Én nem vagyok benne biztos, hogy a két kék-sárga ebben az esetben a nulla. Miért lenne 2 vezeték a nullához?
Épphogy a fázisból szoktak kettőt vinni a csillárhoz: így lehet egy csillárkapcsoló két kapcsolójával variálni a fényerőt. Ugyanis a fázist szokták kapcsolni. Képzeld el, ha a nullát kapcsolnád le, majd valaki ki akar cserélni egy égőt. Ha az égő nem égett ki, akkor a fém aljához hozzáérve a fázisra markolna rá!
Első lépésként keress egy fázisceruzát és nézd meg, melyik valójában a fázis (ha minden jól van bekötve, akkor csak felkapcsolt kapcsolónál fogod megtalálni).
Az új lámpánál feltehetően a kék a nulla, a barna a fázis. De bekötés után ezt is ellenőrizd le. Helyes bekötésnél a fázis a foglalat aljában levő érintkezőn jelenik meg, nem a foglalat pereménél.
Nincs itt semmi gond( a szabálytalan színű vezetéken kívül).
Nem kell csillárkapcsolás sem mert mint írod az új lámpában is két ér+föld van úgy int a régiben.
Bár szakmailag azért lényeges hogy melyik a nulla melyik a fázis mert a foglalatban a talp érintkezőre kellene kerülni a fázisnak de ha összecseréled az sem probléma mert egy lámpában teljesen mindegy melyik a nulla és melyik a fázis.De ha ragaszkodsz a szakszerűséghez csak nézd meg egy fázis keresővel melyik a fázis és az legyen a barna érrel kötve(99,99 % hogy az összetekert két vezeték az).
A föld maradjon üresen nem probléma az sem-de azt felejtsd el hogy áthidalod a nullával(bizony ám ! mert sok okostojás ezt teszi) ez életveszélyes mutatvány!
(vill.szer)
Az összetekert zöld-sárgákon meg a fázis (jó esetben) a kék pedig a nulla.
Ha leveszed a kapcsoló fedelét, akkor ott is meg kell találnod a két zöld-sárga vezetéket, ha nincs kötés közben.
Csak az én logikámat bántja a szétosztott, majd összesített fázis?
Kérdező: a csillár földelése 5 centin belül oda lesz csavarozva a fény rúdhoz/talphoz a csilláron (nagy valószínűséggel még a földelés jele is ott lesz), arra ne köss semmit :)
"Csak az én logikámat bántja a szétosztott, majd összesített fázis?"
Ha valamikor két áramkörös csillár volt felszerelve, majd valaki lecserélte sima lámpára, akkor szokták egybe kötni a két kapcsoló szálat, hogy mindkét kapcsolóra működjön.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!