6db spot lámpát szeretnék bekötni egy csillár kapcsolóba, úgy hogy ha az egyiket kapcsolom akkor 3 világítson ha a másikat is akkor mind! Hogy kell?
Akkor gyanítom hogy egy pólust kapcsol a kapcsoló két felé. Tehát olyan csillárkapcsoló kell, ami ketté van osztva. A kapcsoló dobozában meg kell keresni, hogy melyik a bejövő drót és melyik kettő megy a plafonra, amit a kapcsoló után kötsz.
A plafonon tehát kettő jön a kapcsolótól egy meg a másik "pólus" (általában a nulla, mert illik a fázist megszakítani a kapcsolóval) lesz.
A lámpánál ha gyárilag nincs úgy kialakítva és csak két bekötési pont van, egy kicsit át kell alakítani. Nem tudom ez mennyire megoldható, mennyire férsz hozzá a vezetékezéshez a lámpán belül.
Értelem szerűen hármat-hármat összefogsz egy sorkapoccsal.
A nullát kapja meg mindegyik, a kapcsolótól jövő két fázist, pedig az egyik és a másik hármas.
Ez így oké, vagy részletezzem tovább?
Azt gondolom mondanom se kell, hogy az érintésvédelemre vigyázz és ne felejts el áramtalanítani, mielőtt hozzákezdesz!
Helló,
a 3-3 vezeték akár elég is lehet. Van színük? A mennyezetben kellene, hogy legyen 2 fekete és egy kék. A kapcsolónál 3 fekete.
Szükséged van egy fázisceruzára. A kapcsoló helyénél keresd meg a fázist. Ezt kell a csillárkapcsoló közös pontjára körni. A másik kettőt meg a kapcsolt végekre.
A mennyezetnél ekkor a fekete vezetékekbe a kapcsolt fázis érkezik (remélhetőleg). A kék meg a nulla. Azért ellenőrizd a fázisceruzával. A spotlámpák 230 V-osak? Mert akkor csak annyi dolgod van, hogy 3-at kötsz párhuzamosan az egyik fekete és a nulla közé, 3-at párhuzamosan a másik fekete és a nulla közé. Ha halogénesek, akkor van ott még egy trafó is valahol (sőt, lehet, hogy kettő is kellene, vagy ugyancsak variálni kell a bekötést).
Kicsit zavar engem, hogy nincs védőföldelés (zöld-sárga csíkos, vagy régi házakban piros vezeték). A spotlámpáknak feltehetően fém burka van. Azt illene védőföldelésre kötni.
Szia!
ez a prodax kapcsolók bekötési rajzait tartalmazza, hogy mit hová.
Ha nem prodaxod van akkor is ki lehet következtetni.
Helló,
a kommented alapján folytatom: A falban a kapcsolónál az egyik vezeték a fázis kell legyen, a másik kettő meg megy fel a plafonba. A csillárkapcsolónak 3 bekötési pontja van. Az egyik a közös pont, ide kösd a fázist. A másik kettő a kapcsolt végek. Ide kösd a plafonba felmenő két vezetéket. Tehát mind a két vezetéken, a kapcsolón keresztül fel fog menni a fázis (kapcsolt fázisok).
A plafonban az egyik vezeték a nulla, a másik kettő a csillárkapcsoló két kapcsolója által kapcsolt fázis. Tehát kettőben lesz majd fázis, ha felkapcsolod a két kapcsolót (logikus). Ezt is ellenőrizd majd a fázisceruzával (kapcsoló lekapcs, ekkor a plafonban semelyik vezetéken nincs fázis, kapcsoló egyik kapcsolója felkapcs, ekkor csak az egyiken szabad fázisnak lennie, ez lekapcs, másik felkapcs, ekkor egy másikon kell fázisnak lennie és máshol nem).
A lámpákat pl. sorkapocs segítségével kösd majd párhuzamosan (3-at, 3-at). Mivel nem Jupiterlámpákat szerelsz be, a legkisebb sorkapocs is elegendő (2.5 mm2-es). 10 A/ig, levegőben az is jó. bár szerintem az eggyel nagyobbat (4 mm2-es) könnyebb szerelni, meg biztosabban tart.
Az egyik spotlámpa szerelvényt a nem fázis vezeték (nulla) és az egyik kapcsolt fázisra, a másikat a nem fázis vezeték (nulla) és a másik kapcsolt fázisra kösd.
Helló,
igen, a bekötés, ahogy leírtad, úgy jó lesz. Sajnos az alumínium vezeték nem túl jó, de hát ez van, ezt kell szeretni. Párás helyen az alumínium és a réz kikezdheti egymást (pl. kültér, fürdőszoba), de egy nappali szoba plafonján remélhetpleg nem lesz baj, pláne, ha csak egy sorkapocs beljesében érintkeznek. Arra vigyázz, hogy az évtizedes alumínium vezeték eléggé rideg anyag és nagyon könnyen törik, úgyhogy óvatosan hajlítgasd.
Mekkora teljesítményűek a spotlámpáid? Gondolom nem nagyobbak 60 W-näl, 360 W-ot (kb. másfél Amper) meg vígan el kell bírnia minden vezetéknek. Gondolj bele, a porszívó is arról megy az 1-2 kW-jával. Ekkor tehát persze, bírni fogja a rendszer. Ezért mondtam, hogy a legkisebb sorkapocs is használható a vezetékezéshez.
Védőföldelésel elegánsabb lenne a rendszer, de van a lakásodban egyáltalán védőföld lehetőség? Az alumínium vezetékekből arra gondolok, olyan régi, hogy nincs. Ekkor nincs mit tenni, anélkül kell dolgozni. Ha védőföldet akarnál bevezetni, akkor a villanyórától kezdve kellene behúni egy zöld-sárga szálat, meg még egy érintésvédelmi relét is be kellene kötni a villanyóra mellé.
Olyasmivel ne próbálkozz, hogy a nullát kötöd oda védőföldnek. Elég, ha a sokapocsból egyszercsak kiesik a nulla és ekkor felkapcsolt állapotban a lámpatestre vezetted az izzószálon keresztül a fázist. Te azt hiszed, hogy kiégett a villanykörte, odanyúlsz és elkezdesz táncolni. Nem jó móka.
A rendszer elbírja, persze. Lakóházakban általában 10-16A-os biztosítékokat alkalmaznak. Tehát 2,3-3,5kW teljesítményt is gond nélkül el kell bírnia a hálózatnak. A lámpa közel nem ekkora teljesítményű.
Jó lenne ha lenne földelés, de ha nincs utólag csak emiatt talán nem éri meg behúzni. A lámpa plafonon van, nem sűrűn fogod fogdosni. Ráadásul gondolom nem nedves helységben kötöd be. A lámpának egyáltalán van földelésre bekötendő pontja? Mert sok csilláron gyárilag nincs földelés, csak a fázist és nullát lehet bekötni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!