STÉG ÉPÍTÉS? 4 akácoszlop leütéséhez kéne elméleti segítség.
Sziasztok!
EGy barátom egy holtág mellett szerzett egy telket. Elég meredek a part, és nádas is van.A kérdés: hogyan lehet kiszámolni, megsaccolni egy 2x3 m-es stég 4 sarkánál a leütendő akác oszlopok hosszát, ( mennyit megy a talajba kb, ilyesmi) , illetve milyen praktika segítségével lehet leütni az oszlopot ott, ahol nyakig ér a víz, és az oszlop valószínűleg 1-1.5 m -el feljebb áll...csónak nincs...És ha sikerül is, hogyan lehet függőlegesen tartani, pontosan a helyén, hogy a lágy víz alatti talajban leütés közben ne vándoroljon el a helyéről? Ügyes kezűek lennénk, csak jó ötletek kellenek még a számunkra ismeretlen terepen...
Nagyon kíváncsian várom az okos hozzászólásokat, hátha lesz megoldás! :D
Oszlopverőgép:
Stégoszlop hosszúsága:
általad kívánt kiállórész magassága+vízréteg magassága+iszapréteg magassága+ 1-1,5méter a földbe
Mi teszteltük egy vékony oszloppal, hogy milyen mély az iszap, de akár más stéget is lemásolhattok. Nekünk a part felőli 3,5 méteres, a benti pedig 4,5 méteres oszlopok mentek bele, régebben pedig a hodályok két szélső oszlopai, vagy a belső magas oszlopok mentek bele. Mi egy nehézgép kanalával vertük le (beért a kanál simán a belső két oszlophoz is), végső soron kb oda is mentek ahova akartuk, szóval ezzel nem volt gond. 2,5x4 méteres a stégünk
Ellenben a szomszédunk, az fogta kikanalazta géppel az oszlopok helyét, és beleállította, és feltöltötte vasúti kavicsokkal a mélyedést, így az oszlopot az tartja. Szerintem ez jobb megoldás lett, mint as miénk, nah meg gyorsabb, és precízebb is. Neki az oszlop nagyobb volt mint a miénk, de nem tudom hány méter, szerintem volt vagy 4-5 méteres is a benti, a külső part felőli kisebb volt 1 méterrel biztosan, de azért azt tudni kell, hogy ez elég iszapos környék, és a vízszintingadozás is jelentős. (ez a stég szélesebb mint a miénk, meg jobb anyagból van, azaz nehezebb is 3x4)
Persze pár éve a nagy kánikula miatt szinte minden stég környéke kiszáradt, ekkor is lehetett volna építeni (régen elméletileg ilyenkor építették-javítgatták fel őket)
Oszlopot tekintve sok stég, fa telefonoszlopból készül, hogy miért, gondolom a beszerezhetősége, meg a készre kaphatóság miatt is.
Így utólag belegondolva, hosszabbra csináltam volna a stéget..... a gép is engedte volna még, de mindegy...
SZiasztok! A hordók darabja min. 5000 ft, a többi tétel hasonló lehet, viszont a 4 akác oszlopot asszem 700/ db-ért szerezte a haverom... PONT azért n em akar nagyobb összeget belefektetni, mert első építés, kiderül, ja télen megmarad-e...:D Akác állítólag 50 év...
az oszlopok leverésére a gép nem rossz ötlet, csak egyrészt drága, másrészt ki tartja függőben, mikor üti a gép? :D Hogy lehetne irányban tartani közben?
Leütő szerszámnak meg szerezzetek egy 10 kilós "népszava" kalapácsot. Csak ne direkt az oszlopot üssétek vele, hanem valami keményfa kuglit tegyetek közé. Az oszlop alját ki is kellene hegyezni. Az oszlop tartósabb lesz, ha előtte megolajozzátok, majd egy-két nap száradás után megpörkölitek lánggal, hogy a felülete elszenesedjen.
Ha a rögtönzött tutajhoz sikerülne 4 darab 120 literes hordót szerezni (mégha csak kölcsönbe is), és azokat álló helyzetben rögzítenétek a tutaj padlója alá, akkor jó magas és mégis stabil lenne, így könnyebb dolgotok lenne a hosszú oszlopokkal.
Ha már ilyen körülmények között akarjátok azt a stéget odarittyenteni a tóba, akkor javaslom, hogy a samu nyakába kössetek még a parton jó erős és hosszú zsineget, hogy a tóból való kikecmergések után azt is ki tudjátok majd rángatni az iszapból :D
Egyébként nekem is egy parthoz rögzített, műanyag vagy vashordós, úszó stég jutott először eszembe alternatívaként. 2000 Ft-ért hozzá lehet jutni 200 literes gázolajos hordókhoz, 6 darabnak már bőven több mint egy tonna a teherbírása. Ha 5 mázsás stéget reszeltek össze hozzá, akkor 4-en még mindig vígan kiülhettek rá, horgászfelszereléssel és a kellő mennyiségű sörrel együtt.
Az első vagyok....
Samut felejtsd el, az ide nem illik...nektek ez kell, csak egy általatok készített verzióban, ami illik az oszlopotok átmérőjéhez.
Két emberesre hegesszed/hegesztesd, és akár lehet a tetején egy súlycsatlakozó(három csavar felfelé, amire csavarod a súlyt) is hozzá, hogy legyen súlya, bár ha hosszúra csináljátok meg lesz annak is az önsúlya.
Ha meg van..... akkor 3 ember kell a művelethez, egy aki tartja az oszlopot, és kettő aki a post driver-rel döngölik bele az oszlopot.
"ki tartja függőben, mikor üti a gép? :D Hogy lehetne irányban tartani közben?"
amikor eléri a földet, akkor egyszer beállítod (vízmérték, utána minden döngölésnél ellenőrizheted, ha akarod), és kész, utána úgyis próbálod körülötte kicsit döngölni a földet-iszapot, de simán beáll magától, csak ügyes gépkezelő kell hozzá. :)
A hordós is jó megoldás amúgy.... olcsón acél hordót tudsz szerezni bontókból, és ha mázlid van akkor még olaj is lesz benne egy kicsinyke. Én egyszer úgy vettem 10 olajos hordót bontóból, hogy kitudtam csurgatni belőlük több mint 30 litert, de az igaz, hogy jó pár óráig voltak felfordítva, na de a leleményesség a lényeg. :)
Műanyaghordó drágább (betörik+elfagy), de ha a gyárba mész olcsóbb.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!