Van olyan Power led vagy stripe (csík) ami nem 3,6V vagy 12V hanem 5V-ról üzemel?
12V oldalra a 300W tápnak felraktam 3*14db (3db sorban, majd ebből 14db párhuzamosan) power ledet, le is esett a feszültség 10V-ra az áram pedig 1,8A lett.
Holott számításom szerint 0,3*14=4,2A. Ez azt jelenti, hogy nem 4V hanem 3,6V feszültség esik rajtuk holott 10A is bírna 12V-on a táp elvileg (nem baj, okos volt az elektronika)
Viszont az 5V ág kihasználatlan (lenne 20A), nem merek rátenni egy 3,6V-os ledet, mert tuti elég..
A legjobb indulatból mondom,
szerencséd, hogy nem bírta a táp!
Melyik típusú power ledet használtad?
Ezeknek többnyire 3,2-3,5 V körüli az üzemi áramhoz tartozó nyitó feszültsége. Ennél nagyobb feszültségtől túlhajtódak, vagyis akkora áramot igyekeznek felvenni amitől azonnal tönkre megy a led, ha a táp ki tudja szolgálni.
Vagyis a feszültség néhány tized voltos növekedésekor nagyon megugrik az áram felvétele. Ezért azon nem csodálkozom, hogy nagyon beterhel a tápnak. Még szerencse, hogy nem bírta, mert akkor kidobhattad volna a ledeket.
Ha a 12 Voltot elosztjuk 3-al (a ledek számával) az annyit jelent, hogy 4 Voltot kapna egy led. Ilyen feszültség mellett viszont azonnal elszáll, tönke megy, ha a táp bírja. Ekkora túlfeszültség mellett akkora áram folyna át, hogy akár a led chip arany bekötő huzalja is elvillanhat a tokon belül! Itt sajnos tized Voltokra be kell lőni a feszültséget. A szabályzó áramkörök nem is a feszültséget figyelve szabályoznak, hanem az áramot igyekeznek tartani. A led stabil áramot igényel.
Szóval most ezt megúsztad. A 4V-os túlhajtás pillanat alatt tönkre tehette volna , ha a táp bírja.
Egyébként vannak a dealextreme.com oldalon "led driver" néven megrendelhető vezérlő áramkörök, aminek igen széles a bemeneti feszültség tartománya és a kimenetre sorosan lehet ledeket kötni. A kimeneti áramot figyeli és tartja.
Van egy ötletem.
Küldök neked egy címet, ahol szoktunk jónéhányan a led témával foglalkozni. Kb 2005-től írogatok és értekezek a témában. Ha ott regisztrálsz akkor sok tapasztalt embertől kérdezhetsz olvashatsz hasznos dolgokat.
Még amit elfelejtettem, pedig fontos! Tettél-e rá hűtést?
Milyen hűtése van? Miből és mekkore? Van-e valami hővezető anyag a hűtőborda és a led alső felülete között? Mert hővezető pztát is kell tenni közé. különbenott áll nagyrész egymás fölött néhány század mm-el a hűtendő led és a hővezető ill hőleadó felület, úgy viszont semmi haszna, ha a mikro felületi egyenlőtlenségek miatt nem tudja átadni a hőt. Szóval ez is fontos, különben ha túlmelegszik a led akkor akár perceken belül tönkre mehet. De ha csak kicsit megy főlé a megengedett hőfoknak akkor néhány óra, esetleg annál több is lehet az élettartama.
A katalógusokban megadott 5-10 év üzemelési élettartam csak akkor érvényes rá, ha nem melegszik fel a gyárilag megadott érték fölé. Sőt, ha a megengedettnél valamivel kisebb áramon járatod, akkor még meg is növekszik az az idő ami alatt a felére csökken a fényerő.
Ezért nem mindegy, hogy mekkora áramot kap a led és mennyire hatékony a hő elvonása.
Köszönöm a tippet - igazából ezek amolyan csillag alakú hűtéssel rendelkeznek, nem hűtőborda, hanem ALU lemez. Még csak nem is forró: egy óra használat után olyan 40-45fokos lehet.
Áramból asszem írtam, hogy elég gyengén vesz fel még a bekapcsolás pillanatában se közelíti meg a 0,3A áramot. Lehet hibás volt a táp, de akkor félre teszem, úgyis dimmerelni akartam, ezek a kifejezett led tápegységek. Köszi a linket, utánaolvasok jobban a témának!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!