Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » Hogyan építhetek szélturbinát...

Hogyan építhetek szélturbinát házilag?

Figyelt kérdés

Kerestem google-ban, de vagy drága, vagy nagyon bonyolult, és nehezen beszerezhető anyagok kellenének hozzá.


A lényeg: olcsó, és a létező legegyszerübben elkészíthető legyen!


Köszi előre is :)


2011. szept. 4. 16:41
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
12%
Fogj egy turbinát és illeszd össze a széllel! Készvagy!
2011. szept. 4. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
29%
Lopj egyet az M1-es mellől
2011. szept. 4. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:
Legyetek szívesek értelmes kommenteket írjatok!
2011. szept. 4. 17:53
 4/13 anonim ***** válasza:
38%
Ilyenekről szerintem ne álmodozzál. Olcsón és egyszerűen nem lehet ilyet építeni. Ha lehetne már sokan próbálkoztak volna vele áramot termelni. Először is engedélyeztetned kell a helyi önkormányzatnál az építését. Másodszor többe kerül az építése mind amennyit tudnál te vele spórolni. Harmadszor akármilyen ügyes is vagy házilag ilyet nem lehet építeni.
2011. szept. 4. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:
jaj, elnézést félreérthetően fogalmaztam, nem akkorát akarok, csak egy kisebbet, ami akár a kertben, vagy erkélyen is elfér :)
2011. szept. 4. 18:43
 6/13 anonim ***** válasza:
29%
Végy egy kis 4,5V-os villanymotort, szerelj rá egy szélforgót és tűzd a kémény mellé.
2011. szept. 4. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:
nekem olyan kéne, amivel áramot termelhetek, mivel elég szeles városban élek, gondoltam ezzel is spórólhatnék legalább egy keveset
2011. szept. 5. 15:48
 8/13 anonim ***** válasza:
85%

Kezdésnek: minél alacsonyabban vagy, annál kevesebb a szél, illetve annál kevésbé "tiszta" a szél, hiszen a házak, fák miatt kavarogni kezd, és ez nem szerencsés egy generátornál.


Ha 6 méternél magasabbra nyúlik valami, akkor kötelező az önkormányzatnál engedélyeztetni, akik elbírálják, hogy nincs-e repülési területben, nem akadályozza-e a kilátást, rendezési terv engedi-e, stb.

Namost, ha ez megvan, akkor hozzá lehet fogni az építéshez. Az oszlopot jó mélyre leásni, legalább három oldalról kikötni, stb, hogy biztonságos legyen.

A tetejére ügyesen kiszámított súlyokkal jól megcsapágyazottan jöhet a fej rész. Egyik végén a forgó lapátok - minél nagyobb, annál több energiát tudsz begyűjteni -, hozzákötve egy jól áttételezett generátor,és a másik végére egy lapát, valamint az ellensúlyok. Meg kell oldanod, hogy a hátán lévő függőleges lapát mindig szélbe állítsa a szélkereket, azonban túl nagy vihar esetén a lapát "megtörjön", és pont a széliránnyal megegyező irányba állítsa a lapátokat, megállítva azokat, hisz a nagy szél letépné őket.

Aztán, a generátorról. 12V-os, DC motor kell, valami jó kicsi. Fél méteres lapátokkal már egy 40-50W-os motort meg tudsz hajtani, ennyi energiát tudsz létrehozni vele (ha megfelelő a felépítmény, a lapátok csavarodása, stb). Ha jó volt a motorválasztás, az áramot kábeleken le kel hozni a tartó rúd közepén. A forgó részen csúszógyűrűs átvitelt alkalmazva természetesen.

Van egy másik megoldás, ott fent a fej részhez tesznek egy derékszög hajtóművet, és a tartó rúd közepén magát a forgó tengelyt hozzák le, lent pedig a generátor. Hátránya a vastagabb tartó oszlop és a drága derékszöghajtómű, előnye, hogy lent van a generátor, rövidebb kábel kell az akkupakkig, kisebb a kábelen adódó veszteség.


Az akkukról: Mivel az áram máshogy nem tárolható, csak akkumlátorokban (illetve olcsón máshogy nem tárolható az energia), így ebből is kell jó pár, amelyet folyamatosan töltesz. Ezekre rá tudsz csatlakoztatni 12V-os tárgyakat, van pl. 12V-os TV, hűtő, vagy egy szünetmentes tápon keresztül akár számítógép is hajtható vele.

Ha mindenképpen 230V-os váltóáramot használnál, akkor vannak autóhoz való inverterek. 2-300W-os invertert megvenni, és annak a dugaljába bedugni amit akarsz.

Ezek az inverterek kvázi-szinusz inverterek (így lesz olcsó), így nem tökéletes szinusz hullámot hoz létre, csak egy hasonló négyszögjelet, vagy V jelet.

Ha elég nagy generátort építenél, és szeretnéd rákötni az elektromos hálózatra, akkor az elektromos művektől kell megvenned megfelelően hitelesített szinusz invertert (ez már sokszázezer forint), illetve a szakhatóság átvételi engedélyét kérni, és egy kétirányú fogyasztásmérőt felszereltetni. Ekkor még mindig nem köteles kifizetni az általad betáplált áramot, hisz törvény nem kötelezi őket. Ha átveszi, akkor is rendkívül alacsony áron teszi meg.


Ha még továbbra is érdekel a téma, és úgy gondolod, van pár százered az építésre, itt olvasd végig a fórumot, sok hasznos ötlet le van írva, sok-sok építő osztja meg tapasztalatait: [link]

2011. szept. 6. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:
tömbház 4. emeletén lakunk, bőven a fák felett, tiszta rálátás az egész városra
2011. szept. 6. 15:14
 10/13 anonim ***** válasza:
83%

Előző vagyok.


Namost, ha sok emeletes házban laksz, az megbonyolítja a dolgot. Fel kell tenni a tetőre, és ott is elég magasra, hogy egyetlen körülötte levő ház se zavarjon. A ház megkerülése miatt turbolens áramlás alakul ki a szélben, ami nagyon rossz a szélturbina esetében. Ehhez nem elég az önkormányzati engedély (persze az is kell, hisz a földtől magasabban lesz mint 6 méter), hanem minden lakó beleegyezése is kel. Akik, ha rövid távon bele is egyeznek, egy hét után a nagy zaj miatt tuti leszedetik.


Mindenesetre otthoni barkácsolóknak való oldal, jó pár szélturbina ötletével: [link]


De kezdetnek egy VAWT-al próbálkozz meg (függőleges tengelyű turbina, olcsóbb építés, gyengébb hatásfok, magától leáll a viharban), egy Savonius típusúval. Egy műanyag hordó kettévág, a vágási síkban eltol egymás mellett, hővel összeolvaszt az átfedésben evő éleket, és a kettő közé egy tengelyt berak, csapágyazva megfogat, rögzít.Végül ékszíjjal áttételezve egy kis 12V-os DC motort/generátort meghajt. Valahogy így: [link]


Itt sok érdekesség röviden a szélturbinákról: [link]

2011. szept. 7. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!