Klasszikus, régi pecsétviaszt mivel tudnék ma már helyettesíteni? (beszerezhető hozzávalókból)
Csoportmunkaként kéne készítenünk egy rövidfilmet, amibe mi írtunk a forgatókönyvbe két olyan jelenetet is, ahol az egyik kosztümös mellékszereplő a régi, klasszikus módon pecsétel le egy borítékot.
Tudom, nem gondoltuk át, de azt hittük hogy hát ez is csak viasz, meg a gyertya is biztos az a viasz... hát reggel én suli előtt felkaptam egy jó méretes gyertyát, egy pákát, meg egy vihargyújtót, aztán gondoltam, azzal majd megoldjuk.
Hát, persze szembesültünk egyből, hogy ami ma már gyertyaviasz, az olyan hígan folyik, mintha muszáj lenne ☹ köze sincs a filmbekben látott sűrű cseppekhez. Amikor meg lecseppen, egyből meg is szárad, szóval igazából max. a kisebb részek kenegethetőek szét, egy nagyobb paca normál körülmények között majdnem olyan, mintha a gyertyába ütögetnénk bele a negatívot.
Ezt még valahogy tudtuk _pár_ alkalommal egy a kamerán kívüli hősugárzóval és egy feles fokozatra kapcsolt hajszárítóval kompenzálni, hogy olyan klímát ügyeskedtünk, hogy nem száradt teljesen azonnal a viasz, illetve kitrükköztük, hogyan csepegtessük a viaszt.
Viszont itt jött a feketeleves : amikor végre eljutottunk oda, hogy ezek az együttállások jók voltak, jó a csepegtetés, és még elég képlékeny a paca, hogy rányomja a színész a negatívot - ugye ilyenkor van egy snitt, ami olyan, mintha egy nézeti vágás lenne miközben a mozgás az folyamatos, de valójában a színész lemerevedik addig, amíg megvárja, hogy fixre száradjon a viasz, és utána mozog tovább - aztán felveszi a borítékot, átvinné egy szekrény tetejére... az a Q🤬 viasz pedig, hogy rohadna meg, egy-az-egybe leválik a papírról és lehullik.
Az egész 180 perces gyakorlaton majdhogynem ezen az egy jeleneten szenvedtünk, már az ideg tépett minket a végén, de egyszer sem sikerült a végéig eljutni.
Viszont ilyen, hogy pecsétviaszt kapjak boltban... gondolom már legalább 150 éve nem létezik. Akkor mégis mivel lehetne helyettesíteni egy antik filmes jelenethez?
Lehet még venni kimondottan pecsétviasz. Hobbi boltokban kérdezősködj, de az interneten biztos van.
Ezek nem lehet, hogy (ma már) valójában nem viaszok, hanem alacsonyabb olvadáspontú ragasztópatronok?
🤔
Ez mondjuk így adott most egy ötletet... Ha lelakkozással víztaszító réteggel vonjuk be a negatívat, talán ilyen glitteres ragasztópatron olvadványba is bele tudjuk nyomni...
Elmész holnap délelőtt a közeli kézműves boltba vagy barkácsboltba, gazdaboltba és veszel viaszpecsétet, az a legegyszerűbb.
Amúgy egy zsírkrétával pirosra színezett gyergyaviasz rúd is hasonlóan viselkedik. Csak elég nagy mennyiségben kell a folyékony viaszt egy helyre önteni lassan és akkor bár úgy néz ki mintha megszilárdult volna valójában még pont elég képlékeny és a pecsét formáját megtartja.
A papírt változtassátok meg és ne a viasszal bíbelődjetek. A papír az ami ma már jellemzően nagyon sima felületű, mert tele van kaolinnal, ami a porcelán alapanyaga is és szép fehéren szárad, nagyon finom porrá lehet őrölni és hozzákeverni. Nem a viasszal van a gond hanem a papír felületével. Vegyél olyan papírt ami érdesebb, szálacskás, nem famentes papír! Ha a kezedet végighúzod rajta akkor érezni fogod a különbséget, de látszik is a felületén. Akkor a viasznak van mibe beleragadnia és nem fog leesni. Most is kipróbálhatod ha van otthon esetleg a félfamentes rajzlapból még neked, ami kicsit szürkésebb színű és látod is rajta kicsit a rostszálakat, de megpróbálhatod egy barnás színű csomagolópapírral amilyeneket pl. a péksüteményekhez adnak vagy papírzacskóként is vehetsz a boltban, valami hasonló biztos van otthon, az is érdesebb felületű. Fehér színben is vannak hasonló papírok, csak nem olyan könnyen megtalálható a lakásban. Próbálj meg gyertyát rácsepegtetni és nézd meg, hogy sikerül-e! Az előbb egy ilyen papírral meg sima mécsessel kipróbáltam, a karácsonyi csomagolópapír tekercs közepében volt korábban. Minden gond nélkül megmaradt egy foltban, persze nem volt túl vastag és amikor letettem a mécsest már kezdett dermedni de még megpróbáltam egy másikféle papírt is csak utána nyomtam bele egy formát a viaszba és így is tökéletesen sikerült a "pecsét", ami aztán ott is maradt a papíron, fejre állítva se esett le.
Szimplán olvassz meg kis befőttes üvegben egy kisebb gyertyát, tegyél hozzá egy fél piros zsírkrétát - a bordó a legjobb, az hasonlít a viaszpecsét színére jobban - és keverd el. Lehet kicsit együtt is melegíteni kell. Majd egyszerűen valami rúd formába töltsd bele, egy műanyag csődarabba amit aztán el tudsz hosszában vágni vagy bármi hasonlóba. Akkor ott lesz a viaszrúd pirosan. De egyszerűbb ha most divatos módon használjátok, vagyis egy sütőpapírra apróbb kis foltokban öntögeted, azok kis darabokban megdermednek és ezekből párat beleteszel egy kanálba, azt melegítitek meg és abból öntitek a viaszt a levélre. Csak a kanál melegítését kell megoldani.
#5 : Nagyon szépen köszönöm a leírásod. Én is még késő este találtam egy videót, ahol zsírkrétával "ökörködött" egy fiatal csajszi (igaz, ő ragasztópatronnal keverte, mert még a zsírkréta is túl híg volt).
#6 : De hogy lehet? A sellak egy elég kemény és törékeny anyag, nem? Gondolok itt a hanglemezipar "szabványosítása" utáni gramofonlemezekre.
#6 Annyival egészítenélek ki, hogy a gyertyák alapanyaga nem a sztearin hanem a paraffin, az a kőolajnak könnyen elválasztható része és nagy tömegben készül is az országban a százhalombattai kőolaj finomítóban is. A paraffinnak több "változata" van, amik más olvadáspontúak és használják élelmiszerekhez, a kozmetikumokhoz is meg a gyertyákhoz is és még sok máshoz is. A sztearin is játszik szerepet a gyertyakészítésben, de inkább adalék vagy akkor van szerepe amikor faragással, vágással alakítják ki a gyertyákat és kell a jobb tartás hozzá. Nem használtam még soha gyertyakészítéshez - szoktunk a gyerekekkel csinálni - de aki profi az bizonyosan használja és tudja hogy kell alkalmazni.
A boltban vehető gyertyák általánosságban csak valamelyik fajta paraffinból vannak, de ez pont úgy teljesen más anyag, mint a pecsétviasz - és most már tőled tudom is miért - köszi!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!