Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » Rázott már meg titeket áram,...

Rázott már meg titeket áram, mi volt és milyen volt utána?

Figyelt kérdés
2023. márc. 7. 17:18
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:

OFF

#10 :) Jó volt olvasni.

Főleg az utolsó negyedére reagálnék. Én is középiskolát + 2 éves szakiskolát végeztem. Utána mentem egyetemre, 20 évesen. Már 17 éves koromban kijártam, én bizony nem egyszer, nem kétszer takonyrészegre ittam magam. A féktelen, gyerekes idiotizmus a 20-as éveim elejére erősen csillapodott. Azzal amit te is leírtál, hogy a 4-5 év középiskolát-gimnáziumot anyu szoknyája alatt végigtanulók mit művelnek a fővárosban, mikor kiszabadulnak otthonról, abszolút egyetértek. Tapasztaltam. Abszolút nem tudtam 20-21 évesen az akkori 18-19 éves, budapesti egyetemista közegbe beilleszkedni, pedig még én is jártam szórakozni, igényem is volt rá. De amin mi még középiskolában átestünk, sokaknál csak 20-hoz közeledve tört felszínre. És nem feltétlenül csak a piálásra, bulizásra gondolok. Volt egy "piromán" koraszkom, én azt a haverokkal a kisvárosi folyó partján általános alsó tagozatban kiéltem. Petárda, igen próbáltuk. Gyújtottunk fel pezsgős üvegbe öntött benzint. Biciklivel ugrattunk bele a gátról a nem egészen 1m-es élő vízbe. Már akkoriban régi Wartburggal hasítottunk a szántóföldön, mindenféle szabályok nélkül. Motorral dettó, de nem a városban, nem közúton. 8-10-12 évesen.

Mikor felköltöztem Budapestre, miket tapasztaltam? Ugyan ezeket, csak 18-20-22 évesektől, nagyban. Ismertem egy srácot, kiváló, elit tanuló. Fogadásból beleugrott a Dunába a gólyahajóról. A másik ittasan Sharenow autóval megy haza, mert ő menő gyerek, nem vár az éjszakai buszra, apa kifizeti. 10-ből 1 egyetemista már biztos hogy törte össze magát elektromos rollerrel, mert felállnak rá, takony részegen. De lehet keveset mondtam. Volt a kollégiumban egy gyerek, a szobában gyújtogatta a benzint meg a tömény szeszeket. Az egyik srác egy szórakozóhelyen az 1. emeletről ugrott le a "tér" közepére, hogy megmutassa mekkora menő gyerek, valószínűleg az egyik majom elektronikus zenei előadót próbálta utánozni. Többszörös koponyatörést szenvedett, hetekig kómában volt (azóta felépült). Én teljesen le voltam döbbenve, végül levelezőn fejeztem be a tanulmányaimat, ott már azért teljesen más világ volt, felnőtt emberek vettek körül.

Ezek alá egyébként a Tiktok és társai csak adják a lovat. Annyi, de annyi baromságról készítenek tartalmat, hogy a kamaszkor végére normális esetben kialakuló gátak és természetes korlátok, többek között a félelemérzet, nem hogy csökken, de sokaknál még 25-30 éves korra sem alakul ki. A mai 30 éves társadalom pedig abszolút döntésképtelen, egyszerűen képtelenek önálló döntéseket hozni.

Persze ez is ilyen bezzeg az én időmben szagú, lehet hogy mi nem vesszük fel a ritmust a világ és a társadalom változásaival, de a vasúti vagon tetejére felmászni, meg hajóról a vicc kedvéért a Dunába ugrani minden határon túlmegy, kortól függetlenül.

2023. márc. 8. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 anonim ***** válasza:

#11 Sokban igazatok van, annyit tennék hozzá, hogy korábban sem volt jobb a fiatalok hülyeség indexe, csak kevesebb dologról értesültünk.

Anyám még a '60-as években volt középiskolás és már ő mesét olyan baromságaikról amit csoda hogy túlélt, mint hogy tél közepén szándékosan mentek át úgy a budapesti hídon fagyizva, nyitott kabáttal, hogy megfázzanak, mert unják a sulit - amiből sikerült pont a téli szünetre egy szép kis kórházi túrát nyernie, amibe majdnem belehalt, vagy hogy a faluban bombatölcsérekben fürödtek a srácok, mert abban összegyűlt az esővíz és az egyikben éles bomba volt, mázli hogy nem robbant fel velük. De úszott áprilisban a patakban mert az menő volt - aztán olyan beteg lett hogy "megnyugtatták" soha életében nem lehet majd gyereke, nem kell foglalkoznia a fogamzásgátlással - szerencsére ez nem jött be. :)

De az én generációmban is voltunk épp elég hülyék az egyetemen a rendszerváltás utáni években. Nálunk is volt aki olyan részegen vitte haza a barátnőjét kocsival, hogy másnap arra sem emlékezett hogy vezetett, robbantották fel a kémia labort, mert poénból robbanószert csináltak amit ott hagytak száradni az elszívó fülkében, szegény takarítónő meg nem tudta és benyúlt letörölni - csak a jód-azid pont erre robban. A párom karján, lábán is ott vannak a középiskola "menő motorozás" nyomai és lehetne sorolni. Ezt a pár évet szó szerint túl kell élnie a fiatalnak, minden időben a hülyeség faktor párosul ilyenkor a piával és a menőzéssel.

De az igaz, hogy most a tapasztalat, gyakorlat hiánya ezt megfejeli. Igen rossz látni amikor egy 7. osztályos akkor próbál életében először gyufát meggyújtani amikor én teszem elé kémia órán.

Igen, a szülők hibája minden esetben - az enyém is ha a saját gyerekemet nem tanítottam meg valamire. Én ezért szeretem a kalandparkokat, mert oda már kicsi kortól lehet vinni a gyerekeket és megfelelő környezetben, védetten tanulhatnak meg dolgokat mászás közben, amiket utána már egy szimpla fára mászás közben tudni fognak és nem zuhannak olyan könnyen le - vagy a táborokat, közös kerti munkákat, otthoni feladatokat, ahol tényleg megtanulnak eszközöket, szerszámokat használni és megtapasztalják hogy mi az amire figyelni kell, mi az amiben veszély lehet és hogy kerüljék el.

A számítógépezés, az elmélet ezeket nem adja meg.

2023. márc. 8. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 anonim ***** válasza:
De , hogy mult el a rázás, pl el engedte a kezed a vezetéket magától, nem görcsöl be a test olyankor?
2023. márc. 9. 05:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 anonim ***** válasza:
Váltóáramot eltudod engedni, reflexszerűen elrántod a kezed!
2023. márc. 9. 07:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 anonim ***** válasza:

#13 Az áram erősségének és feszültségének és a körülményeknek a függvénye hogy mi történik.

Nekem "meglökte" a kezem amikor hozzáértem a kiálló fémdarabhoz a konnektorban, nem fogtam rá közvetlenül. De ha ugyanez az áram úgy ér hogy kerítésbe van vezetve amibe belekapaszkodsz, akkor tényleg nem tudod elengedni a görcstől.

2023. márc. 9. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 anonim ***** válasza:

Akkor legyen itt még egy érdekes sztori a 70-es évekből.

Amikor -sok évtizeddel ezelőtt- kezdtem az ELMŰ-nél a Váci úton, a műhelyfőnököm egy tenyeres-talpas, igazi vidéki suttyó volt. Állandóan gumi-vagy más csizmákban járt és komoly bőrkeményedései voltak a kezén.

Ő pl. mindig simán megfogta -egyenként persze- a 220-as vezetékeket és mondta, hogy "ez bizserget, ez a fázis".

Ezt a módszert senki ne próbálja otthon a ki a finom, puha, jól ápolt kezecskéjével!!

2023. márc. 9. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 anonim ***** válasza:
#16 2010. környékén szakközépben volt egy 65-70 körüli tanárom, villamosgépek mérését tanította. Ő is szabad kézzel fogta feszültség alatt a sarut, sosem volt rajta villanyszerelő cipő. Őt nem bizsergette, egyszerűen kisfeszültségen szigetelt a keze. :D Főállásban alállomáson dolgozott, otthon pedig motorokat és transzformátorokat tekercselt. Nekünk nyilván megtiltotta, ő megtehette. :)
2023. márc. 9. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!