Led tv kartonnal való körbeépítése mennyire jó ötlet?Eltakarnám a hatuljánál lévő szellőző rácsokat.
Karácsonykor sajnos rengeteg a paneltűz, mert az agyhalott panelprolik nem tanulták meg az iskolában, hogy mi az ami éghető, és mi az ami nem.
Ennél a lököttnél is kiderült, hogy kartonpapírral burkolja le a tv-jét és azt hiszi, hogy ettől "díszkandallója" lesz.
De úgyis mutatják majd a tv híradóban a lakástüzet...
Hát a gipszkarton nem nagyon ég.
De a tv nem fog szellőzni egy zárt dobozban.
Nem véletlenül van rajta hűtőnyílás.
:D Azért mert nem szellőzik normálisan nem fog kigyulladni egy LCD TV, nincs benne olyan műszaki megoldás ami gyulladást tud okozni csupán (!) a disszipált hő okán.
Egy TV kb. 50-100W hőt disszipál azt is 50-60 fokos hőmérsékleten, az ló_ar, még ha be is zárod egy dobozba, maximum az élettartamát tizedeled.
A lakástüzek más típusú hülyeségből erednek.
Ha hagysz mögötte légteret, vagy biztosítasz természetes szellőzést, semmi baja nem lesz.
Ha hagysz mögötte légteret, vagy biztosítasz természetes szellőzést, semmi baja nem lesz"
Elvileg egy cpu 95 fokon is mehet. Addig van garantálva hogy nem éri károsodás.
De azért nem nagyon ajánlott 95 fokon járatni ezeket.
Ez azért kicsit más. A TV-kben dedikált beágyazott rendszerek dolgoznak. Egy TV-n belül nem valószínű a 95C működési hőmérséklet, szerintem egy TV mikrokontrollere ott már nem üzemképes. Ettől függetlenül nyilván nem jó neki a tartósan magas hő. Kérdés mi számít magas hőnek. Ha berakod egy nappali bútorhoz a TV-t, fölcsavarozod a falra, körbe 10-10cm-ként szekrény, az sem sokkal különb, mint ha van a TV mögött ötszáz vagy ezer liter levegő.
Az egész TV áramfelvétele 100 watt körül van, max. fényerőn esetleg 150-200, annak is nagy részét a háttérvilágítás teszi ki, ami a legtöbb TV-ben LED. Nem melegszik annyira, mint a régi fénycsöves képernyők.
Egyszerűen fizikailag nincs a TV-ben olyan hőmérsékleten üzemelő alkatrész, ami akár csak megközelíti a gyulladási hőmérsékletet.
Nekem van egy régebbi és egy újabb LCD-m. A réginél van szellőző rács, kézmeleg üzem közben. Az újabban nincs, ott a hő nagy része a kijelzőn keresztül távozik a TV-ből, továbbá jobb a hatásfoka így kevesebb a disszipáció.
Villamos szekrények tervezésénél is szoktunk számolni a disszipációval, sőt kell is. Egy 120-140 magas, 80cm széles, 20 cm mély szekrénybe nem mindig vágunk szellőzőnyílást. Körülbelül fél kilowattos hajtás meg egy negyed kilowattos DC táp "lefér" benne hűtés nélkül, ez kb. 100W disszipált teljesítményt jelent. Nagyobb teljesítményű aktív eszköznél már vágunk szerelőnyílást, 1-1,5kW fölött pedig klíma kerül a szekrénybe. A gyártóknak (Eaton, Rittal) van kalkulátoruk, mikor hogyan érdemes hűteni a szekrényt.
De egy TV-nek pár 10 watt a disszipációja, és ha egy kandallót akar formálni mögé gipszkartonból, kialakítható több száz, akár ezer literes légtér is mögötte. Az elég. Amit fontosnak tartanék, hogy a TV fölött legyen legalább 2-300 liter levegő, akkor biztosan nem lesz baja. A hő fölfelé terjed. Szekrényeket is úgy tervezzük, hogy ha nincs klíma, akkor a logikai vezérlők, PLC-k, beágyazott rendszerek a szekrény alsó, maximum felső harmadában legyenek. Nem véletlenül. A zárt szekrény alsó és felső harmada között 10-15 celsius különbség simán kialakul. Élettartam szempontjából valóban nem mindegy.
Utolsó neked nagyon tetszik a disszipáció" szó.
Sima hőleadás, melegedés. Nem kell okoskodni.
"Villamos szekrények tervezésénél is szoktunk számolni a disszipációval"
Hát én nem bíznék rád semmi ilyesmit.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!