Mekkora tápegység kell kb.1,3--1,4 m hosszú LEDszalaghoz?
Nem nagy fényerejű,normál ledszalagot tervezek egy bútor világítására.
Milyen értékű,12 v-s trafót keressek hozzá?
Hány wattos,vagy amperes kellene?
Normál olyan nincs, de van többféle teljesítményű (w/m). Így elöbb azt válaszd ki, utána a tápot.
A 16W/m elég erős, jó.
Köszi!
Elég idős vagyok,hogy ne értsek hozzá. Ez egy borospince pult fölé egy ív világítása lenne,tehát úgy érteném a "normál"-t,hogy semmi nagy fényerő,inkább díszként,és kevés fény igény lenne.
Köszönöm szépen!
Van jópár régebbi karácsonyi kültéri fényfüzér trafóm itthon,12V/...450-től 1200mA-s ig. Azok közül nézek majd egyet.
Trafó nem elég, ha váltóáramot engedsz rá akkor jobb esetben csak villogni fog rosszabb esetben tönkre is megy.
Lehet kapni hozzájuk led csík tápegységet, olyan kell
Ez pl. 800 lumen/méter, ez még a dekorfény kategória, de 120 led van 1 méteren. Ilyen rövid szakaszon a 60 ledes nem volna szerencsés.
A lap alja felé találsz egy kalkulátort, oda beírod, hogy hány méteres a LED szalag, amit üzemeltetni szeretnél és kiszámolja neked, hogy mekkora tápegységre van szükséged.
Ha ívet akarsz megvilágítani, ahhoz ilyen profilra van szükséged:
Ha Te magad építenéd ezt be és nem tudsz forrasztani, akkor meg is kérheted a céget, hogy forrasszák meg helyetted a szalagot, felhívod Őket, vagy írsz nekik, és ráforrasztanak olyan hosszú vezetéket, amilyet szeretnél, ehhez nyilván ki kell gondolni hová tudod eltenni a tápegységet és ahhoz kell mérni a vezeték hosszát. Egész métert tudsz vásárolni, amit majd Te méretre tudsz vágni, azaz hiába szeretnél 1.4 métert, két métert kell vegyél. Ált. 3 ledenként vágható, a szalagon jelezve van, hol vághatod el.
Nemhogy váltóáram, ezeknek még a közönséges adapterek (trafó+pufferkondi+graetz híd) sem megfelelőek, mert stabilizált tápegység kell nekik.
A saját tapasztalatom alapján a tápegységet a következőképp lehet kiválasztani.
Először le kell olvasni a LED szalag csomagolásáról a méterenkénti teljesítményt. Megnéztem, ami nekem maradt itthonról, mert vagy 5éve szereltem ésvmaradt.
9,6W/méter,ez van ráirva. Ezt be kell szorozni annyi méterrel, amilyen hosszú kell neked, a példa kedvéért legyen 5méter:
9,6 x 5= 48Watt.
Na ezután jön egy fontos lépés, a biztonsági tényező. Ez legalább 2,ezért a szükséges teljesítmény:
48 x2 =96Watt.
Majd meg kell nézni, hogy milyen tápegység kapható, és felfelé kell eltérni a teljesítmény vonatkozásában.
Ez 100W. Tehát legalább 100W-os stabilizált tápegység kell a példában.
Amikor én legelőször szereltem ilyet, 1,3-as biztonsággal számoltam. Kb. 1évig jó volt minden, aztán utána elkezdtek villogni a LED szalagok. Kétfelé választottam az áramkört és még egy plusz tápegységet raktam be, 2-es biztonsági tényezővel. Azóta működik.
Aztán hogy miért kell duplán számolni, érdekes kérdés, valószinüleg kínában gyártják már ezt is, és nagyobb számokat írnak rá a termékre, mint amit valójában tud.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!