Laikusként miből állapíthatom meg, hogy egy házban réz, vagy alu elektromos vezeték található?
Ha meg a régi egyszerhasználatos becsavarós biztosítók vannak, akkor 99%, hogy alu, bár pont a héten láttam egy ilyet rézvezetékekkel.
Amúgy bemész egy szobába, egy konnektornak leveszed csak a felső műanyag burkolatát, nem kell kiszerelni, benézel a résen, és jó eséllyel látod.
Ami a legbiztosabb, ha automata kismegszakítós a lakáselosztó, annak 2, max 4 csavarral le lehet venni az első burkolatát, és látni fogod hogy réz vagy alu vezeték van-e.
"Mekkora gyakorlatban, a használat során a különbség a réz vagy alu vezeték között és az miben nyilvánul meg?"
Vizsgáztatod, vagy tényleg nem tudod?
5# Tényleg nem tudom, azért kerdezem.
Ha mondjuk 10 percen keresztül folyamatosan használom az 1400 wattos poszivómat vagy megy egy hegesztőgép....?
"úgy néz ki mint ami 80-as években volt divat"
Egyébként a 80-asok legelején már nem volt ritkaság a réz, mivel a másfeles réz körülbelül annyiba került, mint a kétésfeles alumínium, tehát áramvezetésben nem volt rosszabb, és a többi hátránya az alunak meg a réznél nem jelentkezett.
"5# Tényleg nem tudom, azért kerdezem."
Az alumínium az kúszik és roskad, tehát olyan kötőelem kéne hozzá, ami nem engedi elmászni, és állandó nyomást fejt ki rá. Emellett nem vezető oxidréteg képződik a felületén, ami az érintkezéseknél melegedést okoz. A probléma még az USA-ban is jelentkezett, ők kifejlesztettek egy sajtolható hosszabbítót rá, aminek a vége réz vezeték, azt kell a csavar alá dugni. A szövetségi kormány egyik hivatalának ajánlása ez a brosúrában. Kulcsszó a COPALUM és az Alumiconn.
Spéckó magyar probléma lehet a másfeles alumínium használata, ami ugyan elbírta a spájzban a negyvenes égő terhelését, de 2-3 foglalat- vagy kapcsolócsere után eltört - leginkább azért, mert a bicskás csupaszítás belevágott, más módszert meg az átlag fazon nem ismert.
8# 5 vagyok.
Nem úgy van hogy az alumínium vezeték nem érintkezhet a réz vezetékkel mert speciális korrózió lép fel és emiatt tilos és tűzveszélyes?
Viszont továbbra sem értem higy terhelés szempontjából mi a különbség a régi fajta alu vezeték és a modernebb réz között. Az oxidrétegen kívül.
Azért firtatom mert van egy ingatlan ami a 70-es évek végén készült, (most nem vagyok ott) nem tudom milyen vezetékek vannak benne (lakóház) viszont a jövőben huzamosabb ideig hegesztési munkálatok fignak ott folyni.
Vajon mit számít a vezeték anyaga?
Eléggé értetlen vagy. Írom, hogy roskad. Mit jelent a roskadás? Azt, hogy a csavar nyomja valami erővel az y vastag anyagot, amely idővel a nyomás hatására 0,7 y vastagságúra lapul. Akkor szerinted ugyanazon erővel nyomják egymást a csavarral? Nagyobb lesz az ellenállás, az több meleget jelent, az meg tovább rontja a kötés jóságát.
Amikor az alumíniumot bevezették, akkor két indok volt, ami miatt megfelelőnek találták hosszú távon:
1. a villamos hálózat és berendezések rendszeres karbantartását feltételezték (egy kismegszakítónál az alumínium vezetéknél három évente lehet egy fél fordulatot húzni, anélkül, hogy az ember az átlagosnál nagyobb erőt fejtene ki). Hát, ez a feltételezés nagyon nem vált be. Miközben ott, ahol számít, és alumínium van, ma is 3-5 évente karbantartanak.
2. mivel a villamosenergia igény 10 évente megkétszereződik - ez az elején tényleg így volt - mindig cserélve lesz, mielőtt megöregedne
Másképpen: Az alumíniummal, mint vezetőanyaggal semmi baj nincs. Az alumíniumnak minden kötésével baj van.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!