Miért nem szabad réz vezetékeket összeforrasztani?
Úgy olvastam a múltkor az interneten, hogy ma már nem szabad egy ház falában lévő rézvezetékeket összeforrasztani, hanem az erre megfelelő kötőelemet kell használni. Azt írták a cikkben, hogy a forrasztás rideggé teszi a szigetelést és egy idő után le fog töredezni és emiatt zárlat alakulhat ki.
Ha ez igaz, akkor ez mennyi idő múlva következhet be? Ma segítettem az unokatesóméknak kibontani a régi vezetékeket a falból (újra lesz majd húzva minden). Réz vezetékek voltak 2 szobát leszámítva, utolsó felújítás úgy 15-20 éve volt. Eszembe jutott menet közben ez a szigetelés dolog, és kipróbáltam a forrasztásnál elcsípve a vezetéket hogy mennyire lett töredezett a szigetelő. Meglepődtem, mert semennyire. Ugyanúgy nyúlott mint a forrasztástól messze lévő, és elfehéredett ha nagyon megnyújtottam. Tehát az nem igaz, hogy rideg lesz tőle a szigetelő. Vagy ez a 15-20 év kevés volt ehhez? Többet kellett volna várni és akkor már igaz lenne? Vagy más miatt nem szabad forrasztani?
Még azt is érdemes megemlíteni, hogy az áramjárta vezeték ha nem is nagyon látható, de mozog. Zárlati áramnál akár centiket is képes mozdulni. Etőhatások lépnek fel amik mozgatják a kötéseket is.
A rugós kötés ellensúlyoz, míg a csagarkötésben megfolyik az anyag, kilazul, a forrasztás meg szakad, törik. Jön az ív és a tűz.
#9 Nagy áramoknál valóban hegesztettek. Az tény, hogy a csavaros kötések technológiájával nem tudott a szocializmus megbirkózni. Ha baj volt, egy pár zárlatot ki kellett volna bírnia, akkor a kötésnél volt a baj. Viszont ehhez képest a hegesztés sem volt jobb, mert az meg ugyanúgy szubjektív tudomány, mint a forrasztás, de legalább nem kellett rendszeresen utánahúzni a csavarokat. :D Ha volt az a pár nagy zárlat, akkor a hegesztés sem bírta, eleve ott a keresztmetszet tojás volt vagy félkör, szennyezett volt, satöbbi. De a módszerváltás utáni külföldi technológiás csavaros kötőelemek jók.
Technikumok amúgy 72-ig voltak első lépcsőben. A hatvanas évekbeli technikumi tankönyvben már benne volt a tudomány, hogy a villamos kötés nagyjából felületfüggetlen.
"A rugóelemes kötés folyamatos erőhatással nyomja az anyagot, nem "várható" lazulás, ívképződés. "
Azután majd idővel elfárad a rugó, a vezeték is oxidálódik, majd természetesen melegszik, majd kigyullad a ház.
Ok, tévedtem, még csak 43 éves a ma ismert rugós-bedugós.
It is similar to what happened previously when we introduced our spring-based technology. Our parent company introduced the first spring connector in 1951 when WAGO was founded. That spring-clamp technology was further expanded with the introduction of the CAGE CLAMP in 1977.
13-as
Te milyen alternatívát kínálsz a károgás helyett?
Halljuk mi a tökéletes megoldás?
Ami a rugó fáradást illeti, mint előbb írtam, a szocializmus végig arról szólt a csavaros kötőelemeket tekintve, hogy hát, azok a gyenge pontok. No, a módszerváltás után jöttek az első nyugati gyártmányok, és azóta tádámmm, nem a kötés a gyenge pont. Pedig most szabadtéren elhelyezett alumínium vezetékekről beszélek. Még 2 év, és 30 éve bírják.
Egyébként nem erre irányult korábbi eszmecserék során a mondandód, ne púderezzük már a halálos sebeket. Az arról szólt, hogy a Wago technológusai mind hülyék, és te okosabb vagy náluk.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!