Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » Felső maró, élmaró, marószersz...

Felső maró, élmaró, marószerszámok használata; mikor, melyiket, miért; helyettesíthetőség?

Figyelt kérdés

Több kérdésem lenne a kissé faramucin megfogalmazott fő kérdés alatt.

Az világos, hogy egy felső maróval mindenféle marási munkát el lehet végezni.


- Az élmaróval csak élek kialakítása végezhető vagy arra is van lehetőség, hogy vele egy nagyobb munkalap pl. középvonalába egy hornyot marjunk?


- A marószerszámokat fúrógépbe fogva is lehet -minőségi munkára- használni? (Úgy látom, hogy a felső marógépek többnyire lényegesen nagyobb fordulatszámmal működnek, mint általában a kézi/állványos fúrógépek. Gondolom a hatékony maráshoz és minőségi eredményhez szükséges a nagyobb fordulatszám.)



#felsőmarók #élmarók #marószerszámok
2020. aug. 28. 10:13
 1/5 anonim ***** válasza:
Pont ahogy gondolod! Kell a nagyobb fordulatszám, mivel a felsőmaróknál, a legtöbb esetben csak két él dolgozik, így a felület kis fordulatnál elég csúnya is lenne, illetva nagyot is karapna a szerszám ami miatt nagy az esélye, hogy felszakítja a fát.. Fúrógépben azért sem jó, mert annál a csapágyazás elég messze van a szerszámtól, így nem csak az alacsony fordulat a gond, hanem, hogy be tudja rázni a tokmányt.
2020. aug. 28. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Anyagtol fugg. Mas szerszammal es nagysegrendekkel mas fordulaton marsz fat, vasat es alut pl.
2020. aug. 28. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
Plusz az elotolas is valtozik. Elozo voltam.
2020. aug. 28. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Én csak fában gondolkodom, azaz csak faanyagok megmunkálásához kellene a maró eszköz.

Úgy láttam, hogy olcsóbb (barkács) kategóriában az élmarók olcsóbbak, mint a normál felső marók. Igaz az olcsóbb ár kisebb teljesítményű motort és alacsonyabb fordulatszámot is takar. Mondjuk ez érthető is, hiszen nem mindegy, hogy a marószerszám folyamatosan az anyagban forog vagy csak egy oldalon érintkezik vele.


Szóval arra gondoltam, hogy kezdetnek vennék egy olcsóbb élmarót, ha az pl. hornyok marására is használható lenne. Pl. bútorlapból vagy tömör fából készült bútorok oldalfalában, a farostlemez hátlap befogadására alkalmas nútok; vagy lépcsőlapoknál a homloklapok helyének kialakítására.)

De akkor a gondolatommal tévúton járok. :)


Ha van köztetek valaki, aki használ ilyen marókat (él, felső), ajánlana olyan gépeket, amik számára beváltak és árban a 10-50eFt-os kategórián belül vannak?


***

A főkérdésemtől függetlenül érdekelne a véleményetek és javaslatotok konkrét kézi körfűrész gépekre is. Ezzel is csak bútorlapot és fát szeretnék vágni, és a lehető legegyszerűbb módon beépíteném egy saját készítésű asztalba.

2020. aug. 28. 14:23
 5/5 anonim ***** válasza:

Huh na szóval, élmaróval a picikével (egykezes,élmaró, ki hogy hívja) is lehet nútot marni, ha kicsi a teljesítménye de a fordulat jó az előtolási sebesség csökkentésével kilehet küszöbölni a teljesítménybeli szegénységét, maximum a talpméret okozhat gondot, meg kisebb a fogás rajta, mondjuk én ilyen picike 600w-os géppel vágtam ki melóhelyen egy 4,5 m-es ívet, összetoldott 15mm vastag MDF-ből, 6-os 2-élű maró szerszámmal, 3 fogásból szépen lassan kikörzőztem.


Amúgy a marószerszámnak, és a gépnek inkább az egyenletes fordulatnak/anyagnak megfelelő előtolás a lényeg, totál mindegy hogy kívül egy élt marsz vagy egy anyagban egy nútot, sőt a nút még tán jobb nem görbül a szerszám annyira menet közben, pl 3-4 mm-es szerszámnál nem mindegy.


Én ha olcsó de használhatót akarnék venni sok garival, vennék egy einhelt, talán egykezesben találsz makitát is, mondjuk én kétkezest és egykezes élmarót is tartanák. Amúgy a kétkezesnél általában 8-as a befogó patron az egykezesnél 6-os.

Bútorlapot (laminátost) én nem marnék felsőmaróval a szerszámok élét megeszi a ragasztó/homok ami benne van fára tökéletes.



Ha nem vállalkozásra (hivatalos) veszed hanem csak fusizni vegyél mindenből einhelt, esetleg parkside-ot sok sok gari van mindenre.

2020. aug. 29. 03:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!