Hogyan adhatok el egy házat, melynek kiskorú is tulajdonosa?
Van egy ház, amely évek óta üresen áll. Hárman örököltük meg. Én 1/4 részben, egy nő 2/4 részben, a lánya 1/4 részben. A nő nem szeretné még eladni, a lánya kiskorú. Én el akarom adni.
Ilyen esetben úgy tudom két lehetőségem van: egyik, hogy kifizetik a részem. Erre nincs pénzük. A másik, hogy kötelezem őket az eladásra hivatalos úton.
Kiskorú tulajdonos esetében viszont nem tudom lehetséges-e erre kényszeríteni őket. Még 2 év mire 14 éves lesz.
Kiskorút ez esetben a gyámja képviseli, de ilyen esetekben a gyámhatóság engedélye is kell.
Enélkül a gyám (még ha szülő is) lenyúlhatja a kiskorú "vagyonát", ezt védik (mondjuk bankbetétben zárolják nagykorűságáig a vételárat).
Aki valószínüleg az anyja, így nem fog beleegyezni.
Jól tudod, kérdező, ez a két lehetőséged van.
A Te lehetőséged a kényszerértékesítés, amit bíróságon tudsz kérvényezni. Senki sem kényszeríthető arra, hogy a pénze egy ingatlanban álljon, ha ő maga nem akarja.
Bármi miatt szükséged lehet a pénzre: egyetemi tanulmányok, lakhatás, vagy bármi, igazából senkinek semmi köze hozzá, miért kell neked a SAJÁT pénzed.
A folyamat hosszadalmas, de még mindig jobb pár hónap, vagy 1-2 év alatt végigjárni az utat, mint 6 évet várni, hogy a gyerek 18 évesen rendelkezhessen a vagyonáról.
Amúgy meg hiába akarná a gyerek is eladni, ha az anyja nem, akkor is csak a kényszerértékesítés marad.
Ha jól tudom, először egyszerűen meghirdetik az ingatlant, és várnak. Ha nincs vevő, akkor sajnos árvereznek, azaz csökkenhet a pénz, de még ez is több, mint a 0.
Ha sikerül eladni, akkor a bírósági költségek levonása után szétosztják a pénzt a tulajdoni hányadoknak megfelelően.
A kiskorú öröksége nem veszhet el, továbbra is a gyám feladata ennek megőrzése.
Én azt javaslom, vágj bele, mert egyrészt a ház, amíg üresen áll, erősen amortizálódik, és veszít az értékéből. Pl. a mostani erős fagyok nagy kárt tesznek benne, ha nincs fűtés. És egy üresen álló háznak is vannak költségei, gondolom ezt nem kell bemutatni.
A másik, hogy most az új CSOK miatt várható, hogy a használt ingatlanok ára erősen csökkenni fog a következő években. Minél hamarabb lépni kellene, mert nem holnaptól lesz ez a csökkenés, hanem 1-2 év múlva, amikor felépülnek az első CSOK-os házak. Legalábbis a szakemberek ezt a képet vetítik előre.
Majd írd meg, hogy döntöttél.
Az nem is kérdés, hogy el akarom adni, ezért is kérdezem. Semmi értelme hagyni állni, már lassan 6 éve. Eleinte persze nem volt ostobaság, mert sokat emelkedett az ára. De idén már csak stagnálásra lehet számítani, utána pedig valószínűleg telítődik a piac eladó használt ingatlanokkal, mivel az emberek igyekeznek majd újat építeni.
De ezek szerint tudom rá kényszeríteni, hogy kiírjuk az eladást. Hét elején felkeresem személyesen és remélem ő is belátja, hogy nincs értelme tovább várnunk.
Gyanítom, hogy édesapádé volt a ház, az a nő, a volt felesége, a lánya a te féltestvéred.
A nő nem 2/4-et örökölt, hanem az ÖVÉ volt eleve a fele (házasság alatt szerzett vagyon miatt).
6 éve a régi Ptk. volt érvényben, akkor még nem csak arra az ingatlanra vonatkozóan lehetett haszonélvezeti jogot is örökölni, amiben az elhunyt korábban a feleségével lakott, hanem mindre.
Így valószínűleg a te és a kislány részére haszonélvezeti joga is van a "nőnek".
Ebben az esetben "kuss a neved". Semmit se kényszeríthetsz rá.
Meg egyébként se. Nem úgy van a kényszerértékesítés, mint ahogy leírták.
1/4-el szép is lenne, ha rákényszeríthetnéd a többségi tulajdonost bármire.
A te részedet viszont bármikor értékesítheted, de mint már arra gondolom rájöttél, senkinek nem kell 1/4.
nem én vagyok a kérdező, de nem tudom, mi szükség volt erre a stílusra, meg a találgatásra.
egyáltalán nem biztos, hogy így történt, ez csak egyetlen lehetőség.
ne üssünk már a hasunkra, és jelentsük ki, hogy csakis a feleségről és a féltestvérről lehet szó.
egyébként pedig ezer féle lehetőség létezik, a házasság alatt szerzett vagyon közel sem biztos, hogy úgy öröklődik, ahogy leírtad.
házasság alatt szerzett lehet egy öröklés is, ami mégis különvagyonnak minősül. ez csak egy példa.
ezer meg egy lehetőség létezik, te most csak kiragadsz egyet, amivel már valaha találkoztál, de az élet olyan eseteket produkál, amikre még a gyakorlott jogászok is csak a fejüket vakarják.
én úgy gondolom, hogy ha haszonélvezetről lenne szó, azt a kérdező megemlítette volna, hisz az mindent üt. de ez annyira közismert, hogy nyilván ő is tudja.
7-es, leírtál mindent, érdemes bármit hozzáfűznöm? A kérdés költői, tessék a történet:
Az alkoholista, agresszív apámtól, 13 éves koromban elköltöztettek a rokonaink, miután előző éjjel édesanyám megerőszakolta, miután minden napom a 13 év alatt veszekedések hallgatásából állt és miután egyszer engem is fogdosott, a fiát.
A házat a 4 nagyszülő pénzéből építették. A válás során semmit nem pereltünk el, örültünk, hogy többé nem kell látnunk.
Apám összejött hamar a kedvenc kocsmája pultosnőjével, akinek lett tőle egy gyereke, ő a féltestvérem. A nőnek semmi köze nem volt eddig a házhoz, azon kívül, hogy odaköltözött apámhoz.
Majd apám pár pár éve meghalt, miután túlitta magát és beverte a fejét. Az élettársa valahogy valamikor a saját nevére íratta vele a házat. Apám nővére ezt nem nézte jó szemmel és kicsikarta belőle, hogy nekem jusson a saját házunkból 1/4 rész. Így lett a kislány nevére is íratva 1/4 rész. Én ezt az egészet nem akartam, de az egész családom nyomott bele.
Az elmúlt években értelemszerűen a nyomott árak miatt vártunk. Emelkedett is az értéke. Senki sem lakta apám halála után, mert ahhoz hatalmas, hogy két embernek megérje. 5-6 ember is kényelmesen elfér benne. Azonban én már az elejétől fogva ki akartam adni, hogy legalább a rezsi alapdíját kompenzáljuk és ne kelljen kéthetente vágnom a füvet, irtani a gazt a kertben. A nő nem akart erről hallani. Az eladásba sem ment bele. Vártam még vele,a piaci viszonyok pozitívak voltak. Az állaga egyébként jó, fel lett újítva teljesen mikor még lakták. Most már én nem akarom tartogatni, tudnék venni az árából egy lakást, vagy van egy telkem, arra tudnék építkezni. A nő és a lány nem lakja, kényelmesen elvannak az anyjánál. Miért ne adhatnám el? Végig benne van a PTK-ben, hogy jogom van értékesíteni a részem, nem kötelezhető egyik tulajdonos sem, hogy tulajdonát képezze élete végéig valami amit nem akar.
A kérdés arra vonatkozott, hogy megy ez az egész történet, biztos volt már más is ilyen helyzetben.
na ugye, hogy nincs haszonélvezet.
ebben az esetben igenis lehet, sőt kell kérvényezni az értékesítést.
nehogy már más üljön rajta, ha a kérdezőnek szüksége van a saját pénzére.
ahogy írtam, valamennyit biztos bukni fog rajta, de akkor is többet kap, mint a jelenlegi semmi.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!