Kezdőoldal » Otthon » Albérlet » Kit illet az albérleti díj...

Kit illet az albérleti díj összege?

Figyelt kérdés
Édesapám a lakásban amiben élt a tulajdoni lap szerint a tulajdonjog az övé, nekem haszonélvezeti jogom van rajta. A lakást én vettem apámnak húsz éve, így írtuk a szerződést. Sajnos az egészségi állapota leromlott, gondnokság alá került és idősek otthonában van. A lakás egy éve üresen áll, számlákat fizetni kell, szeretném kiadni. Ha kiadom a lakást, engem, mint haszonélvezőt illet az albérleti díj? A gyámhatóság engedélyezi a lakás kiadását? Köszönöm a válaszokat.

szept. 28. 20:03
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
A haszonélvezönek jár a lakbér, mert a tiéd a lakás összes használati joga, beleértve azt is, ha kiadod valakinek.
szept. 28. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
Hát mikor én hasonló helyzetben voltam, nem foglalkoztam ilyen hivatalosan ezzel. Sőt, eszembe sem jutott. Csak nálunk én voltam a tulaj, és a haszonélvező került otthonba. Addig ő használta a lakást, én nem is ott éltem. Úgy voltam vele, ő úgysem tud a lakásról gondoskodni, anyagilag, mindenhogy az én dolgom, tehát intéztem. Ha tudtam kiadtam, ha nem, fizettem a rezsit, és intéztem mindent vele kapcsolatban. De őszintén eszembe sem jutott, hogy ilyen hivatalosan utánajárjak. Bár itt nem volt gondnokság alatt, tehát nem is volt aki hivatalosan ránézzen a dolgokra, hivatalosan számon kérjen.
szept. 28. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
69%
Mondjuk az mocsokság ha abba beleszól a gyámhatóság, hogy kiadhatod-e, meg kié az albérleti díj, de abba nem, hogy ha üres, akkor fizeted a rezsit.
szept. 28. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Ahogy 1-es írta, pont ezt jelenti a HASZONélvezet, hogy a lakás minden haszna téged illet. Akkor is ha te laksz benne meg akkor is ha kiadod, és nem a tulajdonost.

Ehhez nincs köze a gyámhatóságnak, hiszen te vagy a haszonélvező hivatalosan. Nincs beleszólásuk, eleve édesapád is azért lakhatott benne mert te azt megengedted. A tulajdonos még be se költözhet ha a haszonélvező nem akarja.

szept. 29. 01:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm az eddigi válaszokat. Felmerült még egy kérdés. Mi történik abban az esetben, ha már nem szeretnék a kiadással foglalkozni? A gyámhivatal engedélyezné a lakás eladását? Az eladásból befolyt összeg természetesen édesapámnak a számlájára menne.
tegnapelőtt 13:01
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

Elvileg a tulajdonos adhatja csak el az ingatlant, ha gondnokság alatt van, akkor a gondnok járhat el a nevében.

Az eladásnál figyelembe kell venni, hogy a tulajdonosváltás nem szünteti meg a haszonélvezeti jogot, az ingatlan ára így jóval alacsonyabb, mint enélkül. Adott esetben a haszonélvezö lemondhat erröl a jogáról, akár ingyen, akár pénzbeli megváltás ellenében.


A gyámhatóságnak ehhez semmi köze, az a kiskorú gyerekek ügyeiben illetékes.

tegnapelőtt 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
67%

#5 Eladásra csak a tulajdonos képes, ha gondnokság alá helyezik a tulajdonost, a gondnoka is csak a gyámhatóság engedélyével adhatja el és az érte kapott összeget a gondozott javára kell fordítania vagy le kell kötnie számlán a javára.

Ilyen esetben, egy idős embernél ezt nem engednék, mi értelme lenne? Ha nem akarod kiadni akkor lezárod és szimplán fizeted a számlákat, mert az kötelezettséged haszonélvezőként akkor is ha nem laksz benne.

Mivel a lakáskiadás nem jelent napi teendőt, csal 1-szer kell keresned bérlőt hosszútávra, a rezsiszámlákat is fizetheti ő közvetlenül, így semmi ok az ingatlan eladására.

Ráadásul #6-nak igaza van, haszonélvezővel szinte semmit nem ér a lakás, főleg, hogy te fiatal vagy. Halálodig a tied minden jog a lakás felett, ki lenne olyan hülye hogy fizet érte bármennyi pénzt is? Max. aki képes miatta agyonütni téged egy éjjel, csak hogy megszűnjön a haszonélvezeted.

tegnapelőtt 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
#7 Az elején amit írsz az rendben van. DE: "Ilyen esetben, egy idős embernél ezt nem engednék, mi értelme lenne?" ez viszont óriási butaság!! Miért ne engednék idős embernél? Tök mindegy, hogy mennyi idős, ugyanazokat az elveket nézik. Ha eladja a gondnok, de vesz az árból egy másik lakást a gondnokság alatt lévőnek, azt ugyanúgy engedélyezni fogják, mint ha 30 éves lenne a gondnokság alatt álló. Időseknél ráadásul sokszor a ház ára szokott lenni a beugró egy otthonba, ilyenre is simán engedélyezik.
tegnapelőtt 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
#8 Csakhogy olyat gondolsz ide ami nincs, a kérdező nem akar másik lakást venni helyette - egyszerűen meg akar szabadulni a lakástól mert nem akar vele foglalkozni.
tegnapelőtt 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!