Kezdőoldal » Otthon » Albérlet » Albérleti díj emelés mértéke?

Albérleti díj emelés mértéke?

Figyelt kérdés

Bérbe van adva a lakásom hivatalosan, szerződéssel. A bérleti díj emelésére van jogom a szerződés szerint, de ennek mértéke nincs sehol leírva.

Lassan két éve, hogy a bérlő beköltözött. Akkor 80 ezerben állapodtunk meg. Az első évfordulónál hiába volt extrém magas az infláció, nem emeltem bérleti díjat, mondván a bérlőknek sem lehet könnyű.

Most viszont évfordulóra szeretném a bérleti díjat 95 ezerre emelni, ami 18,75%-os emelést jelent. Úgy gondolom, hogy a mai viszonyoknak megfelelően így lesz a bérleti díj a piaci áraknak megfelelő mértékű.

Szerintetek egy ilyen díjemelés beleférhet a bérbevevő részéről?


2023. szept. 11. 12:20
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
Hát ha szeretne továbbra is ott lakni akkor kénytelen lesz belemenni.
2023. szept. 11. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
61%

Nekem a szerződésben le van fektetve, hogy minden évben emelhetem az infláció mértékével, és annyival is emelem, amennyit a ksh kihoz inflációnak.


Szerintem a bérlő így jól jár, mert a bérleti díjak jobban emelkedtek, mint az infláció...

2023. szept. 11. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
Így, ahogy az utolsó írja. Éves infláció mértékeével szokták emelni a díjat évfordulókor. Ha nem jó, mondd fel és keress olcsóbbat. Nem lehet évekig ugyanannyi a bérteli díj, jogos az emelés.
2023. szept. 13. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Sosem értettem, hogy az emberek miért az inflációt nézegetik és ahhoz méregetik a kiadási árat. Ennek a kettőnek nagyjából semmi köze sincs egymáshoz, a legjobb tudásom szerint a bérleti díjak alakulása még csak bent sincs a KSH inflációs kosarában.

A bérleti díj mérséklése vagy emelése a piaci albérletárakhoz képest kéne, hogy történjen. Lehet infláció fölött is emelni, ha indokolt, mert ki tudod adni másnak a kívánt áron. Azonban olyan is van (főleg mostanában), hogy nem tudod az infláció mértékével emelni, mert egyszerűen kiárazódsz a piacról.

Van is utóbbira példa a környezetemben. A bérbeadó kb. 25%-ot akart emelni a bérleti díjon az inflációra hivatkozva, viszont ezzel több tízezer forinttal túlárazta volna a lakást. Hirdette is utána hetekig, majd az emelés előtti áron sikerült kiadnia újra...


Kérdező: nézd meg, hogy a tiédhez hasonló paraméterű lakásokat mennyiért hirdetik és az alapján dönts. Persze nem baj az, ha egy jó bérlővel empatikus vagy és a kényelemért és biztonságért cserébe nem emelsz annyira, mint indokolt lenne, de ezt neked kell tudni.

2023. szept. 16. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!