Miért ragaszkodnak még nagyon sokan az "albérlet" kifejezéshez ?
Az "albérlet" kifejezés szocialista találmány, az összes lakás (kivéve a kertes házakat) állami vagy tanácsi(önkormányzati) tulajdonban volt, aki a tanácstól/államtól bérelte az volt a főbérlő. A bérleményt a bérlő kiadhatta(ha a tanács/állam engedélyezte) és aki kivette az volt az albérlő.
A rendszerváltás után a tanácsi lakások nagyrészét a benne lakók nyomott áron megvették. Innentől kezdve az albérlet kifejezésnek sok értelme nincs, a társasházi lakások túlnyomó része magántulajdonban van, ami önkormányzati maradt azt jellemzően rászorulóknak adja bérbe az önkormányzat nyomott áron, a bérbevevőknek már nem engedi meg semelyik önkormányzat hogy kiadják a lakást, innentől meg végképp értelmét vesztette az "albérlet" kifejezés. Ráadásul elég megalázónak is hat az "albérlet" kifejezés, ami azt jelenti hogy a második vagy a sorban, másodrendű. "Albérlet" helyett sokkal elegánsabb és pontosabb lenne a Bérlakás kifejezés használata. Mit gondoltok ?
A tiéd is nullán van. Akkor most mi lesz?
Vedd már a fáradtságot rá te szerencsés, hogy leírod ha már bajod van... de hát látom hiába.
Az "albérlet" nem szocialista találmány.
Egy normális, értelmes magyar szó arra, hogy egy bérlő (főbérlő) a bérleményének egy részét tovább adja albérlőnek.
Hogy manapság sokan a sima lakásbérlést albérletnek nevezik, az valóban téves szóhasználat, hiszen ő a tulajdonostól, első kézből béreli a lakást.
Bérlő és albérlő - két különböző státusz. (Bérlő a tulajdonostól, albérlő a bérlőtől bérel.)
"Hogy manapság sokan a sima lakásbérlést albérletnek nevezik, az valóban téves szóhasználat, hiszen ő a tulajdonostól, első kézből béreli a lakást."
Úgy kellene fogalmazni, hogy téves szóhasználat VOLT. De még egyszer mondom: kismillió olyan kifejezést vagy szót használunk, ami vagy egy külföldi szó/kifejezés rossz fordítása (pl. a kivétel erősíti a szabályt mondásunk) vagy nem is azt jelenti, mint amire most használjuk (pl. a kocsi szó használata az autóra). Valamiért ebben a kategóriában (aminek a neve ugye az, hogy ALBÉRLET) a válaszolók minden rohadt nap kényszert éreznek arra, hogy elképesztő tudásukat fitogtatva leírják azt, hogy "jaj nem is albérlet, hanem bérlet".
"16, bérlet? Az a BKV-n kell, ez inkább talán bérlemény."
Na látod, már ezt a szót sem érted, de azért megy a nyelvtan náciskodás... szerinted a BKV bérlet miből jön? :) Akkor nem is az "al" a baj a bérlettel, hanem már a "bérlet" se tetszik?
"Téged miért zavar, ha normálisan akarják használni a szavak jelentését?"
Normálisan akarják használni a szavak JELENTÉSÉT? Te ne a szavak jelentését akard "normálisan" használni, hanem tanulj meg leírni helyesen először egy mondatot. Számomra abszolút röhejes, hogy szinte minden hozzászólásban találni helyesírási vagy mondatszerkezeti hibákat, de ennek ellenére mindenki meg akarja magyarázni egy teljesen egyértelmű szó jelentését.
17, ok, tényleg értelmetlenül és pocsékol fogalmaztam, vállalom bűnömet.
Viszont még mindig nem értem mi a bajod azzal, hogy sokan nem szeretik az albérlet/főbérlő szavak használatát, mert az eredeti jelentésüket veszik alapul.
"Viszont még mindig nem értem mi a bajod azzal, hogy sokan nem szeretik az albérlet/főbérlő szavak használatát, mert az eredeti jelentésüket veszik alapul."
Szerintem érthetően leírtam. De akkor még egyszer: teljesen lényegtelen, hogy mi az eredeti jelentése, mert ma már a hétköznapi beszédben teljesen helyes a használata, mitöbb maximálisan általános. 10-ből 9 ember így fogja használni. Márpedig a nyelvtan egy leíró tudomány, nem szabályokat talál ki, amit utána vakon követni kell a nyelvhasználóknak, hanem a szabályok követik le (nyilván időbeli csúszással) a hétköznapi beszédet. Ha holnaptól mindenki úgy hívná az albérletet, hogy trütyütyü, akkor X év elteltével szépen lekövetnék a szabálykönyvek és lexikonok is a változást és mindenki rütyütyüként hivatkozna rá. Persze akkor is gondolom a gyakorikérdések "rütyütyü" kategóriájában minden héten lenne 5 kérdés erről...
Felőlem nyugodtan mondhatod azt, hogy bérlemény, meg hogy bérlő, de ne próbáljuk meg már a saját rigolyánkat másra erőltetni.
A nagy nyelvművelők figyelmébe ajánlom, hogy első nekifutásra már magában a kérdés szövegében is összesen 2 szóköz és 3 vessző hiányzik, van benne egy hibásan nagybetűvel írt melléknév és egy hibásan egybeírt szó.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!