Kezdőoldal » Otthon » Albérlet » Miért ragaszkodnak még nagyon...

Attilav kérdése:

Miért ragaszkodnak még nagyon sokan az "albérlet" kifejezéshez ?

Figyelt kérdés

Az "albérlet" kifejezés szocialista találmány, az összes lakás (kivéve a kertes házakat) állami vagy tanácsi(önkormányzati) tulajdonban volt, aki a tanácstól/államtól bérelte az volt a főbérlő. A bérleményt a bérlő kiadhatta(ha a tanács/állam engedélyezte) és aki kivette az volt az albérlő.


A rendszerváltás után a tanácsi lakások nagyrészét a benne lakók nyomott áron megvették. Innentől kezdve az albérlet kifejezésnek sok értelme nincs, a társasházi lakások túlnyomó része magántulajdonban van, ami önkormányzati maradt azt jellemzően rászorulóknak adja bérbe az önkormányzat nyomott áron, a bérbevevőknek már nem engedi meg semelyik önkormányzat hogy kiadják a lakást, innentől meg végképp értelmét vesztette az "albérlet" kifejezés. Ráadásul elég megalázónak is hat az "albérlet" kifejezés, ami azt jelenti hogy a második vagy a sorban, másodrendű. "Albérlet" helyett sokkal elegánsabb és pontosabb lenne a Bérlakás kifejezés használata. Mit gondoltok ?



aug. 20. 10:17
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
91%

A köznyelv nem ragaszkodik a helyes szóhasználathoz. Ez terjedt el és még aki tudja is mi az albérlet valójában az is könnyebben használja ezt a szót, mint hogy 'bérlakásban lakom' vagy 'lakást bérelek' stb.

Már középiskolás voltam amikor rájöttem, hogy az izompacsirta szó sem azt jelenti valójában ahogy azt a környezetemben használták, épp hogy nem az izomtól dagadó, konditerembe járó figurákat jelenti ahogy azt használták sokszor még a médiában is, hanem épp ellenkezőleg, azokat akiknek egy csepp izma sincsen. Biztos mindenki tud mondani hasonló kifejezést aminek a valós jelentése abszolút nem az amiként sokan használják. A lényeg, hogy értjük 'mire gondol a költő' amikor albérletről beszél valaki és felesleges nyelvészkedni egy beszélgetés közben, hogy na, az nem is azt jelenti....

aug. 20. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
89%
Igazad van, bár akkor már a bérelt ingatlan (esetleg a bérlemény) lenne a helyes kifejezés, hisz házakat is vesznek ki emberek. :)
aug. 20. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 anonim ***** válasza:
62%

Hogy minden nap van pár okos, aki nekiáll rugózni ezen... Nézd meg a weboldal bal oldalán, hogy milyen kategóriába írsz. Segítek: "Albérlet".

Azért hívja mindenki a bérelt ingatlanokat albérletnek, mert a mai magyar nyelvben így hívják ezt a dolgot. Ennyi a magyarázat.

Van egy olyan dolog a nyelvben, hogy "jelentésmódosulás". Nem csak a magyarban, hanem mindegyikben. Kismillió olyan kifejezés van ma is napi használatban, ami totál mást jelentett eredetileg, mint amire most használjuk.

aug. 20. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:
76%

"Ráadásul elég megalázónak is hat az "albérlet" kifejezés, ami azt jelenti hogy a második vagy a sorban, másodrendű."


Mert? Nem?

aug. 20. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim ***** válasza:
70%
Mert még mindig jobban az emberek szájára jön mint a bérlemény.
aug. 20. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 anonim ***** válasza:
78%
Én sem szeretem az albérlet szót, de a főbérlő egyenesen kiakaszt a tulaj helyett.
aug. 20. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 anonim ***** válasza:
26%

"Én sem szeretem az albérlet szót, de a főbérlő egyenesen kiakaszt a tulaj helyett."


Az a baj, hogy a tulaj is egy nagyon rosszul hangzó kifejezés. Pl. az alábbi beszélgetés mennyire idiótán hangzik:

- Délután találkozom a főbérlőmmel és kifizetem neki a bérleti díjat.

- Délután találkozom a tulajommal (?) és kifizetem neki a bérleti díjat.

- Délután találkozom a bérleményem tulajdonosával...

- Délután találkozom a bérelt ingatlanom tulajdonosával, akivel bérblői viszonyban állok...


Akárhogy csavarjuk a főbérlő-albérlet kifejezés a hétköznapi, az összes többi lehetőség nagyon sokszor abszolút furán hangzik, vagy körülírás van benne, ami teljesen érthetően nem lesz köznyelvi sosem...

aug. 20. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim ***** válasza:
100%

Amúgy ez a kifejezés, az albérlet, nem szocialista találmány. Már a 19. sz-ban is (meg feltehetőleg még régebben is) volt olyan, hogy valaki kibérelt egy lakást, de mivel nem tudta fizetni, ezért egy szobát kiadott albérletbe.

Sőt, még ágyrajárók is voltak. Akik csak 8 órára béreltek egy ágyat egy lakásban (akár albérlőktől), aztán ha letelt az idő, mentek a dolgukra. Gyakran az ágyrajárót a 8 óra leteltekor már egy másik ember ébresztette, aki a következő 8 órát töltötte abban az ágyban. Annyi általában meg volt nekik engedve, hogy egy bőröndöt vagy ládát tarthattak az ágy alatt, a ruhájukkal és egyéb cuccaikkal. És még ez se magyar találmány, pl. Angliában is létezett. (Night-lodger.)

aug. 20. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 anonim ***** válasza:
65%
Délután találkozom a tulajjal. Mit kell így túlbonyolítani? A főbérlő szó megalázó, ő nem bérel, övé a lakás!
aug. 20. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 anonim ***** válasza:
0%

"Délután találkozom a tulajjal. Mit kell így túlbonyolítani? A főbérlő szó megalázó, ő nem bérel, övé a lakás!"


Mert aztán ez nem megalázó, hogy tulajdonosként hivatkozol valakire :) Miféle tulajjal találkozok? Minek a tulaja? A "tulaj" rohadtul nem egyértelmű, kontextustól függ, míg a főbérlőnél mindenki számára egyértelmű, hogy ahhoz mész, akitől az otthonodat bérled. Ráadásul még csak nem is helytelen kifejezés, ugyanis magyarul EZT JELENTI.

aug. 20. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!