Az albérlő aláírja a bérleti szerződést a tulajnak, és kifizet 2 havi bérleti díjat +kauciót. Majd még az nap (még nem veszi birtokba a területet), hívja a tulajt hogy mégsem felel meg neki a bérlemény. Mi az az összeg, ami ilyenkor vissza jár?
A kaució mindenképp. A többi attól füg hogy mi van a szerződésben. Aláírtad a szerződést, az érvényesen és hatályosan létrejött, tehát ha a tulaj nem olyan jó fej, hogy simán elenged, akkor a szerződést megszüntetni is csak a hivatalos úton tudod: írásban fel kell mondanod. Hogy a felmondásnak mik a feltételei, különösen hogy mennyi a felmondási idő, azt a szerződés tartalmazza. Eleve lehet határozott vagy határozatlan idejű a szerződés. Ha határozatlan idejű, akkor a felmondási időre eső bérleti díjat meg kell fizetned a tulajnak, akkor is, ha be sem tetted a lábad az ingatlanba, ez nem az ő prblémája. Ha pl. két hónap a felmondási idő, akkor a kifizetett pénzből a két hónap bérleti díjat buktad, a kaució visszajár. Ha a szerződés határozott idejű, pl. egy év, akkor buktad a két hónap bérleti díjat, buktad a két havi bérleti díjnak megfelelő összegű kauciót, és ezen felül fizetsz még további 8 havi bérleti díjat, így lesz kifizetve az összesen 12 hónap (egy év).
Ha jófej a tulaj, akkor simán összetépitek a szerződést és visszaadja a pénzed, de ez csak tőle függ. Ha tartja a markát, nem tudsz mit csinálni, igényt tarthat arra ami szerződés szerint jár neki.
Ami a szerződés felmondási feltételeinél szerepel.
Nem számít, hogy 1 órát, 1 napot, vagy 1 hetet volt ott a bérlő.
Elvileg fel kellene mondani a bérleti szerződést (ha lehet egyáltalán), az abban meghatározott felmondási idővel. A felmondási időre jár a lakbér. Annak leteltével viszont visszajár a teljes kaució (óvadék). Ha nem lehet felmondani a szerződést (határozott idejű), akkor elvileg a teljes időre jár a bérleti díj. Viszont ha időközben másnak kiadja a tulaj a lakást, akkor nem kell a szerződésből kihátrálni kívánó félnek tovább fizetnie a lakbért, hiszen a lakás sem áll rendelkezésére, és mert egy lakásért nem lehet két lakbért kasszírozni.
Csak hát ugye a mi kis magyar realitásunk az, hogy ha lelép az albérlő, akkor a tulaj bottal ütheti a nyomát, és csak a kauciót tudja megtartani. Ez a népszokás odáig fajult, hogy mindenféle mondvacsinált indokkal szeretik megtartani a kauciót, ha jogos, ha nem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!