Amikor beköltöztök egy albérletbe le szoktàtok cserélni a bejárati ajtón a zàrat?
Én laktam albérletben, és eddig mindenhol azt tapasztaltam, hogy a tulajdonos bejárkál, és turkàl a cuccaim között. Sajnos nem viccelek, két helyen laktam, mindkét helyen ezt csinálták a tulajok. Nekem ebből elegem van. Nyilván nem drogtanyàt üzemeltetek az albérletben, de akkor is a cuccaim között ne turkáljon senki, főleg hogy vannak értékesebb dolgaim (például van több elektromos cigarettàm, összesen az több tízezer forint, okos óráim, kitüntetés gyűjteményem, drágább kések, stb.) Nem vagyok milliomos, de ha bármi eltűnne akkor eléggé mérges lennék, mert ez mind elég drága dolog.
Volt olyan tulaj, aki nem viccelek, de a ruháim között turkált, pont akkor léptem be, amikor kutatott több alkalommal is. Volt olyan is, hogy számonkért, hogy miért használok hősugárzót (én fizettem a számlákat).
Szóval kérdésem: Ti nem tapasztaltatok hasonlókat albérlőként? Leszoktàtok cserélni a zárat?
Természetesen mielőtt kiköltöznék visszaàllítanék mindent az eredeti állapotára.
Még valami amivel sokan szoktak jönni: ,,Mi van ha valami baleset van, kigyulladt a ház például, és a tulajnak feltétlenül be kell mennie?" Nos, gondolom a tulaj nem közvetlen mellettem lakik, hogy ő rögtön észrevegye a tüzet, ráadásul, ha én bent vagyok, akkor minek jönne be ő is? Ha meg nem vagyok bent, akkor honnan tudnà egyből, hogy atu ingatlan felgyulladt, ha mondjuk a város másik végén lakik? Szóval ez így életszerűtlen indok.
Ha a szerződés nem tiltja a zárcserét, akkor cserélhetsz. Ha kifejezetten tiltja a cserét, akkor meg nem kell beköltözni. Szerintem minimum undorító ez a hozzáállás és én bérlőként mindenképp kerülném az ilyne helyeket.
Tisztán jogilag fogalmazzunk úgy, hogy nem szabályozott a téma. A tulajdonos törvényileg maximum havonta egyszer, előre egyeztetett időpontban ellenőrizheti az ingatlan állapotát. Magyarul semmi szüksége arra, hogy saját kulccsal rendelkezzen, ugyanis a bármikori látogatás jogát semmi sem garantálja neki. Viszont törvény direktben nem mondja azt ki, hogy lecserélheted a zárat.
Eddig csak olyanoktól vettem ki lakást, akikben bíztam (+ ismertem az előző lakót), de gondoljatok már bele: bárki másoltathat kulcsot. Én is másoltattam tartalékot. Ha már nem ott fogok lakni, de tilos a zárcsere, akkor ha akarok bármikor visszamehetek a pótkulcsommal a lakásba. Ki akarja ezt a kockázatot vállani? Persze mondhatja azt a tulaj, hogy ő minden lakó után cserél zárat, csak ezt hiszi a piszi.
#11 nem tudom hallottál e már a kódos, másolásvédelemmel ellátott kulcsokról.
Nos, nekem kizárólag csak ilyenek vannak beépítve az ajtókba. Igaz 50-80 ezer körül van egy ilyen betét, de cserébe csak a gyártótól lehet hozzá pótkulcsot rendelni. Természetesen csak adategyeztetés után.
"#11 nem tudom hallottál e már a kódos, másolásvédelemmel ellátott kulcsokról."
Igen, hallottam. Egy nehezebben másolható kulcs nem változtat semmit azon, amit leírtam.
Egyébként eszembe jutott egy klasszikus megoldás, ami amúgy tudtommal használatban is van: zárat cseréltek és adtok a tulajnak egy pótkulcsot LEZÁRT borítékban. Pecséttel, minden fillefranccal.
Ha tényleg baj van és ti nem vagytok otthon és csak ő tudja megmenteni a világot, akkor feltöri a pecsétet és bemegy. A pecsét ok nélküli feltörését pedig szankcionálni kell a szerződésben (esetleg időnként bemutatni a sértetlen borítékot).
Ptk-ban ilyenek vannak például:
(2) A bérbeadó a bérlő szükségtelen háborítása nélkül jogosult ellenőrizni a használatot.
A bejön éjszaka és a cuccaimban turkál ennek már nem felel meg.
Ha valahol beleírják a szerződésbe, hogy nincs zárcsere, akkor onnan fordulj vissza, mert másban is rugalmatlan lesz.
Alapvetően megteheted, azzal a kitétellel, hogy kiköltözéskor vissza kell szerelni a régit.
Nekünk személy szerint erre sose volt szükségünk, normális tulajaink voltak mindig is. A szokásos szöveg (havi egyszer, előre egyeztetett időpontban) nálunk is megvan, szerintem ez tök oké, bár most a vírus miatt ez sincs.
"Nekem teljesen mindegy hogy ki fizeti a napközbeni csőtörés miatti beázásokat, ha nem tudok bemenni tőlem úszhat az összes alattunk levő lakás de az ilyen esetben nem az én saram."
Ez egy olyan buta és felesleges érvelés és mindenki ezzel jön.
1. Csőtörésnél ha tényleg gáz van, akkor nem várja meg senki, hogy elázzon az egész ház, hanem elzárják a komplett házban/emeleten/akárhol a vizet.
2. Szükség esetén zárat töretnek, akkor is ha nincs ott a tulajdonos, vagy a Józsi akinek kulcsa van a lakáshoz.
3. Nem tudom milyen élethelyzet az, amikor a bérlő (aki ott lakik!!!) nem értesül a csőtörésről meg semmiről, de a tulajdonos másodperceken belül betoppanhat az ingatlanba, akkor is ha 4 megyével odébb lakik.
4. A biztosításnak semmi, de semmi köze nincs a kulcsokhoz, nem is értem miért hoztad fel.
Volt már ebből problémám úgy 10 éve. Azóta olyan zárat tettem be, amihez két féle kulcs van: a bérlőével nyitni/zárni lehet, az enyémnek van harmadik állása is, amikor ki lehet húzni a betétet. A másoláshoz mágneskártya kell, az nálam van.
Szerintem ez csak így működik.
Természetesen sosem megyek be a bérlő tudta nélkül ez nálam alap, de ha ő önkényesen zárat cserélne, vagy akadályozna abban hogy a lakásom állapotát megóvjam, akkor kirakom. Ennyi.
Én egy szolgáltatást nyújtok, nem kötelező senkinek igénybe venni. Hagy döntsem már el kinek adom ki azt a lakást amire én spóroltam, felújítottam, bútorozom, javítgatom. Délutáni csúcs idején is sietek, mert "valamit kiírt a kazán" hogy este tudjon fürdeni.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!