Min.1 évre kötött lakásbérleti szerződésnél a tulaj kiteheti a bérlőt 1 éven belül, mert a szomszédok gyakran panaszkodnak rájuk?
Naná, hogy van hátránya. Azért határozott idejű a szerződés, hogy azt ne lehessen csak úgy felmondani, de szerződés nélkül nem tudunk semmit mondani.
Könnyen lehet hogy (rendkívüli esetet leszámítva) nincs is joga a tulajnak felmondania a szerződést.
Ha nem lehet felmondani a szerződést, akkor nem lehet hátrányokról beszélni, mivel a szerződés nem lesz felmondva. Akkor a bérlők maradnak a szerződés végéig.
Ha fel lehet mondani, akkor meg nyilván a szerződésben lefektetett feltételeknek kell megfelelni, és a hátrányokat az alapján lehet meghatározni.
4: Azért mert kártérítést kérhetnek a házirend megsértéséért.
Jobb házakban az SZMSZ tartalmazza a fizetendő díjakat.
Nálunk pl. a liftbe pakolásért kell fizetni 20 000 Ft-ot, mert ugyanis azt tilos.
De van, ahol a 22 óra utáni csendháborításért kell fizetni.
És bizony igen, tartalmazni szokta szerződés, hogy házirend 3szori megsértése szerződésszegésnek minősül.
Ha rendőr kijön, akkor meg egyértelmű, még jegyzőkönyv is van a jogsértésről.
Igen ha lefektették a szerződésben hogy milyen rendkívüli körülmények esetén mondható fel a határozott idejű szerződés. Akkor fel tudja mondani, de nagyon komolyan írásban meg kell hivatkoznia a felmondásban. Úgy hogy ezt akár a bérlő meg is támadhatja bíróságon és akkor már érvényesíteni nem fogja tudni amíg a per le nem zajlott.
Úgy is felmondhat hogy kötbért fizet a hátralevő időre a bérlőnek persze a kaució visszaadásán felül! Ha ebbe a bérlő belemegy akkor persze lehetséges.
Ha ezek egyike sem áll fenn akkor akármennyi panasz is jut hozzá akár megbünteti a lakóközösség azt be kell nyelje.
Maximum időben értesíti a bérlőt hogy lejáratkor nem fogja meghosszabbítani a szerződést és akkor majd így ki is kell költöznie.
Itt még pár dolgot meg kell említsünk hogy teljes legyen a kép!
1) Kaució minden esetben a bérlő magántulajdona (ahogy a lakás is ezzel egyenlően jószerivel a bérbeadó magántulajdona szokott lenni) arról mindkettejük részéről írás születik az aláírt szerződéssel hogy egymásnak ezeket birtokba adták!
(Így a szerződés is egyben egy átvételi elismervénynek is minősül a dolgokról!!!)
Ebből következően a bérlő a lakással a bérbeadó a kaucióval elszámolási kötelezettségük van egymással szemben!
Tehát a bérbeadó csak és kizárólag a szerződésben foglaltakra vonhat le a kaucióból bármi is! Ezek többnyire az albérleti díj és a rezsi megfizetése! Ritkábban beleírják a szándékos rongálást, de ezt bizonyítani is tudni kell ám! És akkor is csak annyi amennyi azt fedezi a többi visszaadós!
(Kaució jogtalan elvétele önbíráskodás és sikkasztás is lehet! 50k alatt szabálysértési bírsággal jár 50k felett bűncselekmény vagyis a bírság mellett felfüggesztett vagy letöltendő is járhat érte!)
Na innentől már látható ha a büntetések nem voltak a feltételek közt a szerződésben, ilyesmire semmilyen indokkal semmit le nem vonhat a kaucióból! Ha tetszik ha nem ez van vissza kell adnia 100% -ban akkor is ha épp a lakóközösség megbüntette, akkor is ha idő előtt mond fel.
Ha vita tárgyává próbálja tenni arra a bíróságon ráfaraghat!
2) Van egy gyakori eset ami bonyolíthatja egy ilyen ügy rendezését. Tegyük fel hogy bár eredetileg határozott idejű volt a szerződés de a bérlő is tovább fizetett és a bérbe adó is elfogadta ezt, de új szerződést nem kötöttek. Ez igen gyakori és a jog is ismeri.
Egyszerűen onnantól kezdve határozatlan idejű szerződésként kell kezelni.
És a bérbeadó innentől a határozatlan idejű szerződésekre vonatkozó feltételekkel felmondhat. Ha megtudnak egyezni akkor úgy.
(Ez azét gáz a bérbeadó részéről mert pl a határozatlan idejűbe vélhetően erről nem írtak be semmit sem ennek mik a feltételei!)
Ha nem tudnak meg eggyezni akkor meg a 2db 8 napos felszólítás vagy meghagyás után a rákövetkezendő hó utolsó napjával. (Példák: Március 15 + 8 + 8 -> Április 30 -al. Március 16 -án viszont már csak Május 31. -el)
Ilyenkor már nem kell semmilyen kötbért vagy ilyesmit fizetnie a bérbeadónak, hisz az eredeti határozott idő már lejárt.
De a kauciót akkor is vissza kell adnia!
3) Felmondások és felszólítások átadása visszaigazolható és a bérlő számára megválaszolható ellenvéleményezhető rögzíthető visszakövethető (azaz bíróságon megtámadható) módon és csatornákon adhatóak csak át. Ezek többnyire: e-mail, sms, ajánlott levél!
Az összes többi csak szemét, nem kell figyelembe venni senkinek sem! Vagyis ha a bérbeadó teleír egy A4 -es lapot és a bérlő kezébe nyomja annak jogi értéke pontosan NULLA! Semmire sem kötelezi!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!