Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Ha Isten kinyilatkoztatásai a...

Ha Isten kinyilatkoztatásai a Biblia által örök érvényűek, akkor miért kell az igeszakaszokat történelmi kontextus szerint értelmezni? Részletek lent.

Figyelt kérdés

Alapvetően elfogadott tény a vallásosak körében, hogy Isten az ember teremtése óta kapcsolatban áll az emberrel és az utasítások, útmutatások, törvények, amelyeket az embernek ad, örök érvényűek, hiszen ez Isten mindenható mivoltából is következik, mert Isten téren és időn felül áll, az ő utasításait, kinyilatkoztatásait tér és idő nem befolyásolja.


Ennek ellenére rengeteg helyen említik, hogy azt az igeszakaszt az adott történelmi, társadalmi környezetben kell értelmezni, mert egy adott időszakban egy adott környezetben írták le.


Ez nem ellentmondás? A Biblia sehol nem írja tudtommal, hogy értelmezd az írást és helyezd történelmi kontextusba.


A középkorban például az egyház és a tudósok mindent szó szerint értelmeztek, a történelmi közeg szerinti bibliaértelmezést csak a modern társadalmak kialakulásának hajnalán kezdték felvetni, amikor már tűrhetetlen volt a brutális erőszak, ami a Biblia egyes részeiben van, így ráfogták, hogy ezt az ókori közegben kell érteni és hogy ez ma már nem igaz szó szerint.


Csak egy példa:


1Sám. 15,3

Most azért indulj, verd le Amálékot, és irts ki mindent, amije van! Ne kíméld, hanem öld meg a férfiakat és a nőket, a gyermekeket és a csecsemőket, az ökröket és a juhokat, a tevéket és a szamarakat!


Ez például Saul királyi hatalomért való küzdelméről szól.



2019. júl. 21. 13:27
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:

A "kontexzusba helyezni"-t úgy értik, hogy ismerni kell az irás keletkezésének korabeli társadalmi viszonyait szokásait, a hétköznapi gondolkodásban jelen levő szertartásokar, ünnepeket és "történelmi eseményeket", ahhoz, hogy láthassuk mire gondolt a szerző.

Nem értelmezni kell adott történelmi környezetben, hanem először megtudni mit kell értelmezni.

Jézus példázataiban, példabeszédeiben a kor embetéhez beszélt. Hogy minél könnyebben megértsék, hétköznapi helyzetekről mesélt... De nekünk azok már nem hétköznapiak.

Pl ha nem tudjuk kik voltak a samaritánusok és kik a farizeusok nem olyan éllel értjük tanítását. De az értelmezése a tanításnak csak ez után jön és ma is érvényes dolgot mondd. Saját életünkben megtaláljuk pl ki/mi a felel meg a farizeusnak stb...

Lásd: metafóra - forrás- és céltartomány

2019. júl. 22. 06:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 anonim ***** válasza:

A mennyei test természetesen más, mint a földi test, de ez nem azt jelenti, hogy a mennyei test nem létezik, vagy pára lenne. Jézus a mennyei testében a Földön átment az ajtón, ugyanakkor a tanítványokkal halat evett!

A katolikus menny értelmezés elspiritualizálja a dolgokat, közel van a buddhista Nirvana tanításhoz (ami a semmi).

A mennyben más jellegűek, mint a Földön, de vannak anyagok is, a menny nem egy felhőn egy páracsomó.

2019. júl. 22. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 anonim ***** válasza:

#12

Nem tudsz elszakadni a hitgyülis materialista gondolkodástól, páráról és felhőről beszélsz, pedig az is fizikai anyag.

2019. júl. 22. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 anonim ***** válasza:
42%

"Ha Isten kinyilatkoztatásai a Biblia által örök érvényűek, akkor miért kell az igeszakaszokat történelmi kontextus szerint értelmezni?"

Mert nem inden örök érvényű. pl. Mózesi törvények Krisztus halálával megszűntek. Újszövetség van. + vannak történelmi és egyéb leírások benne.


A Bibliát a Szentlélek nélkül nem lehet megérteni. Isten mindenkinek ingyen adja a Szentlelket, csak meg kell térni

2019. júl. 22. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 szp72 ***** válasza:
83%

@ "Ha Isten kinyilatkoztatásai a Biblia által örök érvényűek,"


Általánosságban igen, de nem minden egyes részletében. Senki nem állította, hogy Bibliában minden egyes parancs szó szerint örökérvényű. Mindegyik parancs mögött van valami örökérvényű igazság, amit a különböző korok emberei csak különböző mértékben voltak képesek felfogni. Például egy kisgyereknek azt parancsoljuk, hogy ne nyúljon a késhez, egy nagyobbnak már ez úgy módosul, hogy a felügyeletünk alatt már használhatja, később pedig már anélkül is. Valahogy így vannak a bibliai parancsok is. A parancs szelleme örökérvényű, a megfogalmazási módja azonban változhat.


@ "Most azért indulj, verd le Amálékot, és irts ki mindent, amije van! Ne kíméld, hanem öld meg a férfiakat és a nőket, a gyermekeket és a csecsemőket, az ökröket és a juhokat, a tevéket és a szamarakat!"


Igen, az ószövetségi népirtás parancsok valóban nem könnyen értelmezhetők az újszövetség távlatában. Az mindenesetre a Biblia alapján bizonyos, hogy az amelekiták is ugyanezt tették a zsidókkal korábban (5Móz 25,17-19), s nyilván ez az gyűlölködés fennmaradt, vagyis újból megtették volna, ha módjukban áll. A szemet szemért elv alapján, a népirtóknak népirtás jár, a kiirtóknak kiirtás. Az állatokat ugye azért kellett megölni, mert ez bizonyította, hogy az amelekitákkal ellentétben ez nem egy rabló hadjárat, hanem egy jogos megtorlás.


A szemet szemért elv ugyan messze van szeresd ellenségedet parancstól, de örökérvényű igazság benne, hogy a bűnért büntetés jár. Elengedni az igazságos büntetést nem olyan könnyű, az valójában a büntetés átvállalást jelent. Ti kiakartok minket irtani, meg is próbáltátok többször, de mi nem írtunk ki titeket, hanem békésen elszenvedjük a gonoszságotokat, vagyis hagyjuk magunkat kiirtani. Mi szenvedjük azt, ami nektek jár. A Jézusi magaslatokra az ószövetségi zsidók nem voltak képesek, de azt hiszem ma sem könnyű.

2019. júl. 23. 01:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 anonim ***** válasza:

"A Jézusi magaslatokra az ószövetségi zsidók nem voltak képesek, de azt hiszem ma sem könnyű."

Valódi Szent Lélek keresztség nélkül ma is szinte lehetetlen, csak vallásos képmutatás megy nélküle. Azt ne felejtsük el, hogy az ősegyház csak zsidókból állt: Pál apostol, Péter apostol, a többi apostol, Jézus tanítványai mind zsidók voltak, ahogy Jézus is. Ráadásul tilos volt egy zsidónak egy nem zsidóval érintkezniük. Tudta Jézus, hogy a Szent Lélek ereje nélkül nehéz lesz igazi kereszténynek lenni, ezért mondta nekik Jézus Krisztus, hogy várjanak 40 napot, amikor pünkösdkor fognak erőt venni a Szent Lélek kitőltetése által. Az Apcsel 2-ben leírt első Szent Lélek kitöltetésén a 120 tanítvány mind zsidó származású volt. Kornélius volt az első nem zsidó, akire kitöltetett a Szent Lélek. Ez nem papírgalamb eregetést jelentett egy templomi ceremónián, ahogy ez néhány helyen ma is zajlik, hanem prédikáció közben leszállt a Szent Lélek, és hallották, látták a zsidó Péter apostol, és a zsidó kísérők, hogy nyelveken szólnak, és bemerítették (megkeresztelték) őket.



25

És lőn, hogy amint Péter beméne, Kornélius elébe menvén, lábaihoz borulva imádá őt.

26

Péter azonban felemelé őt, mondván: Kelj fel; én magam is ember vagyok.

27

És beszélgetve vele, belépett, és talála sokakat egybegyűlve;

28

És monda nékik: Ti tudjátok, hogy tilalmas zsidó embernek más nemzetbelivel barátkozni, vagy hozzámenni; de nékem az Isten megmutatá, hogy senkit se mondjak közönséges, vagy tisztátalan embernek:



44

Mikor még szólá Péter ez ígéket, leszálla a Szent Lélek mindazokra, akik hallgatják vala e beszédet.

45

És elálmélkodának a zsidóságból való hívek, mindazok, akik Péterrel együtt mentek, hogy a pogányokra is kitöltetett a Szent Lélek ajándéka.

46

Mert hallják vala, hogy ők nyelveken szólnak és magasztalják az Istent. Akkor felele Péter:

47

Vajjon eltilthatja-é valaki a vizet, hogy ezek meg ne keresztelkedjenek*, kik vették a Szent Lelket miképpen mi is?

48

És parancsolá, hogy keresztelkedjenek* meg az Úrnak nevében.


*: az eredetiben szereplő szó alámerítést jelent.

2019. júl. 23. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 anonim ***** válasza:

"... amikor már tűrhetetlen volt a brutális erőszak, ami a Biblia egyes részeiben van, így ráfogták, hogy ezt az ókori közegben kell érteni és hogy ez ma már nem igaz szó szerint."


Az egyházak többségének ma sem "tűrhetetlen" ez a "brutális erőszak", hiszen sok-tízmillió embert mészároltak le csak a 20-ik sz. alatt! És gyakran éppen az Ószövetségi tettekre hivatkoznak, holott ezt keresztényként meg sem tehetnék!


Egyébként bármely ószövetségi példát hozol is fel kérdező, egyik sem volt "öncélú népirtás" és "brutális erőszak", amelyet az EMBER valóban képes végrehajtani napjainkban is. Ezek Isten jogos ítéletei voltak, mely a Biblia szerint "Isten napján", vagyis Isten utolsó és igazságos háborújában újra megtörténik majd. Hogy miért kellett a döntésképtelen gyermekeknek és a csecsemőknek is meghalniuk? Mert a szülő felelőssége a gyermeke sorsa és végső soron az élete. Szülőként TE FELELSZ értük!

2019. júl. 24. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!