Egy megdöbbentő igazság legtöbbször lenéző és gyalázkodó falakba ütközik. Milyen érvelési technikával lehetne az ellenoldalt, ha nem is meggyőzni, de érdeklődésüket felkelteni?
Hipotézis felállítása
Adatgyűjtés
az adatok értelmezése
szükség esetén az adatgyűjtés folytatása
Hipotézis igazolása vagy elvetése az adatok alapján
Ellenérvek kezelése, megválaszolása
Ha ezt a sort végigcsinálod korrekt módon akkor akkor a hipotézisedet el kell fogadni.
Persze az előzőleg leírtak a befogadás akadályairól bele játszhatnak történetbe.
Még annyit, hogy a páli teológiával tökéletesen egyeznie kell. Engem nagyon érdekelne, mit találtál, mert Pál mindent leírt, amire szükségünk van, ezen felül pedig nincs kinyilatkoztatás.
Privátban sem írod meg? Pikk pakk tudni fogom, hogy biblikus-e vagy sem
#12: A kérdező megdöbbentő igazsága e kettő egyike lesz:
Isten létezik
Isten nem létezik.
Én az utóbbira tippelek.
Kedves kérdező, sem a hívőknek nem tudod bebizonyítani, hogy Isten létezik, sem az ateistáknak, hogy Isten létezik. Sehogyan sem, semmilyen érvekkel.
Ez nem így működik, hogy van valami technika, amit bevethetsz, mint valami kung-fu mesterfogást, és akkor az emberek meghajlanak az érveid előtt.
Ha hatékonyan szeretnél érvelni, manipuláció nélkül, arra egyetlen igazi út van, és ez pedig rengeteg, de rengeteg olvasás, mégpedig minőségi szépirodalom és szakirodalom.
Megjegyzés: a középkor hét szabad művészete szerintem amúgy sokkal értelmesebb filozófiát takar, mint a mai oktatás. Ugyanis a hét szabad művészetből először a triviumot, az alap három tudományt tanulod, ez pedig a grammatika, retorika és dialektika (= logika).
Vagyis ahhoz, hogy bármilyen tudományban elmélyedj, először három alap dolgot kell megtanulnod: megtanulni írni (grammatika), beszélni (retorika), és egyáltalán gondolkodni (dialektika). Ma meg minden tudást a nebulók nyakába öntünk kapásból, csak azt nem tanítjuk meg nekik, hogy hogyan értelmezzék és szortírozzák az információt, vagy éppen hogyan érveljenek és vitázzanak.
Tehát ha valóban lényeges és tartalmas mondanivalót szeretnél megfogalmazni, javaslom, hogy tegyél szert igazán széles műveltségre, ha még nem volna (ezt nem élcelődésből írom). ezzel egyrészt először magad vizsgálhatod, hogy vajon a gondolatod egyáltalán érvényes-e. Lehet, hogy már ezerötszáz évvel ezelőtt valaki megfogalmazta, vagy néhányszor, vagy épp számtalanszor bebizonyult, hogy nem igaz. Ha ez a műveltség nincs, az első műveltebb vitapartnered le fog érvelni, amire nem fogsz tudni ellenérveket felhozni, ha valójában nem is érted, hogy miről beszél.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!