Hol lehet megtalálni a kereszténység kezdetének a történelmét?
Eddig úgy tudtam, hogy létezett egy Jézus nevű férfi, aki Isten fiának vallotta magát, akiről sokan írtak, hogy csodálatos dolgokat tett, majd megfeszítették, meghalt és feltámadt. Tanítványai mártírhalát vállaltak miatta, és még sokan mások is, és Jézus már élete alatt hirdette, hogy ezt hirdetni fogják az egész világon, ami be is teljesedett. Ahogy itt olvasgatok egyre inkább az jön le, hogy mindez mese.
Kérem azokat akik tudják, hogy mi az igazság írják meg, mert nem érem be azzal, hogy mese, mert a kereszténység létezik. Úgy gondolom, hogy az ateista emberek tudnak leginkább válaszolni.
Szia,
Ennek egyetlen hiteles forrása az Újszövetség.
"Szemben a több mint 5000 ma ismert újszövetségi kézirattal, és az ezret szintén meghaladó ószövetségi kézirattal és kézirattöredékkel, Homérosz Iliászának csak 643 kézirata létezik, Thulydides Peloponnesosi háborújának csak 8, Tacitus műveinek csak két kézirata van meg. A bibliai szöveg hitelességét illetően a bizonyítékoknak olyan bősége áll rendelkezésre, hogy egyértelműen kimondhatjuk: A keresztény ember kezébe veheti a teljes Bibliát és mindennemű kétely vagy habozás nélkül vallhatja, hogy az Isten beszéde, amely a lényeget érintő változás vagy károsodás nélkül adatott tovább nemzedékről nemzedékre az évszázadokon át."
(F. G. Kenyon: Our Bible and the Ancient Manuscripts, 55. l.)
Ezt olvasd el, ez a leghitelesebb:
...ha végigolvastad a 24 fejezetet itt folytasd:
...ez 28 fejezet.
Ezt a két levelet egy görög orvos: Lukács írta barátjának Teofilosznak, teljesen megbízható és pártatlan levelek egy szemtanútól, aki ott volt a kereszténység kezdetekor.
Üdv. Péter
"Szemben a több mint 5000 ma ismert újszövetségi kézirattal"
Hazugság, nem maradt fenn egyetlen kézirat sem!
Nincs semmi, de semmi, az égvilágon.
Kedves ma 15:04-kor Hozzászóló,
A fent említett több mint 5000 kézirat egészen pontosan: 5735 kézirat. Ebből 116 db papirusztöredék, 310 db Maiusculus (nagybetűs) kézirat, 2877 db Minusculus (kisbetűs) kézirat és 2432 db Lekcionáriumi (istentiszteleti felolvasásra szánt bibliai rész). Ezekből áll össze az un. mintaszöveg, melyet először Eberhard Nestle adott ki 1898-ban, ezt egészített ki a 25. kiadásban Kurt Aland, jelenleg a 28. kiadásnál tartunk melyet az ő tiszteletükre Nestle-Aland Újszövetségnek neveznek. Ebben az összes forráshivatkozás megtalálható.
Üdv. Péter
Van pár szakirodalom, akit érdekel, elolvassa:
Euszebiosz egyháztörténete; ford. Baán István
Vanyó László: Az ókeresztény egyház irodalma I-II.
Kocsis Imre: Az újszövetségi exegézis alapelvei és gyakorlata
Kocsis Imre: Bevezetés az Újszövetség kortörténetébe és irodalmába
Schmatovich János: Bevezetés az Újszövetségbe - Általános bevezetés és történeti háttér
XVI. Benedek pápa: A Názáreti Jézus
Bizony olvasd csak el és kiderül, hogy semmi, de semmi az égvilágon nincs az ókeresztény iratokból.
A legkorábbi 300 körül lett kiadva, ami ma fellelhető, ez ha jól emlékszem Barnabás levelei 8 könyvben, de ezek nyilván nem eredetiek, csak egy kiadás és nincs is meg mind, csak tudunk arról, hogy léteztek, ezek gyakorlatilag ugyanolyan könyvek, mintha ha ma nyomtatnák ki őket, csak akkor kézzel voltak írva és korai példányok.
A többi keresztény irodalomban megtalálható dokumentum is mind a 4-6. században keletkezett, akkor íródott, vagy később, még akkor is, ha állítólag több száz évvel korábbi emberek írását, leveleit, beszédét tartalmazta, több száz példányban íródott a többségük, valójában könyvkiadások voltak, bár természetesen nagyon régiek és így hallatlanul értékesek és becsesek a fennmaradt példányok, de egyszerű könyvek ezek mind, semmi bizonyító erő nincs bennük az őskeresztények történelmére.
Mellesleg pont ez a legkorábbi, a barnabás levelezésének kiadása apokrif, még kanonizálva sem lett, és ez a legkorábbi, 300 körül adták ki.
Minden további keresztény irodalom későbbi kiadás.
"Bizony olvasd csak el és kiderül, hogy semmi, de semmi az égvilágon nincs az ókeresztény iratokból.
A legkorábbi 300 körül lett kiadva, ami ma fellelhető, ez ha jól emlékszem Barnabás levelei 8 könyvben"
Az ókeresztény iratok fennmaradtak. Vagy mit tekintesz ókeresztény iratnak? A Codex Sinatinus még bőven ókeresztény irat, de az egyházatyák is ókeresztény szerzők. :))
Egyébként a Rylands-papirusz a jelenlegi legrégebbi Újszövetség-töredék Kr.u. 125 körül.
"A többi keresztény irodalomban megtalálható dokumentum is mind a 4-6. században keletkezett."
Oké, szerinted a többi ókori irodalom mind eredetiben maradt fenn? Szerinted pl. Herodotosnak fennmaradt a műve a saját korából? Szerinted az sosem másolták és volt egy eredeti, azt használja azóta is mindenki... Mégsem kérdőjelezed meg (gondolom) Themistokles létezését.. Hogy mit ne mondjak, sokkal későbbi forrásaink vannak pl. a görög-perzsa háborúkról, mint Jézusról. Az ókori Egyiptomról a legbővebb forrásunk nem egyiptomi forrás, hanem Herodotos Historia-ja. Mégis elhisszük, ami benne van. Ebben segít egyébként a régészettudomány is nekünk - ahogy segíti a Biblia kutatását is. Ha olvastál volna bibliai régészet témában, akkor tudnád.
Legyél szkeptikus, nincs ezzel baj. Csak legyél következetes és ne szimpátia alapján szelektálj, hogy mit fogadsz el és mit nem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!