Hithű katolikusok mit szólnak hogy XI. Piusz pàpa a gondviselés küldöttének nevezte Mussolinit?
Miutan Mussolini líramilliárdokat adott a Vatikánnak ami pénzt az egyhaz a vilaghaboru alatt az ismert modon megforgatta.
Ez is az Isten akarata? Vajon Mussolini a mennyorszagban van most esetleg a papa mégsem tevedhetetlen? Vagy veletlenul az egesz műsor politikai jatszma es akar az elmult 1.000 ev is??
Esetleg valami hiteles történelmi forrás erről?
(Nem szektás cikkre vagyok kíváncsi).
Én is várom az eredeti forrást: milyen lapban jelent meg és mikor? (mert ha mondjuk valami korabeli fasiszta lap leírt egy ilyet, az nem biztos, hogy túl hiteles..)
Vagy ha szóban mondta ezt a pápa, akkor hol és mikor, melyik rádióban, melyik beszédében? Lehetőleg a teljes szövegkörnyezetre vagyok kíváncsi, már ha tényleg mondott ilyet...
Köszönöm a linket, elolvastam.
Mivel a szövegben semmiféle hivatkozás nincs (a szerző még csak annyira sem erőlteti meg magát, hogy legalább valami irodalomjegyzék-féleséget a cikk végére hányjon), így továbbra is várom az eredeti forrást. Mert így kb. annyi hitelessége van, mintha én meg egy cikkben azt írnám, hogy Rákosi Mátyás amúgy minden reggel Szabad Nép-et olvasott a budin, majd wc-papírnak is azt használta... :)) És természetesen erről messzemenő következtetéseket is levonnék.
Tehát összességében vonakodom elfogadni az index-es cikk állítását ebben a formában, már csak azért is, mert a témában számos történettudományi írás megjelent, normális forráshivatkozással, így inkább azokat olvasgatom.
Egyébként néhány megjegyzés:
Klebelsberg Kunót is lehetne ekézni, mert dicséri a lateráni szerződést. Persze, hogy dicséri. 1929-ben még senki sem Hitler bácsi pajtikáját látta Mussoliniben. Még sehol nem volt sem a holokauszt, se a II. világháború. A lateráni szerződés egy több mint 50 éves diplomáciai és politikai válságot próbált megoldani. Ebben önmagában semmi kivetnivaló nem volt. Mondjuk abban már igen, hogy Mussolini vindikálta magának a jogot ahhoz is, hogy 1931-ben feloszlatta a katolikus egyesületeket, különös tekintettel az ifjúsági egyesületekre =erről persze az indexes cikk nem ír). Mivel a konkordátum az egyház részéről végül többet ártott, mint használt, ezért XI. Piusz pontifikátusa végén szembefordult az egyre erősödő totális rendszerekkel és enciklikákat adott ki: 1937-ben Divini redemptoris kezdettel a kommunizmus elítélése kapcsán, illetve ugyanebben az évben Mit brennender sorge kezdette a szélsőjobboldali ideológiák elítéléséért.
"és ez a világ kevés olyan országainak egyike, amelyik papíron sem demokratikus"
Ezt úgy írja, mintha valami emberiségellenes bűntett lenne, ha "nem demokratikus". :)) Egyébként meg (ebben is) csúsztat, mert bár abszolút monarchia az államforma, az államfőt választják és a történelem folyamán mindig is választották, így az egyik leghosszabb ideje folyamatosan működő - ha úgy tetszik "demokratikus" - intézmény a konklávé. De mindegy, ez már nem idetartozik...
Nem volt mindentudó.
A tévedhetetlenség igényével kimondott tanítás követelményeinek nem felelt meg a kijelentés. Tessék, nézd meg a követelményeket a pápai tévedhetetlenségről, az nem minden esetben érvényes.
1) egy hitbeli vagy erkölcsi tanítást, tehát nem bármilyen kijelentést;
2) mint az összes hívők legfőbb pásztora és tanítója, tehát nem mint magánember;
3) véglegesen elfogadandónak jelent ki.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!