Örülnétek, ha bebizonyosodna számotokra, hogy létezik a keresztény Isten?
Ez bizony komoly problémát okozna.
Képzeld el, mindazok, akik eddig úgy érveltek, hogy a HIT azért hit, mert nincs bizonyítva, elveszítenék a hitüket.
Lenne egy tudott/bizonyított Isten, és ők ott állnának HIT nélkül.
Mihez is kezdenének egy ilyen helyzetben?
Értéktelenné válna a HIT, már nem lehetne az Istenbe vetett HITET egyfajta értékmérőként használni, lévén mindenki 100%-os bizonyossággal tudná, hogy van Isten.
Mi lenne szegény hívőkkel egy ilyen helyzetben? Mitől érezhetnék magukat kiváltságosnak, mi különböztetné meg őket a többi embertől?
Az ábrahámita monoteista vallások istene nem létezhet, hiszen egy személyben kell mindent, és minden ellentétét is megtestesítenie. Az elemi logika kizárja a létét.
Egy kicsivel több esélye van a politeistáknak, hiszen ott a világ működésének egy-egy részéért más-más isten felelős, és ők is ember módjára ármánykodnak egymás ellen, és távolról sem tökéletesek. De kevésbé ellentmondásosak.
Mindazonáltal a politeista vallások isteneiben már nemigen hisznek az emberek. Hórusznak, Hádésznak vagy Zeusznak ma már nem nagyon van jelentősége, hacsak nem mesék szintjén.
Tehát a fals kérdésre az egyenes válaszom: nem. Nem örülnék, mert a keresztények istene nem nyerhet bizonyítást. Először legalábbis annak a feltételnek kellene teljesülnie, hogy egyetlen épkézláb definíciója legyen az "isten" szónak, ami még nincs neki. Persze lehet definiálni bullshit szavakkal, mondjuk azzal, hogy isten = szentlélek, csak éppen itt a szent is meg a lélek is definíció nélküli fogalom, így nem magyarázhatnak meg semmit.
Majd ha a hívők kitalálják végre kétezer év után, hogy tulajdonképpen mi is az az "isten", amiben ők hisznek, és olyan definíciót adnak, hogy azzal az összes hívő kivétel nélkül egyetértsen, akkor el lehet kezdeni fontolóra venni, hogy ez mennyire lehetséges vagy sem.
" azért ha elfogadjukb hogy Isten az isten, akkor ezzel az ember általi pontos definíciót eleve kizárjuk."
Valóban. Csak nem fogadjuk el!
Az Isten/isten betűkombináció kimondható, leírható, az emberek közötti kommunikációban használt nyelvtani egység: szó.
"A szavak talán legnagyobb nem nyelvtani, hanem logikai csoportját a nevek, a tulajdonnevek és közös főnevek, másképpen szólva névszók, vagy főnévi kifejezések alkotják, amelyek segítségével embereket, tárgyakat stb. azonosítunk."
A szavaknak JELENTÉSE van, információt hordoznak, mely egy közös megállapodás szerinti definíción alapszik, azaz fontos, hogy mindkét (valamennyi) fél, UGYANAZT értse az adott szón. Tévedésre ad okot ha a két fél nem ugyanazt érti az adott szón, ilyenkor torzul az információ.
Egy szó (sőt más dolgok sem) definiálhatók ÖNMAGUKKAL. Ez értelmetlen, hiszen semmit sem árul el a valódi tartalomról. ( A "blabla" az "blabla" definícióból semmilyen információ sem nyerhető ki a "blabla" szó jelentésére vonatkozóan. Ha definiálom, hogy a "blabla" nálam egy lábon/lábakon álló ülőalkalmatosság, amit a bárokban a pultnál használnak, akkor viszonylag pontos képet kapsz a "blabla" szó tartalmáról, és be tudod azonosítani, hogy ez valószínűleg a bárszék egy speciális/egyéni elnevezése.
Ugyanígy az Isten/isten szónak is kell legyen olyan definíciója, mely meghatározza a jelentését.
Lehet, hogy a tudományos, egzakt definíció nem ismert, de ez nem is fontos.
Például az "atom" szó definíciója eltérő volt bizonyos mértékig az ókori görögöknél mint a mai kémiában.
DE az adott környezetben ismert volt a definíció, és így lehetővé tette a közlő és fogadó fél között a kommunikációt.
Miképpen definiálod tehát az Isten/isten szó jelentését (lévén ez a szó az emberek közötti kommunikációban használt és így fontos, hogy azonos legyen a jelentése mindkét fél részére)?
"Örülnétek, ha bebizonyosodna számotokra, hogy létezik a keresztény Isten?"
Már bebizonyosodott. Hosszabb-rövidebb utánajárással mindenki be tudná látni. És mi az eredmény? Inkább a logikailag és természettudományosan is lehetetlen törzsfejlődésben hisznek sokan:(
"Én megkérném, hogy a lepontozókat tanítsa meg arra, hogy ez a szeretet, vagy pedig a gyűlölet vallása."
Házirend szerint a lepontozás az egyet nem értés jele. Ugye nem várod el, hogy hazudjunk. Amúgy amiről beszélsz az nem az agapé szeretet, hanem majomszeretet, ami ég és föld
"az egyet nem értés jele"
NEM!
Akkor kell lepontozni, ha haszontalan a válasz.
De ezek hasznos válaszok. Te is tudod, és más is tudja.
Az, hogy nem ért vele egyet, az ő baja.
És nem viccből kérdeztem, hogy ez a szeretet, vagy a gyűlölet vallása: pont ez a gond, hogy őszerintük teljesen rendben van a gyűlölet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!