Hogyan lehetett valaki egyszerre zseniális fizikus és felszentelt egyházi személy?
George Lemaître atyára gondolok, aki ki dolgozta az Ősrobbanás modellt, és ami a modern természettudomány egyik legszilárdabb alapja lett.
A modern híres tudósok többségeben nem hívő emberek, vagy ha van is köztük olyan, nem a teológiai tudásaról híres. Más esetben olyanról is hallottam, hogy volt, aki inkább a (fundamentalista) vallást választotta a tudomány helyett.
Lemaître atya ezzel szemben nem csak egy zseni volt a tudományban, hanem felszentelt katolikus pap is volt, tehát bizonyára otthon volt az Ó és Újszövetségi bevezetés-tudományban és az egyhazatyák írásaiban is.
Hogy tud valaki egyszerre két utat járni ilyen jól?
Miért ne lehetne egyszerre mindkét területen jártas? Bizonyára nem valami vallási fanatikus volt.
Engem is érdekelnek a tudományok, és vallásos vagyok, bár nem keresztény.
A katolikusok már régóta foglalkoznak tudományokkal pl. a középkorban is mindenféle mechanikus ketyerét összeraktak és azon gondolkoztak, hogy lehet-e földönkívüli élet.
Úgy tudom, hogy gúnyból mondta, vagyis nem volt zseniális fizikus, csak érdeklődő laikus, de ráhibázott.
Mivel a tények pontosan azt mutatják, amit mondott és az elnevezés is pontosan fedi a jelenséget, ezért megmaradt, sőt elterjedt a világon.
Miért gondolod, hogy ez két út lenne? Isten megismeréséhez szorosan hozzákapcsolódik az általa teremtett világ megismerésének vágya is. Ez utóbbi szerteágazó módon történhet, a tudomány bármely területén át. Az említett atya a fizika világán keresztül tette ezt. Egyébként egy nagyon kezdetleges modellt az ősrobbanásra már a 13. század elején megalkotott egy szintén katolikus püspök, Robert Grosseteste.
Az alábbi oldalon számos olyan tudóst találsz, akik mind valami maradandót alkottak egy-egy tudományágban. Volt köztük számos pap, szerzetes, püspök, de még pápa is.
Előző:
Rosszul tudod. Az "Ősrobbanás" (Big Bang) valóban egy gúnynév, de nem Lemaître-től származik. Ő maga számításokkal igazolta a felfedezését, és nem laikus volt, több tudományos kitüntetést is kapott.
"Úgy tudom, hogy gúnyból mondta, vagyis nem volt zseniális fizikus, csak érdeklődő laikus, de ráhibázott."
Bizonyára minden érdeklődő laikus az MIT-n doktorál vagy a Harvardon vezet kutatásokat. Nem kéne ennyi rosszindulat csak azért, mert egy pap ért el jelentős tudományos eredményt...
Elnézést, hogy nem korábbi hozzászólásomhoz csaptam, de most jutott eszembe a témával kapcsolatban.
Katolikus dogma:
"Isten, a mi teremtőnk és Urunk az emberi ész természetes világával az ő műveiből bizonyossággal felismerhető."
Tehát egy hívő keresztény, elsősorban egy hívő katolikus feladata, hogy kutassa a teremtett világot. Legalább is ha rendelkezik hozzá megfelelő szellemi adottságokkal. Hogy hozzákapcsoljam picit a teológiát, a Szentlélek 7 ajándékának egyike a tudomány, a Szentírás "a tudomány Lelkének" is nevezi.
(4. 6. voltam)
Mivel az Egyház nem zárkózott el a teremtett világ megismerésétől, ezért nincs a kérdésben semmi ellentmondás.
A genetika alaptörvényeit is egy katolikus szerzetes fedezte fel.
Mi azt valljuk, hogy a teremtett világ Isten alkotása. Így a természettudományok művelése nem más, mint Isten teremtő munkájában való mélyebb elmélyülés.
"Az "Ősrobbanás" (Big Bang) valóban egy gúnynév, de nem Lemaître-től származik."
Igen, a Big Bang gúnynevet Fred Hoyle találta ki, aki a statikus modell híve volt, és a szaporodó bizonyítékok ellenére egészen 2001-ben bekövetkező haláláig nem fogadta el az ősrobbanást.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!