Ha te fizikus, kémikus lennél és rájönnél egy új, komoly, minden eddiginél komolyabb tömegpusztító fegyver megalkotásának módjára-bejelentenéd ezt+ elkészítenéd a fegyvert vagy inkább hallgatnál róla örökre?
A kérdésnek semmi értelme. Nincs olyan, hogy mi lenne, ha.
Az a lényeg, az egyén milyen beállítottságú. Ha arra tettem fel az életemet, hogy új fegyvereket kísérletezzek ki, akkor természetesen felhasználnám a munkám eredményét.
Ha békeharcos alkat vagyok, akkor véletlenül nem fedezek fel fegyvert. Veszélyes anyagra bukkanhatok, de az még nem katonai eszköz.
Ha már sikeresen használtam, akkor jobb esetben tökmindegy már, hogy ki szerez tudomást róla vagy ki nem.
De egyébként ha én felfedeztem/feltaláltam, akkor biztos, hogy más sincs túl messze tőle már, még ha nem is azt kutatja. Szóval olyan nagyon sok ideig nem tudnám elhallgatni, max kb. egy évtizedig. Az meg pont arra elég, hogy a felhasználását illetően valami nálam kompetensebb személlyel megosszam a részleteket, még mielőtt valaki olyan bukkanna rá, mint pl. az #1-es :)
Egyébként megértvén a kérdés lényegét:
A tudomány felelősség természetesen nagy. Csak hát nem létezik abszolút igazság. Sokfélék vagyunk, a világ is nagyon összetett.
Annak is lehet valami az érvelésében, akik azt mondják, semmi szükség semmi fegyverre, s az is mondhat megfontolandót, aki szerint szükség van erős seregre.
Amióta az ősember első alkalommal a barátját vágta fejbe, nem az elejtendő állatot, a háború a kedvenc szórakozásunk.
Sok olyan eszközünk van, amely a haditechnikából szelidűlt hétköznapi eszközünkké, s van sok olyan, amely kezdetben civil, békés célt szolgált, de felhasználta a hadászat.
Néhány példa: a nejlon, teflon, mobiltelefon, videokamera, mikrosütő. Ezek az utóbbi száz év haditechnikájából került át a hétköznapokba.
Nobel nem fegyvert akart fejleszteni, hanem bányászatot könnyítő szert.
Ha felfedeztem valamit, akkor azt előbb utóbb más is felfedezi.
A második világháborúban az amerikaiak azért siettek annyira az atombomba kidolgozásával, mert látták, hogy ez technikailag lehetséges. Ha meg lehetséges gondolták, hogy a németek is dolgoznak rajta. Egész már kimenetele lehetett volna a második világháborúnak, ha a németeké készül el előbb... Einstein írt egy levelet Roosevelt elnöknek az atombomba minden addigi fegyvernél pusztítóbb hatásairól.
Tegyük fel, itt Magyarországon felfedeznek valamit, amiből nagy hatású fegyvert lehet fejleszteni. NATO tagságunk miatt a lehetőség a NATO katonai potenciálját erősíteni, még ha csak elvben is a tényleges kidolgozásig. Ettől nagyobb biztoságban lennénk Európában, egész addig, míg más is fel nem fedezi vagy hozzá nem jut. Onnantól meg kölcsönös visszatartó erő. Egyik fél sem meri bevetni, mert a válaszcsapás rá nézve is pusztító lenne, de a lehetséges arzenálban benne van.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!