Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Van bármi értelme az ateista...

Van bármi értelme az ateista vs. Vallásosok vitának?

Figyelt kérdés
Vitatkoznak valamiről, amit az egyik fél nem ismer el, pedig pontosan tudják, hogy meggyőzni nem lehet a másikat.

2018. nov. 22. 13:30
1 2 3 4
 11/32 anonim ***** válasza:

Azon a szellemi színvonalon ahogyan itt zajlik, nyilvánvalóan nincs értelme.

Filozófusok, teológusok, természettudósok elég sokat tettek már hozzá ehhez a témához, nem tudom mi értelme, esetleg haszna lenne az itt folyó legfeljebb középiskolás szintű, de legtöbbször inkább kocsmai jellegű vitáknak.

2018. nov. 22. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/32 anonim ***** válasza:
100%

Például az, hogy az átlagember is kérdezhet olyat, amit nem ért, vagy okulhat a válaszokból.

Kivéve, ha a kérdező eleve egy fanatikus laposföld-hívő, öngyilkos szekta tagja, vagy hasonló.

2018. nov. 22. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/32 anonim ***** válasza:
100%
Abból is lehet tanulni, megtanulhatod milyen a fanatikus.
2018. nov. 22. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/32 anonim ***** válasza:
0%
Én lapos Föld hívő "fanatikus" vagyok. De eddig csak profitáltam ebből, nem rossz üzlet. Az igazság nagyon is jövedelmező!
2018. nov. 22. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/32 anonim ***** válasza:

Időpont ma 17:47

Szerintem meg a Yggdrasil tartja.

2018. nov. 22. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/32 anonim ***** válasza:
Van, a megalázás.
2018. nov. 22. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/32 anonim ***** válasza:
0%

Nincs.


Isten nem az alapján fog megítélni, hogy hittél benne vagy nem.

2018. nov. 22. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/32 Kapitány_úr ***** válasza:

Nincs értelme.

Isten fogalma nem definiálható.

A lélek fogalma szintén nem definiálható.

Ezért racionálisan nem vizsgálhatóak.

Ezért létük, sem pedig nem-létünk bizonyíthatatlan.


A hit az hit. Egy döntés egy olyan dolog igaznak való elfogadása mellett, amit nem tudsz felfogni. Nem szabad a hitnek "tudássá", vagy "meggyőződéssé" válnia, hanem egyszerű, alázatos, a realitást tiszteletben tartó hitnek kell maradnia.

2018. nov. 22. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/32 anonim ***** válasza:
A vallás az elvont gondolkodás eredménye és mint minden elvont dologhoz (nemzet, pénz, rangok) szükség van hitre mivel nem létezik objektíve. Mivel nem létezik objektíve csak az általa felálított elvont dolgok közöti hibás logikai kapcsolatokat lehet cáfolni. Mint minden objektíve nem létező dolog így a vallás is az ember elvont gondolkodásának a szüleménye, mert objektíve nem létezik vallás, nem létezik nemzet, pénz nem létezik király, elnök vagy pápa csak szubjektíve a fejünkben. Ezeket csakis mi találtuk ki. Mivel nem léteznek ezek nagyon is törékenyek, szükséges, hogy higgyjenek benne. Ez a szubjektív csoport amiben hisznek ugyanúgy képes működni mint az objektív csoport ( törzs -> törzsi ösztön ) ami kevés számú egyedből áll és akik bizalmasan ismerik egymást, olyan védelmi mechanizmus alakult ki mint pl. a kognítiv disszonancia, belső feszültség keletkezik mikor valaki támadja az elvont rendszered, az ember meg nem a rendszere logikai hibáin kezd el gondolkozni hanem meg akarja szűntetni ezt, ez van a vallásnál is mikor a benne levő hibákat hozzák fel ez van a nemeztnél amikor külföldiek ócsárolják. Ezenkívűl még olyan érzéssel is előrukkolt az evolúció, hogy a mi hitünket érezzük az igazinak, más téved, a magyar a legjobb a nemzet, a keresztény Isten az igazi csak egy evolúciós csel a vallás pont ami ellen annyira haragszanak, irónikus. Értelme az ateista vs. vallásos vitának csupán annyi, hogy esetleges logikai hibákat lehet felhozni ami valószínűleg nem ér célba.
2018. nov. 22. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/32 anonim ***** válasza:

Nincs értelme, de elemi igény van a lefolytatásra.


Két eltérő paradigmarendszer képviselői között nem lehet értelmes vita, mert más axiómákból, azaz bizonyításra nem szoruló fundamentális tételekből (dogmák) indulnak ki.


Ez nem csak a tudomány és vallás területén van így. Egy posztmodern és egy pozitivista irodalmár is nevetségesen vitaképtelen, elvégre a pozitivistáknak az az axiómájuk, hogy a mű jelentését az alkotói szándék adja meg, a posztmodernben pedig a befogadó értelmezése.


Így képtelenség vitázni. Egyébként a világnézetünket amúgy sem az érvek erőssége határozza meg. Az, hogy valaki ateista vagy idealista, sokkal inkább pszichológiai alapon működik. Személyiségtípus, világlátás stb.


Az objektivista emberek zömmel a tudomány alapjain állva (vagy azt gondolva, hogy azon állnak) az objektív természeti törvényekből és összefüggésekből következtet.


A vallásos emberek viszont zömmel egzisztencialista világlátási alapokon állnak, a szubjektum és az emberi egyén valóságélménye, az élet értelmének kérdése mozgatja. Hozzá nem a tudós, hanem a költő és az író állnak közel.


És hülyeség is ezeket a rendszereket egymásra vonatkoztatni. Olyan mintha Ady "szívem egy nagy harangvirág" során számon kérnénk, hogy de kérem, a szív egy masszív izomszerkezet, amely vérpumpálási funkcióval bar, nem harangvirág!

2018. nov. 22. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!