Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » A Bibiláról honnan tudjuk,...

A Bibiláról honnan tudjuk, hogy ami benne van, az igaz, és nem tündérmese?

Figyelt kérdés
Nem hívőként elkezdtem olvasni a Bibliát, és hát... csalódtam
2018. aug. 2. 20:44
1 2 3
 11/23 anonim ***** válasza:
83%

A Mátyás király meséit túlzó példaként hoztam elő. Amit mondani akartam az az, hogy attól, hogy egy könyvben szerepelnek megtörtént események az még nem jelenti azt, hogy a könyv mondanivalója is igaz. Ebből a szempontból tökmindegy, hogy Jézus halála után 50-100-200 évvel írták.


Más szóval: ha kiragadod a Biblia 1%-át, hogy "dehát ez aztán tényleg megtörtént, a történészek is egyetértenek ezzel" az nem jelenti, hogy a maradék 99% igaz lenne. A százalékokat szintén példaként írtam.

2018. aug. 3. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/23 A nép hiteője ***** válasza:
10%

Akkor had irjak egy peldat.

19. sz-i etnografiai kutatasok es a keleti nyelvek megismerese utan valt vilagossa, hogy szinte az osszes nep hagyomanyanak resze a vizozon.

2018. aug. 3. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/23 Darkmoon80 ***** válasza:
Akkor had utaljak rá, szinte minden felé voltak árvizek, melyek fennmaradtak a hagyományokban! ÁM ha végignézed a vízözön legendákat, csupán egyetlen kötődik Istenhez, az összes többi eltérő módon indokolja azok létrejöttét és jelentősen eltérnek az egyéb részletek is. Érdekes, hogy a legszorosabb hasonlóság éppen a közeli babiloni mítosszal mutatkozik, amelynek valószínű átvétele a bibliai történet.
2018. aug. 3. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/23 anonim ***** válasza:
Mondom egy érdekes dolgot: A Biblia egésze IGAZ, de ettől függetlenül nem valós mondjuk Ádám és Éva története vagy Noé bárkája.
2018. aug. 3. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/23 anonim ***** válasza:

"A százalékokat szintén példaként írtam."

Megtisztelhetnél minket valósabb példákkal is... Mert az 1% is túlzás, ahogy írtad, kezdve ott, hogy a négy evangéliumot is elsődleges írott forrásként tartja számon a történettudomány.

Viszont arra a kérdésre még várom a választ, hogy akkor milyen forrásokat tartanál igaznak is. A Biblia nem az, vallási hülyeség, és attól még, hogy igazolható a történelmileg egy jó része, még a mondanivaló maga hülyeség. Értettem. Milyen művet tartanál akkor hitelesebbnek?

Hozzáteszem, hogy nyilván senki nem várja el tőled, hogy fogadd el a Bibliát igaznak. Hiszen ilyen alapon semmi nem valós (csak mondjuk az, amit a két szemeddel látsz), bármit meg lehet cáfolni és semmire sem lehet elég bizonyítékot hozni. Én úgy gondolom, hogy a szerzők hitelessége miatt igaz. De amíg ez nekem bizonyító erő, addig nálad nem feltétlen.

2018. aug. 3. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/23 Alex Fly ***** válasza:

@15: ha az Evangéliumot hülyeségnek és megbízhatatlannak tartod, akkor nyilván ugyanezt mondod az egész ismert ókori történelemről is.

Jézus az írások szerint nem egyszerűen "a levegőben lóg". Pontosan meghatározott helyen, időben, politikai-vallási-kulturális környezetben és miliőben van elhelyezve. Ez teljesen megegyezik az egyéb forrásokból ismerteknek. Helyek, emberek, események: minden pontosan van megemlítve. És nem foghatjuk a vakhitre: sok adat nem hívő, a Bibliával szemben igen kritikus emberek kutatásainak eredménye. Ismert példa Quirinius, aki a Bibliában is meg van említveb mint kormányzó -holott a római források szerint itt több éves eltérés mutatkozott. Vagy Pilátus, akit más forrásokból sokáig nem ismertünk. Aztán az ankarai Augustus-oszlop feliratai megerősítették az evangélistákat...

Tírusz pusztulásának próféciáját is csak akkor értették meg, amikor a régészet segítségével rekonstruáni lehetett az eseményeket, ami szóról szóra megegyezik a próféta által előre megjövendöltekkel (mielőtt a szokásos kifogás jönne: van olyan fennmaradt töredék a kérdéses szövegből, amely a város lerombolása előtt keletkezett, tehát nem utólagos leírás).

Ezek mind alátámasztják a Biblia egyes részeinek hitelességét -és természetesen ezek csak kiragadott példák.

Vannak olyan leírások, melyeknek sokáig nem ismertük az értelmét, csak a modern tudomány által tudjuk, mi szerepel benne.

Egyes esetekben talán még maga a szerző sem tudta...

Temészetesen mindez csak a konkrét történeti írásokra vonatkozik. A sokszor kritizált és sokféleképpen értelmezett Teremtés könyve (vagy Mózes 1. könyve) nem ilyen. Ez már a leírásakor is történelem volt -kb. az a kategória, mint a középkori magyar krónikák és gesták. A kronológiai hitelességet nehéz számonkérni rajta -de azért a honfoglalás, vérszerződés történetét nagy vonalakban ma is az említett krónikákban leírtaknak megfelelően ismerjük. A zsidók esetében még hozzájön az, hogy nem egy-két évszázaddal hanem egy nagyságrenddel nagyobb idő telt el a lejegyzéséig; ennek megfelelően kell viszonyulni a hitelességéhez.

Vagyis értelmes, gondolkodó ember -ateista vagy hívő- nem jelentheti ki, hogy a Biblia egyszerű tündérmese. Akárhogy nézzük, az ókori közelkeleti történelem legfontosabb forrásáról van szó -sok esetben az egyetlenről- amelynek több adatát más források is igazolják. Ez már mindenképpen azt jelenti, hogy nem hagyhatjuk figyelmen kívül...

2018. aug. 4. 02:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/23 anonim ***** válasza:

"Vagyis értelmes, gondolkodó ember -ateista vagy hívő- nem jelentheti ki, hogy a Biblia egyszerű tündérmese. Akárhogy nézzük, az ókori közelkeleti történelem legfontosabb forrásáról van szó -sok esetben az egyetlenről- amelynek több adatát más források is igazolják. Ez már mindenképpen azt jelenti, hogy nem hagyhatjuk figyelmen kívül..."

Így van, ráadásul nagy részét a római katolikus egyház betiltotta. (lásd: apokrifek)

2018. aug. 4. 08:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/23 Alex Fly ***** válasza:
0%

@17: a római katolikus egyház nem tiltott be semmit. Az apokrifeket föleg nem, mivel azok nem a Biblia részei. Nagy részük jó pár évszázaddal későbbi mű; nagyrészt pszeudoepigráf és gnosztikus írások.

De ettől eltekintve a római egyház nehezen tilthatná be a fennhatóságán kívül eső területeken használt, általa ismeretlen kopt, szír, örmény, stb. nyelven írt szövegeket, föleg a bibliai könyveket, melyek megegyeznek az ismert görög és latin írásokkal. Ha a római katolikus egyház valamit is be akart volna tiltani, akkor azt a létrejötte előtt kellett volna megtennie...

Az apokrifeket pedig még jóval a megírásuk előtt. Remélem a nagy tudományellenességed odáig már nem terjed, hogy időutazást feltételezz a koraközépkori egyházban?

2018. aug. 4. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/23 anonim ***** válasza:

"Remélem a nagy tudományellenességed odáig már nem terjed, hogy időutazást feltételezz a koraközépkori egyházban?"

Vannak olyan (létező) iratok, amelyeket a római katolikus egyház a mai napig nem ismer el a Biblia részeként, de számos más egyházban benne van a Bibliában pl. Ádám apokalipszise. Az apokrif iratokat nem véletlenül nem ismeri el az egyház a Biblia részeként, hiszen veszélyeztetné a 2 ezer év alatt felépített szilárd meggyőződést az emberekben. Pont az egyháznak ne lenne hatalma erre? Ugyan már...

2018. aug. 4. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/23 anonim ***** válasza:
83%
A Biblia mesehabbal, de amitől igazán káros, hogy egy katyvasz az egész. Néha olyan részek vannak benne, hogy szeressük az ellent, máshol meg bosszúállás ezerrel. Inkább olvasok görög mítoszokat, azok tényleg tanulságosak.
2018. aug. 4. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!