Megkérdőjelezhető a keresztény Isten mindentudása és végtelen szeretete?
Kedves Kérdező!
Isten, aki mindent tud, nincs korlátozva a szabad akaratunkkal. Sőt, amit kifelejtettél a logikai érvelésedből, az az, hogy Isten felette van az időnek, ezért Ő egyben látja ez egészet. Ahhoz hasonlít, mint amikor már láttál egy filmet és megnézed újra - tudod a végét, és nem izgulsz, amikor a főhős veszélybe kerül. Tehát hiányos az alapfeltevésed, innentől pedig a további levezetést is igazítanod kéne, így azokra nincs is értelme kitérni,mert már az elején megbukott.
"Ahhoz hasonlít, mint amikor már láttál egy filmet és megnézed újra - tudod a végét, és nem izgulsz, amikor a főhős veszélybe kerül. "
Na de miért is tudod a végét? Mert nem létezik szabad akarat a filmben, minden előre el van döntve.
Ugyanez a gond a valósággal is. Ha valaki a jövőben előre tudja egy döntésem, akkor az azt jelenti hogy nincs valódi választási lehetőségem, hiszen predeterminált, hogy én a jövőben azt a bizonyos döntést kell meghozzam. Azaz nem létetik szabad akarat.
„Ha valaki a jövőben előre tudja egy döntésem, akkor az azt jelenti hogy nincs valódi választási lehetőségem,”
Jó, de ez csak egydimenziós megközelítés. Isten lehet úgy is mindentudó, hogy tisztában van minden lehetséges döntés minden lehetséges következményével. Mintha sok kockával dobnánk, és felírnánk összes lehetséges kimenetelt. Csak itt végtelen hatványra van emelve a lehetőségek száma, de egy mindentudónak ez nem jelenthet akadályt.
"Isten lehet úgy is mindentudó, hogy tisztában van minden lehetséges döntés minden lehetséges következményével"
Viszont ez azt jelentené, hogy egyszerüen minden választási lehetöségem minden következményét ismeri, de magát a döntésem ö sem látja elöre.
@24: a mindentudásba ez is beletartozik...
Nem értem miért kellene Istent az emgberi logika keretei közé zárni
"Nem értem miért kellene Istent az emgberi logika keretei közé zárni"
A logika nem függ attól, hogy ember beszél-e róla vagy sem. Ha egyszer két állítás jelentése kölcsönösen kizárja egymást, akkor a kettő nem lehet egyszerre igaz.
„Viszont ez azt jelentené, hogy egyszerüen minden választási lehetöségem minden következményét ismeri, de magát a döntésem ö sem látja elöre.”
Ettől még lehet mindentudó, mert ez nem zárja ki azt, hogy ismerjen minden eseménysort.
Olyan ez mint a kvantummechanika. Istennek lehetőségében áll ismerni a döntésed, de meghagyja, hogy magad fedezd azt fel. Amint felfedné előtted a jövőd, azzal már determinálna téged. Viszont mindaddig, amíg ez nem történik meg, a jövőd bizonytalan, és nincs előre elrendelve.
Isten mindentudása nem zárja ki a megismerhetetlen vagy meghatározhatatlan dolgok létét, nem jelenti azt szükségszerűen, hogy minden eleve meghatároz egy rejtett paraméter. Az, hogy Isten képes az eleve elrendelésre, még nem jelenti azt, hogy minden esetben él is ezzel.
"A logika nem függ attól, hogy ember beszél-e róla vagy sem."
Nem is. Attól függ, felfogja-e az ember.
"Ha egyszer két állítás jelentése kölcsönösen kizárja egymást, akkor a kettő nem lehet egyszerre igaz."
Pontosan. Egy elektron nem haladhat át egyidőben két résen. A fény nem lehet egyszerre hullám és részecske is. Schrödinger macskája sem lehetegyszerre élő és döglött is...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!