Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Abban egyetértünk, hogy...

Abban egyetértünk, hogy minden vallás szekta?

Figyelt kérdés
2016. dec. 30. 17:46
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:

A szekták jellemzői:



"A szekták alapvető jellemzője, hogy kizárólagosan egy vallás vagy vallási tanító tanításait, dogmáit követik, és elítélik, elutasítják a rajtuk kívül álló vagy tőlük különböző gondolkodást, nézeteket."


De hiszen,ez 100%-ban igaz a RKE-ra,hisz a pápa szava,az isten szava.


De nézzük tovább!


"Akkor válik szektává, amikor a tanító vagy az egyház vezetője azt mondja, hogy mindenkinek az ő tanításait kell követnie, és a tagoknak más tanításra nincs szükségük, illetve az üdvözülést csak az adott egyház tanításai jelenthetik az emberek számára."


Hiszen ez is pászol a katolikusokra,mint kutya szájába a tojás!

2016. dec. 31. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 anonim ***** válasza:
95%
A szekta mindig egy adott vallásból NEMRÉG kivált KICSI csoport. A kereszténység is az volt az indulásakor.
2017. jan. 1. 01:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 anonim ***** válasza:
91%

49-es, nagyon el vagy tévedve. A szekta alapvetően egy nagyobb vallási, kulturális, politikai, vagy szociális szempontból jól megkülönböztethető csoporttól elkülönülő, azzal szemben álló kisebb csoport. Ez akárhogy is nézzük nem igaz katolikus egyházra.


De a többi érvelésed is pontatlan. A pápa szava nem Isten szava, ezt nem tudom hol hallottad. A katolikus dogmák pedig többnyire a Biblián alapulnak, semmi közük a pápához. A más nézeteket pedig nem ítélik el, de természetesen azt mondják, hogy az ő tanításuk igaz, mint minden egyes vallás...:D

A 2. érvelésed is ostobaság, a "tanító vagy egyház vezetője" nem azt mondja, hogy az ő tanítását kell követni. Jézus tanítását kell követni. És még csak az sem igaz, hogy kizárná az egyház a más felekezetbe tartozók üdvösségét.


Még valami esetleg?:)

2017. jan. 1. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 anonim ***** válasza:

"Abban egyetértünk, hogy minden vallás szekta?"

Elvileg nem, mert ez egy relatív fogalom, tehát kell lenni egy "nem szektának". Én úgy tartom, hogy minden földi egyházszervezet szekta, mert eltérnek az apostoli, biblikus teológiától, általában valamivel kiegészítik az Írásokat.

2017. jan. 1. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 anonim ***** válasza:
Nem minden vallás szekta, viszont minden vallás kártékony.
2017. jan. 2. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 anonim ***** válasza:

Semmiképpen sem, bár attól függ, a szónak melyik értelmét használod (többértelmű a kifejezés). Köznapi értelemben a szekta feltételezi az elkülönülést és a kizárólagosságot egy vallási közösség részéről.


A keresztény vallást például önmagában tekinthetnéd egy óriási szektának, mert alapvetően azt tanítja, hogy az üdvösségre Krisztus az egyetlen út, tehát a saját tanításán kívül elvileg nem ismer el más utat (bár az ökumenikus mozgalmak ezt már kezdik erősen árnyalni).


Ehhez képest kevésbé szekta jellegű a muzulmán vallás, mely a könyv népeinek tekinti a másik két ábrahámita vallást: a kereszténységet és a zsidóságot is, több értelmezési iskolája szerint üdvözülhetnek is, teljesen "pogánynak" tehát csak azokat tekintik, akik egyik ábrahámi vallást sem követik (pl. a hindukat, buddhistákat, törzsi vallások követőit és az ateistákat).


A buddhizmus például még ennél is kevésbé szekta jellegű, mert egyáltalán nem tekinti összeegyeztethetetlennek a saját tanításait más világvallások tanításaival, és nem tekint magára egyedüli helyes és kizárólagos "receptként".


Tehát a világvallásokban eltérő módon és eltérő súllyal van jelen a "szekta jelleg".


Valójában a "szekta" szó mindig egy világvalláson BELÜL értelmezendő, mert a nagy csoporton BELÜL elkülönülő és kirekesztő közösséget jelent.


Pl. minden nagy keresztény egyház azt tanítja, hogy Krisztus egyháza nem azonos egyik földi egyházszervezettel sem, hanem azok fölött és között helyezkedik el, minden igaz keresztény eleve a tagjává válik (mindegy, hogy ortodox, anglikán, katolikus, lutheránus, kálvinista stb.)


A sehova tanúi vagy a mormoták viszont szekta, mert csak a saját útjukat tekintik helyesnek, és kizárólag üdvözítőnek (a sehova tanúi például odáig jutnak, hogy az összes többi keresztény egyházat a babiloni szajhával azonosítják!), szerintük minden egyes más vallású keresztény automatikusan elkárhozik / nem támad fel.


A kisegyházak nem szekták ebben a szűkebb értelemben, bár a szektásodásnak valamilyen fokán állnak azért általában. Pl. a HIT gyülekezete teológiai tanításait tekintve nem szekta, mert elfogadja, hogy nem HITesre is kitöltethet a Szentszellem, és más vallású keresztény is üdvözülhet elvileg, de a saját útjukat olyan radikálisan emelik ki és olyan fanatikusan erőltetik, hogy a gyakorlatban a legtöbb hites valójában meg van róla győződve legbelül, hogy minden más keresztény vallás híveinek a 99 százaléka a kárhozat útján jár, mert nem Németh Sándoron keresztül keresi Istent. Ettől függetlenül az egyház hivatalos tanítását tekintve nem egyértelműen szekta.


Az újrakeresztelő (anabaptista) kisegyházakat amúgy hajlamos eleve a szektásodás előrehaladott fokán levőnek tekinteni a legtöbb nagy egyház, mivel ők a gyermekkeresztség elutasítása miatt egyszersmind szükségszerűen érvénytelennek tekintik a többi egyház keresztségét, amit viszont a nagy történelmi egyházak kölcsönösen elfogadnak (pl. ha áttérsz katolikus hitről protestánsnak, vagy ortodoxról katolikusnak stb. akkor nem keresztelnek meg újra, mert a történelmi egyházak egymás keresztségét érvényesnek tekintik).


Az tehát nem érvényes állítás, hogy minden vallás vagy egyház szekta volna, bár sok közülük mutathatja a szektásodás jeleit.


Amúgy láttam, hogy korábban belinkelte valaki a Wikipédiát szekta-ügyben. Ebből én a terminus definícióját, értelmezési lehetőségeit emelném ki:


"A szekta a latin sequi szóból származtatható, jelentése: követni. A szekta fogalom mai használata viszonylag pontatlan és kevéssé szelektáló. Egyik jelentése: az uralkodó egyháztól elszakadt, többnyire nem bevett vallási csoportok, a másik jelentés szerint: szorosan összetartó, azonos nézetű, a külvilágtól elkülönülő csoport; zárt csoportosulás valamely közösségen belül. A szó mind a köznyelvben, mind a publicisztikában pejoratív tartalmú. Eredeti értelmében azonban – és vallásszociológiai használatában is – egy sajátos vallásos közösségi forma megjelölésére használják. A vallásszociológia megkülönbözteti a szektákat az új vallási mozgalmaktól, valamint a (destruktív) kultuszoktól.


A szekták alapvető jellemzője, hogy kizárólagosan egy vallás vagy vallási tanító tanításait, dogmáit követik, és elítélik, elutasítják a rajtuk kívül álló vagy tőlük különböző gondolkodást, nézeteket. Az emberek, felekezetek egy csoportja nem feltétlenül jelent szektát. Akkor válik szektává, amikor a tanító vagy az egyház vezetője azt mondja, hogy mindenkinek az ő tanításait kell követnie, és a tagoknak más tanításra nincs szükségük, illetve az üdvözülést csak az adott egyház tanításai jelenthetik az emberek számára. Sok esetben éppen az embereket ilyenformán megkötő uralkodó egyházakból kivált, nyitottabb gondolkodású csoportokat nevezik az anyaegyházak szektának."

2017. jan. 8. 02:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 x0 ***** válasza:
Igen, egyetértünk. Szekta alatt én konkrétan kártékony vallást értek. De úgy is érthetem hogy olyan vallás ami nem igaz: nem létezik a természetfeletti lény, amiben hisznek.
2018. jún. 29. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!