Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Abban egyetértünk, hogy...

Abban egyetértünk, hogy minden vallás szekta?

Figyelt kérdés
2016. dec. 30. 17:46
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
85%

Nem. Abban viszont igen, hogy fogalomzavarban szenvedsz.

[link]

2016. dec. 30. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 A kérdező kommentje:
Ezt én is értem, csakhogy maga Rousseau nevezi a vallásokat szektának az Émil vagy a nevelésről című könyvében.
2016. dec. 30. 18:36
 3/17 anonim ***** válasza:
65%
Küldj már linket. Nem azt mondom, hogy nincs igazad, de nekem ilyen nem rémlik és neten se találom.
2016. dec. 30. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 A kérdező kommentje:
Sajnos linket nem tudok küldeni, mert iszonyatos hosszú ez regény(?). Azt írja benne körülbelül, hogy mindenki találja meg a maga számára megfelelő szektát, amihez a szíve közel húz.
2016. dec. 30. 18:47
 5/17 anonim ***** válasza:
98%
Olyat valóban ír, hogy mindenki találja meg a maga vallását és hogy nem hiszi, hogy az üdvösség felekezethez köthető lenne, de nem rémlik, hogy szektának nevezné a vallásokat. Mai értelmezés szerintem pedig vallás semmiképp se egyenlő szekta, a két fogalom teljesen különbözik, a szekta minden értelemben egy pejoratív jelző.
2016. dec. 30. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:

A "szekta"kifejezés,teljesen különvált eredeti jelentésétől.


A Wiki szerint:

"A szekta a leggyakoribb értelmezés szerint egy nagyobb vallási, kulturális, politikai, vagy szociális szempontból jól megkülönböztethető csoporttól elkülönülő, azzal szemben álló kisebb csoport."


Ha a következő értelmezést vesszük alapul,ez leginkább a R Kat,Egyh.-ra vonatkozik:


"A szekták alapvető jellemzője, hogy kizárólagosan egy vallás vagy vallási tanító tanításait, dogmáit követik, és elítélik, elutasítják a rajtuk kívül álló vagy tőlük különböző gondolkodást, nézeteket. Az emberek, felekezetek egy csoportja nem feltétlenül jelent szektát. Akkor válik szektává, amikor a tanító vagy az egyház vezetője azt mondja, hogy mindenkinek az ő tanításait kell követnie, és a tagoknak más tanításra nincs szükségük, illetve az üdvözülést csak az adott egyház tanításai jelenthetik az emberek számára. Sok esetben éppen az embereket ilyenformán megkötő uralkodó egyházakból kivált, nyitottabb gondolkodású csoportokat nevezik az anyaegyházak szektának.[1]"

2016. dec. 31. 00:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
A "szekta"szót,ma általában,a "számomra megvetett,ismeretlen vallásfelekezet"váltószava,rövid összefoglalója.Az előítélet,megvetés kifejeződése.
2016. dec. 31. 00:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 szp72 ***** válasza:
96%

A szekta eredendően egy nagyobb vallási csoportból kiszakadó kisebb csoportosulást jelent. Így például a kereszténység kezdetben egy zsidó szekta volt, ma már jóval nagyobb, mint amiből kivált.


Manapság kétségtelenül kissé negatív jelentésű: kétes, veszélyes, destruktív azaz társadalom ellenes elveket valló kisebb vallási csoportosulás.


A szekta minősítés tehát ma általában valóban nem túl pozitív, de igazából nem feltétlenül sértés, mindössze annyit jelent, hogy új keletű és kicsi.


Minden vallás szekta? Hát ez hülyeség. Ha elég nagy és elég régi már nem szekta. Lehet, hogy az indulásakor még az volt.

2016. dec. 31. 08:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
16%
6: A középkori katolikus egyház úgy működött, mint egy szekta. Ma már nem teljesülnek a szekták definíciós kritériumai azon kívül, hogy az egyház ragaszkodik tanításához és hagyományaihoz.
2016. dec. 31. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
0%
A középkori egyház se működött úgy, mint egy szekta, hülyeségeket beszélsz. Maximum az ősegyházra fogható rá a "szekta" kifejezés, hiszen a zsidó vallásról váltak le.
2016. dec. 31. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!