Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Vajon mit szólnak ehhez az...

Vajon mit szólnak ehhez az idézethez a keresztény emberek?

Figyelt kérdés
"Talán a legegyszerűbb és legkönnyebben megérthető érv az Első Ok érve. (Belátható, hogy mindennek, amit a világban látunk, oka van, és ahogyan hátrább és hátrább haladunk az okok láncolatában, egyszercsak el kell jutnunk a legelső okhoz - ez az Első Ok -, s ennek az Isten nevet adjuk.) Ennek az érvnek, azt hiszem, manapság nincs igazán nagy súlya, mert először is az "ok" ma már nem az, ami hajdan volt. A filozófusok és a tudomány emberei behatóan foglalkoztak a dolgok okaival, s ma már a fogalom egyáltalán nem hordoz olyasfajta életszerűséget, mint régen. Azonkívül könnyű látni, hogy az az érvelés, mely szerint lennie kell egy Első Oknak, nem lehet érvényes. Kamaszkoromban, amikor igen komolyan töprengtem ezeken a kérdéseken, sokáig magam is elfogadtam az Első Ok érvét, mígnem egy napon John Stuart Mill önéletrajzát olvasva a következő mondatra bukkantam: "Apám azt tanította nekem, hogy arra a kérdésre: 'Ki teremtett engem?', nem lehet válaszolni, mert azonnal újabb kérdés következik belőle: 'Ki teremtette Istent?'". Ez az egészen egyszerű mondat egy csapásra világossá tette előttem az Első Mozgató érvének hamisságát. Ha mindennek oka kell legyen, akkor Istennek is oka kell legyen. Ha létezhet bármi, aminek nincs oka, az a valami éppúgy lehet a világ, mint Isten, az érvelés tehát nem lehet érvényes. Valójában ugyanolyan természetű, mint az a hindu nézet, mely szerint a világ egy elefánton áll, az elefánt pedig egy teknősbékán; s amikor megkérdezik a hindut: "És min áll a teknősbéka?", azt feleli: "Inkább váltsunk témát." Az Első Ok érve sem ér többet. Nincs rá ok, hogy a világ ne jöhetett volna létre ok nélkül; másfelől arra sincsen ok, hogy miért ne létezhetne öröktől fogva. Nincs rá ok, hogy feltételezzük, hogy a világnak egyáltalán volt kezdete. Az az elképzelés, hogy minden dolognak kezdete kell legyen, valójában képzelőerőnk szegénységéről tanúskodik. Ezért talán nem is vesztegetek több időt az Első Ok érvére." (Bertrand Russel)
2016. nov. 21. 13:02
1 2 3
 1/22 anonim ***** válasza:

"Ki teremtette Istent?" Paradoxon, mert ha valami teremtett eleve nem lehet Isten. Isten jelzője nem csak az "első ok", hanem aminél nagyobb nem képzelhető el. Márpedig, ha valaki teremtette Istent, akkor az a valaki nagyobb. Az is belátható, hogy olyan nincs, hogy végtelen ok és okozó, azaz nincs egy első ok, aki önmagának oka. Így erre meg is kaptad a válasz: "Ha mindennek oka kell legyen, akkor Istennek is oka kell legyen." Isten oka önmaga. A szubzisztálás (az önmaga általi, az önmagában lévő és független lét). Isten az abszolút létező, az abszolút lét.

Az univerzum (világ) kezdetét pedig az időbelisége bizonyítja, ezt még sok ateista is belátja. Tehát nem lehet örök. Ha pedig azt mondod, hogy örök, akkor ellentmondásban vagy, mert Istennek ezt nem engeded meg, de az univerzumnak igen.

Russel sok sok szempontot figyelmen kívül hagyott. Túlhaladott.

2016. nov. 21. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 anonim ***** válasza:
0%
Még annyit, hogy ha valami örök, akkor nem lehet teremtett
2016. nov. 21. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/22 anonim ***** válasza:

Andrew34 nevű felhasználó!



Hát öccsémm......

2016. nov. 21. 17:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/22 anonim ***** válasza:
0%

Értem mit írsz!


Ott a bökkenő nálad, hogy 'Ki teremtette Istent?'"


Isten az, akinek nincs "OKA". Ez azért lehetséges, mert Ő túl van a tér-időn illetve a fizika törvényein.


Ha nincs Isten, akkor bizony intelligencia és terv nélkül jött létre minden. Na de akkor honnan ez a rendezettség? Honnan ez a szabályosság?

Ha nem kell ok arra, hogy valami létrejöjjön, akkor miért nem látunk ok nélkül, spontán dolgokat felbukkanni?


A Kalám kozmológiai érv hibátlan és logikus.

2016. nov. 21. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/22 anonim ***** válasza:
48%

Eddig olvastam: "...mert először is az "ok" ma már nem az, ami hajdan volt." Ez már önmagában akkora baromság, hogy a többi már nem is érdekel.


Jó, hogy már azt nem mondja, hogy az "ok" mint filozófiai fogalom jelentése időjárásfüggő. :D

2016. nov. 21. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/22 anonim ***** válasza:

"Isten oka önmaga. "


Ez a paradoxon. Imádom mindig ezt a félrebeszélést, ha valaki előhozza ezt a paradoxont, hogy ha mindent teremtettek, akkor a teremtőt ki teremtette :D Ha meg az elképzelhető, hogy a teremtőt nem teremtették, akkor miért ne lenne elképzelhető, hogy semmit sem teremtettek?


"Ha nincs Isten, akkor bizony intelligencia és terv nélkül jött létre minden. Na de akkor honnan ez a rendezettség? Honnan ez a szabályosság? "


Az emberi elme csodákra képes, mindenben rendszert keresünk, ha elég ideig keresünk, akkor általában találunk is.


"A Kalám kozmológiai érv hibátlan és logikus."


Hibátlan? Ugyan már.

[link]

2016. nov. 21. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/22 anonim ***** válasza:

"Jó, hogy már azt nem mondja, hogy az "ok" mint filozófiai fogalom jelentése időjárásfüggő. :D"


És akkor az összes létező vallás szent könyvének értelmezése miért időjárás, kor és kedv függő?

2016. nov. 21. 23:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/22 anonim ***** válasza:
0%

"Ha meg az elképzelhető, hogy a teremtőt nem teremtették, akkor miért ne lenne elképzelhető, hogy semmit sem teremtettek? "


Ezzel kizárod a józan gondolkodást. Pl. ha Te sem vagy teremtve, akkor? Örökké létezel? Ezért nincs értelme ilyenekbe belemenni, mert butaságokat beszéltek, és végig sem gondoljátok logikailag, hogy miről beszéltek.


"Az emberi elme csodákra képes, mindenben rendszert keresünk, ha elég ideig keresünk, akkor általában találunk is."

A rendszer törvényeinek megismerése mióta ad választ a rendszer keletkezéséről? És mióta zárja ki a tervezőt?

2016. nov. 22. 06:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/22 anonim ***** válasza:
36%

""Isten oka önmaga. "


Ez a paradoxon. Imádom mindig ezt a félrebeszélést, ha valaki előhozza ezt a paradoxont, hogy ha mindent teremtettek, akkor a teremtőt ki teremtette :D"


Elfelejtetted kifejteni, hogy miért paradoxon. Anélkül pedig azt jelenti, hogy azért paradoxon, mert Te azt mondod. Ez így hibás logikai érvelés

2016. nov. 22. 06:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/22 anonim ***** válasza:

"Ezzel kizárod a józan gondolkodást. Pl. ha Te sem vagy teremtve, akkor? Örökké létezel? Ezért nincs értelme ilyenekbe belemenni, mert butaságokat beszéltek, és végig sem gondoljátok logikailag, hogy miről beszéltek."


Persze, hogy nem vagyok teremtve. És attól, hogy nem vagyok teremtve miért kéne örökké léteznem? Ha csinálok egy papírrepülőt, akkor én teremtettem? A frászt, csak a környezetben jelenlévő anyagokból alkottam maximum. Az én létrejöttöm se egy csoda. Méhecske meg a bibe, ugye nem kell magyaráznom?


"Elfelejtetted kifejteni, hogy miért paradoxon. Anélkül pedig azt jelenti, hogy azért paradoxon, mert Te azt mondod. Ez így hibás logikai érvelés"


Azért paradoxon, mert az elmélet szerint mindennek kell lennie teremtőjének, mert nem lehetett örökkön. Oké. Akkor kell egy teremtő. Na és a teremtőt ki teremtette? Őt is teremteni kellett, ha nem, akkor pedig nem áll meg az a feltevést, hogy minden mást kellett volna.

2016. nov. 22. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!