Mit takar konkrétan a cionizmus?
Írtad, el tudod olvasni, de azt nem, h el is olvastad, ezért rövid törtélmi áttakintés:
A cionizmus kb egyidõs a szétszórayással, vagyis már az ókorban is szó volt a hazatérésrõl, a középkor elején néhány fegyveres kísérlet is történt, ezek azonban elbuktak ( esetleg néhány évi átmeneti siker után ). A bukás a vallás szemével törvényszerû volt, de a történelem materialista szemlélete alpján is.
A "cionizmus", "cionista" szavakat a 19. sz. közepe táján használták elõször. A politikai cionizmus ) amirõl elobb írtam ) alapóitója Herzl Tivadar.
Egy történet, ami lehet, hoyg csak legenda:
elõzetes: tisa beáv ( Áv hó 9-e, júliusban, v augusztusban ) a Jeruzsálemi Szentély pusztulásának emléknakja, a zsidóság legmélyebb gyásznapja, 25 órás böjt, húst, bort másnap délig nem, nem hordunk ünneplõt, a zsinagógáaban semmi esetre sem bõr cipõt, a földön ( vagy alacsony sámlin ) ülünk.
Napóleon éppen tisa beáv napján ment el egy zsinagóga előtt, s csodálkozva hallgatta, hogy milyen hangosan kiabálnak, jajveszékelnek odabenn. Megkérdezte tőlük, hogy mi ennek az oka, s elmondták, hogy az országukat, Jeruzsálemet, és a Szentélyt 1700 évvel ezelőtt rombolták le. Napóleon mélyen megindulva mondotta: "Az a nép, amely hazájának elvesztését még 1700 év elteltével is siratja, és nem felejti el, az a nép soha nem pusztul el. Az a nép biztos lehet abban, hogy egyszer vissza fog térni hazájába.
Még annyit, hogy a cionizmussal kapcsolatban a zsidókat 5 nagy csoportba lehet sorolni:
vallási cionisták
vallási anticionisták
vallástalan cionisták
vallási anticionisták
Persze ezeken belül is vannak árnylatok, igy azok, akik esetében a cionizmus a hazatérésüket is jelenti és vannak, aki életüket mindenképp a szülõhazájukban képzelik el, de támogatják Izrael Államot.
++++
# 9/10 Időpont ma 18:02
"1948 óta a cionizmus már csak az izraeli nacionalizmust takarja."
Ha "nacionalizmus" helyett hazafiságot írtál volna, talán nem írnám, hogy "si tacuissees, philosophus mansisses" ( ha hallgattál volna bölcs maradtál volna. )
Így azonban - sokadszor - azok közé áltál, aki el sem tudják képzelni egy zsidóról, hogy hazafi lehet. Akár mindkét hazáját értve.
#11:
"Ha "nacionalizmus" helyett hazafiságot írtál volna, talán nem írnám, hogy "si tacuissees, philosophus mansisses" ( ha hallgattál volna bölcs maradtál volna. )"
A hazafiasság egyenlő a nacionalizmussal ,jobban mondva a patriotizmussal (mivel nem területről van szó konkrétan nacionalizmus alatt ,nem nemzet).
"Így azonban - sokadszor - azok közé áltál, aki el sem tudják képzelni egy zsidóról, hogy hazafi lehet. Akár mindkét hazáját értve."
A Hezli cionizmus (ami Izraelt előmozgatta) és a mai között nagy különbség van. Lásd: Einstein cionista volt egybe antinacionalista.
De alapjába véve a nacionalizmus-patriotizmus egy egyértelműen negatív dolog. Emberi kapcsolatok tönkre tevője. Ahogy Einstein mondta volna "a nacionalizmus egy infantilis betegség".
Ezzel persze nem akartam senkit sem megbántani ,csak véleményemet szemléltetni.
Üdv!
# 12/14 Időpont ma 19:34
a szokott zagyvaság. keress egy jó értelmezõ sz+ot+art, nézd meg azt, hogy "nacionalizmus" és azt, hogy "patriotizmus"!
mielõtt tovább magyaráznád Hertzlt, talán olcvasd el!
Nem kell túlmusztifikálni a dolgot, a cionisták alapvetően nem akarnak világuralmat: egy elismert és elfogadott zsidó államot, hívjuk Izraelnek, akarnak.
Korábban anticionista voltam, de ahogy elmélyedek az iszlám közel-keleti terjedésében és annak következményeiben, kezdem egyre jobban elfogadni a zsidók ilyen irányú igényeit.
A konteósoknak meg nem szabad összekeverniük a globalistákat és új világ rendeseket (akik világkormány és közös világvalutát szeretnének többek között) a cionistákkal. A két "áramlat" összekeverése azért alakult ki, mert a globalistáknak (élükön az USA-val) volt egy idő, amikor érdeke volt a cionistákat támogatni. Ha megnézzük a világpolitikát, akkor látható, hogy a "globális nagypolitika" magára hagyta Izraelt, mert más érdekei vannak. Olyan politikai döntések születnek (most már az Egyesült Államok támogatásával), amelyek a Palesztínokat, vagy éppen az Emirátusokat preferálják az izraeliekkel szemben. Izrael már többször bele ment volna egy Palesztín állam létrehozásába, azzal a kitétellel, hogy a környező arab államok fogadják el Izrael létét. De a muszlimok, akik a közel-keleti és észak-afrikai államokból módszeresen kiszorították az elmúlt 100 évben a keresztényeket is, a zsidókat is be akarják tolni a tengerbe, így részükről nincs alku. Régebben-e kérdésben az USA és az atlanti együttműködés következetesen kiállt a "cionizmus" mellett. Manapság több érdekük fűzödik a muszlim barátaik ügyének egyengetésében, és nem érdeke a megbékélés, ahogy ugyanezen köröknek Szíriában sem volt érdeke rendet csinálni, mert ahhoz be kéne látni, hogy hiba volt a terrorista iszlamista ellenzéket fegyverekkel támogatni, és el kellett volna fogadni Aszad elnököt, mint legitim vezetőt.
#15:
Attól még ,hogy nem értünk egyet nem írok ,vagy nem biztos ,hogy "zagyvaságot" írok. Lehet ,hogy én ,lehet ,hogy te ,lehet ,hogy mindkettőnk ,lehet ,hogy semelyikünk sem ír zagyvaságot. ;)
De e kérdésben a tények sajna magukért beszélnek.
Patriotizmus:
"hazaszeretet, patriotizmus: általános értelemben a →haza iránti természetes vonzalom, mellyel a hazát megbecsüljük, javát a sajátunknak érezzük; sajátos értelemben erkölcsi erény, mely arra tesz készségessé, hogy a haza boldogulását előmozdítsuk, s érte javainkat, sőt ha kell, életünket is feláldozzuk (→hadkötelezettség)."
Forrás: [link]
"Újkori, polg. pol.-i ideológia, amely az 1789-es francia forradalom egyik vezéreszméjeként, az összetartozó polgárok közös fellépését irányította. A közösnek tartott származás, a nyelv, a kultúra, a tört. közössége a pol.-i és társ.-i elhivatottság vállalása a nacionalizmus mozgató ereje. A nemzetté válás, a nemzeti függetlenség, a nemzet gyarapodása a nacionalizmus alapprogramja. A nacionalizmus szerepe a tört.-i helyzettől függően változó: a függetlenségi törekvéseket, a polg. fejlődést szolgáló nacionalizmus élesen elkülöníthető a más nemzetek rovására történő terjeszkedés, pol.-i és gazdasági fölény biztosítását kívánó nacionalista törekvésektől. Megkülönböztethető a népeket, nemzeteket áll.-i fennhatóság alatt tartó birodalmi (nagyhatalmi) nacionalizmus, és e béklyótól szabadulni kívánó kisnemzeti nacionalizmus. A nacionalizmus szélső megjelenésében más nemzetek lenézéséhez, alacsonyabb rendűnek való minősítéséhez (pl. fajelmélet), háború útján történő leigázásához vagy megsemmisítéséhez is vezethet.
Kardos József"
Forrás: [link]
Az utóbbihoz hozzá fűzve ,hogy sajnos a nacionalizmus előbb-utóbb mindig átcsap sovinizmusba.
Egyébként én pont ezt gondoltam. Az már más kérdés ,hogy hogyan értelmezted az irományaimat. ;)
Üdv!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!