Miért olyan vonzó egyesek számára a nervana, amikor az az örök megsemmisülés, a nem létezés es az örök halál?
A buddhizmus következőképp tekinti a túlvilágot: A létezés örökké tart, kivéve, ha az egyén eljut a végső célhoz, a nirvánába, amely az újjászületések körforgásából való kiszabadulás. A nirvána nem az örök üdvösség, és nem a végső valósággal való egyesülés. Egyszerűen a nemlét állapota — „a halál nélküli hely” az egyéni létezésen túl. Az Akadémiai Kislexikon úgy határozza meg a „nirvánát”, mint ami „a fájdalommentes béke, a tökéletes vágytalanság és felszabadultság állapotát” jelöli. Ahelyett, hogy halhatatlanságra törekednének, a buddhistákat arra buzdítják, hogy emelkedjenek felül rajta azáltal, hogy elérik a nirvánát.
mi a nirvána? A buddhista szövegek szerint lehetetlen leírni vagy megmagyarázni, csupán tapasztalni lehet. Ez nem az ég, ahová valaki a halála után kerül, hanem egy olyan állapot, amit mindenki már az életében elérhet. Magának a szónak a jelentése: „kifújás, kilehelés, eloltás”. Egyesek meghatározása szerint tehát a nirvána: minden szenvedély és vágy megszűnése; megszabadulás minden érzéstől, például a fájdalomtól, a félelemtől, a kívánságtól, a szeretettől vagy a gyűlölettől; az örök béke, a nyugalom és a változatlanság állapota. Röviden: az egyéni lét megszűnése.
Igazából nem is lehet leírni, mi is az.
Persze hogy jobb, de a tanítások sok féle szelében főleg ha megszokásról van szó, már nem igazán változtatnak, a változtatástól sokan félnek.
Mivel az sokszor olyan valamiről való leszokást is magában foglal, amit már megszoktak, és nem is akarnak felhagyni vele, Isten fogadja el így ahogy van.
Sajnos sokaknak ez az amiért elérhetetlen az ami valójában itt van egy karnyújtásnyira
"Te melyikkel akarod összehasonlítani magad?"
Én meg olyan vallásra teszek neked ígéretet, amelynek tételeiben komplett galaxisok milliárdnyi csillagának teljes lakossága hisz. No ehhez hogyan is akarnád hasonlítani a Földi vallások bármelyikét is a maga párszázmilliós hívőszámával?
Jelzem, nem csupán a buddhizmus ismeri a nirvána fogalmát. Lásd: [link]
A linken azt olvashatod többek között, hogy a buddhizmus szerint a végső valóság az üresség, az advaita szerint tovább is van.
Ezt csak azért jegyeztem meg, mert amikor nirvánát hall valaki, automatikusan a buddhizmusra gondol, és más eszébe sem jut.
A kérdésre: Az ilyen emberben egyrészt tudattalanul benne van, hogy elege van ebből az egész illúzió világból, nem akar több élményt, nem akar több újjászületést, tovább akar lépni. Másrészt azt is érzi, hogy a szamszára kerekéből való kilépés nem az örök megsemmisülést jelenti - a buddhisták lehet, hogy ezt tanítják, nincs igazuk. Az egyén, test, az elme, a személyes én természetesen megsemmisül, de te nem ezek a dolgok vagy. Ami valójában vagy az örök. Nem folytatom, mert itt erre nincs hely, se valószínűsíthető fogadókészség.
A buddhizmusban a létezés egyenlő a szenvedéssel.
Tehát a nemlét állapota, a Nirvána egy olyan állapot, ahol nincs több szenvedés és probléma.
Ezért akarják elérni.
El kell választani a keleti és a nyugati kultúrát. A keleti kultúrában egészen más az emberek élethez és problémákhoz fűződő viszonya. A keleti emberek, legyenek akár buddhisták, akár hinduk, sintoisták vagy univerzalisták, más közegben nőnek fel, másképp értelmezik az ember helyét a világban és a társadalomban, mint mi nyugatiak. Alapvetően a hosszú és kitartó megértésre építik a lelki életüket. A világ persze manapság Ázsiában is felgyorsult, és ez a felgyorsult világ és élet már nem élhető feltétlenül ugyanolyan lelki élet mellett mint korábban, nem véletlen, hogy Ázsiában is a leggyorsabban bővülő vallás pár évtizeddel ezelőtt a kereszténység volt, manapság pedig az iszlám.
A nyugati ember más. A nyugati ember alapvetően instant dolgokat fogyaszt lelki értelemben is. A nirvána gondolata, vagy általában a keleti vallások azért olyan népszerűen a nyugati emberek között, mert keveset tudnak róla. Megnéznek egy utifilmet, és azt mondják, hogy "de jó! Menjünk oda nyaralni! De jó lenne nekünk is ugyanígy élni! Milyen bölcsek!" Közben meg beletemetkezik a laptopba vagy az okostelefonba, de a facebook-on meg egy-két szennyportálon kivül nem foglalkozik semmivel mélységeiben. Nem olvas utána, miről szól a hinduizmus, buddhizmus, univerzalizmus. Konkrétan a nirvána egy jó poénnak hangzik, mert a nyugati ember számára ebből annyi jön le, hogy jajj de szuper, itt nincsenek "törvények" (hozzáteszem dehogy nincs), csinálhatok, amit akarok, legfeljebb ha nem jön össze dolog, akkor majd újraszületek még húszor és majd egy következő életemben...
A nyugati ember ennyit ért meg belőle, és a nyugati ember számára ez nagyon szépen beleillik a felelősségmentes élet kereteibe, és azt gondolják, hogy jajj de jó, "itt" senki nem mondja, hogy ne ölj, ne lopj, ne kövess el házasságtörést stb.! Pedig ha ezek az emberek megnéznék, hogy mit tanítottak ezek a keleti "mesterek" szóban és példával, akkor azt látnák, hogy azt tanították, hogy ne ölj, ne lopj, ne kövess el házasságtörést!
És ugyanezek az embereknek a túlnyomó többsége, ha kint kellene élni egy olyan kis közösségben, akik ezek szerint az elvek szerint élnek, lemondva mind arról a luxusról, amit itt élveznek nap, mint nap, akkor sikítófrászt kapva menekülnének haza egy hét után.
9es
igen de az énekes öngyilkos lett, lehet o is rossz helyen kereste a megvilagosodast!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!