Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Ti szoktátok szavalni/mondani...

Ti szoktátok szavalni/mondani a himnuszt?

Figyelt kérdés
A kérdés elsősorban ateistáknak szól, de hívők is nyugodtan válaszoljanak. Az a helyzet, hogy a himnusz első mondatával már feltételezi egy istenség létezését. De mi van az olyanokkal, mint én, akik nem hiszünk isten(ek)ben? Amerikában is ugye a Plague of Allignance (remélem helyesen írtam) szavalása közben se áll föl mindenki, köszönhetően a mozgalomnak, hogy az ateisták nem akarják azt mondani, hogy "isten alatt". Magyarországon van olyan, hogy valaki vallásos/"nem vallás"-os okokból nem szavalja a himnuszt, esetleg nem áll föl a ceremóniához. Bennem ez most merült fel elösször, szóval még nem csináltam ilyet. Nem biztos, hogy jó topic, de remélem hasznos válaszokkal szolgáltok; előre is köszönöm.

2016. máj. 23. 17:52
1 2
 11/18 anonim ***** válasza:

Hívőként mondom, hogy szoktam énekelni (na nem túl hangosan, mert nincs jó hangom), de nemzeti himnusznak tekintem, nem csinálok belőle vallási kérdést.


Megjegyzem, hívő keresztényként vallási szempontból nem is lehetne azonosulni a szövegével, mert az ellentétes a keresztény tanítással:

1. a jövendőt nem lehet előre megbűnhődni;

2. a bűnhődés személyes, hiszen a krisztusi megváltás eltörölte az emberiség kollektív bűnhődését.

2016. máj. 24. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 anonim ***** válasza:
76%

Ateista vagyok, de ennek ellenére a kereszténység szerinti értékrend szerint élek többé kevésbé, őszintén szólva nem igazán zavar, hogy a himnusz azzal kezdődik, hogy "Isten álld meg...", amit mellesleg el szoktam énekelni nemzeti ünnepek alkalmával, bár az más kérdés, hogy szerintem a magyar himnusz sokkal inkább egy temetési gyászmenet aláfestő zenéje, mintsem egy nemzet himnusza. Az én világnézetem nem holmi perverz fattyú idea két teljesen különböző dolog keverékéből, a csehek egyharmada nyíltan ateista és ennek ellenére mégis az alapvető keresztény ideák szerint élnek, akárcsak a kínaiak, akiknek a nagy része szintén ateista, de megtartják a buddhista szokásaikat, hisz arra épül a kultúrájuk.

Attól még, hogy nem hiszem el azt, hogy a világot egy nárcisztikus öregember teremtette 6 nap alatt, akinek a nihilista hippi fia zombivá változtatott egy hullát és végül ő maga is az lett, még nem tartom elvetendőnek azokat az értékeket, amiket ez az eszme szolgáltat és amikre végső soron Európa épült. Ha kivesszük az elvetemült dolgokat a kereszténység értékrendjéből, akkor a megmaradtak összeegyeztethetőek a humanizmus általam alkotott definíciójával.

2016. máj. 24. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 anonim ***** válasza:

" bár az más kérdés, hogy szerintem a magyar himnusz sokkal inkább egy temetési gyászmenet aláfestő zenéje, mintsem egy nemzet himnusza"


A himnusz fogalma: A himnusz vallásos jellegű, Istent vagy isteni hatalma(ka)t dicsőítő, hozzá(juk) segítségért fohászkodó, imaszerű ének. Tárgya és alkalma tehát eredetileg valamely istenség vagy az Isten dicsérete, megnyerése és magasztalása. A vallásos költészet egyik legrégibb műfaja, az ősi kultúrákban mindenhol fellelhető. Közeli rokona az irodalmi ima műfaja.


Tehát pont a mi himnuszunk a valódi himnusz. Ráadásul a miénknek van egy történelmi háttere és nem hasra csapott valaki 40 éve, hogy akkor mától xy katonai induló a himnuszunk, aztán csá.

2016. máj. 24. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 anonim ***** válasza:
A Szózatot jobban kedvelem.
2016. máj. 24. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 anonim ***** válasza:
63%
Én nem szoktam énekelni. Egyrészt a vallásos töltete miatt sem (még ha a többen azt is mondják, hogy nincs neki), másrészről egyszerűen nem áll hozzám közel a nacionalizmus. Inkább kultúrákban szoktam gondolkodni.
2016. máj. 25. 01:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 anonim ***** válasza:

15-össel (nacionalista részét tekintve) egyetértek.


Nyilvánvalóan természetesen ,ha van esemény és ott lejátsszák akkor végig állom és mondom.


Az izraelit -zsidóként- jobban tudom ,mondjuk azt többször is szoktam mondani (egy évbe max. 3-4 alkalom).


Ami azt illeti még valamennyire az amerikait,franciát és a palesztint is tudom.


De nacionalizmust minden színbe elkerülőm.


Üdv!

2016. máj. 25. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 anonim ***** válasza:
100%
Ateista vagyok, de amikor illik, akkor eléneklem. Egyrészt mégis csak ez a himnuszunk, másrészt amúgy sem érzem, hogy túlságosan a vallásos érzületre lenne kihegyezve a vers. Egyébként is, ez kicsit olyan, mint hogy egy ateista is használ olyan kifejezéseket, hogy "Úristen; Te jó ég; Jézusom" anélkül, hogy bármilyen hitet gyakorolna. Ez afféle köznyelvi, kulturális beidegződés. Mellesleg: Pledge of Allegiance. A Plague magyarul pestist jelent, elég morbid lenne, ha így hívnák az amerikai hűségesküt.
2016. máj. 25. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 anonim ***** válasza:
Nekem a himnusszal az a bajom hogy tényleg olyan mintha egy gyászos vesztes nemzet lennénk,pedig az egyház elnyomása formált minket ilyen nemzeté.Lenne mire büszkének is lennünk.Nekünk is jól állna egy olyan lelkesítő himnusz mint a francia pl.
2018. szept. 17. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!