István király, hogy viselkedett az akkori pogány néppel es a katolikus vallással 1000 évvel ezelőtt?
Szia!
Nagy valószínüséggel erősen eltúlzott az a kép, hogy tűzzel-vassal irtotta a régi hitvilágot, hiszen akkor nem kerültek volna manicheista szimbólumok az újonnan épült templomokba. Nem maradtak volna meg a táltosok és nem tevékenykedhettek volna.
Másrészt az éppen akkor regnáló pápa sem helyezte volna rangban maga fölé Istvánt, ha az egyház magyarországon úgymond tejhatalmat élvezett volna.
Igen, nehéz ilyen messzi időszakra visszatekinteni és kijelenteni, hogy ez és ez az igazság.
Azt mindenképp rögzítsük, hogy a magyarokat csak a zsidókereszténység vagy más néven a római katolikus kereszténység nevezte pogánynak.
A magyarok keresztények voltak már István idejében is, sőt Atilla idejében is, sőt jóval időszámításunk előttről is tömegével kerülnek elő mellkeresztek sírokból a régészeti ásatásoknak köszönhetően.
Sőt az igazi kereszténység éppen az volt, a szeretetre épülő, nem a mai, ami ami azt mondja, "Megszülettél, és kapásból bűnös vagy, ezért vezekelj!" (és fizess, ha lehet egész életedben)...stb, na ebbe nem megyek bele.
A Nyugat mindig is kiakart minket "tessékelni" a Kárpát-medencéből, ennek egyik eszköze volt István is, hogy felvetesse nemzetével a római katolikus kereszténységet, szemben a mi saját ősi hitünkkel. Vedd el a múltját, nyelvét, kultúráját, s saját magát bomlasztja föl a nemzet!
Ugyanakkor vannak történészek, akik azt hirdetik, hogy Istvánnak nem volt más választása, csak így maradhattunk fenn, sőt a lehető legjobb dolog volt, ami történhetett velünk.
Nehéz tisztán látni az ügyben.
Én mindkét vonal képviselőinek olvastam több munkáját, hallgattam előadását, és tökéletesen logikusan levezeti mindkét tábor a saját álláspontját.
Na de a lényeg:
Az ilyen kérdésekkel az a gond, hogy - amellett persze, hogy jogosan érdekel mindenkit a múltunk - arra vezet sajnos, hogy egymásnak ugrunk, és megint csak a széthúzást segíti elő.
Pedig abból már éppen elég.
- István jó volt!
- István rossz volt!
Kiabálunk, s egymásnak feszülünk.
Kulturáltan lehet róla értekezni és ennyi.
Történt, ami történt, ezen változtatni már úgysem lehet.
Amit tehetünk az az összefogás. Egyetlen dolgunk az összefogás.
Nem az individuumra van szükség, akárhogy is hirdeti a globalizmus.
Végre a sárdobálás helyett összedugjuk a fejünket, és a legokosabb nemzethez méltó módon kitaláljuk, hogy hozzuk újra egységbe a magyar nemzetet, s a Kárpát-medencét.
Egy összefogó, működő, élő nemzetté.
István ide vagy oda, ma ez az egyetlen feladatunk!
Sajnos tény, hogy Szt. (I) István korából nagyon kevés hiteles oklevél és feljegyzés maradt fenn. Azt is előre kell bocsátani, hogy István korában még nem beszélhetünk katolikus hitről, hanem általánosságban kereszténységtől. (Az egyház szakadás csak később következett be.) A magyarság kereszténységre térítését pedig már István apja, Géza megkezdte, felismerve, hogy csak ilyen módon kapcsolódhatunk Európához, és elkerülhetjük az ellenünk irányuló "keresztes" (valójában hódító) hadjáratokat.
Itt jegyzem meg, hogy az előző válasz egyik tévedése, hogy a magyarokat ki akarták űzni a Kárpát-medencéből.
Egyes Nyugat-európai uralkodók szerették volna hűbéresükké tenni a fiatal magyar államot (vagyis elismertetni főségüket és mennél több adót kicsikarni). István zseniális húzása az volt, hogy a pápától kért koronát,és ezzel a többi keresztény uralkodóval egyenértékű önálló királysággá tette az országot. Ugyan akkor katonailag is megvédte országa függetlenségét.
Tény, hogy nagy eréllyel látott hozzá a kereszténység elterjesztéséhez, ami azonban nem ment egyik napról a másikra, mert még Szent (I) László törvényeiben is tiltotta a "pogány szokásokat". Ugyan akkor az Árpád-házi uralkodók toleránsak is voltak, mert tudunk arról, hogy testőrségükben voltak muszlim hitűek, és az országban a zsidó kereskedők szabadon mozoghattak. (Később, a Nyugat-Európában fellángoló pogromok idején izraeliták ide menekültek!)István korában még bizánci keresztény kolostorok is voltak a magyar királyságban.
Arról semmilyen adat sem szól, hogy bárkit kivégeztek volna, ha nem tért át a keresztény hitre! Büntették a vasárnapi mise elhanyagolását, de nem öltek meg ezért senkit.
Az természetesen alaptalan fantáziálás, hogy a magyarság már jóval a honfoglalás előtt keresztény lett volna Méginkább szamárság, hogy Attila hun fejedelem keresztény volt. (Ettől függetlenül a magyarságnak nincsen semmi kapcsolata a hunokkal, legkevésbé Attilával. Az egykori "hun birodalom" már négy évszázaddal korábban összeomlott, a hunok bele olvadtak a később felvirágzó lovas-nomád népekbe.) régészeti leletek semmilyen korábbi keresztény hitre nem mutatnak.
Mindezt nagyon alaposan és vilgosan leírta, hiteles dokumentumok ismertetésével Györfy Gy.: István király és műve c. könyve. BQ.
"Nagy valószínüséggel erősen eltúlzott az a kép, hogy tűzzel-vassal irtotta a régi hitvilágot, hiszen akkor nem kerültek volna manicheista szimbólumok az újonnan épült templomokba."
Nem eltúlzott az egy kicsit sem.
Szent István törvénybe iktatta a kötelező Vasárnapi templomlátogatást, ez alól csak a tűz örzői kaptak felmentést, elrendelte hogy minden 10. faluban templomot kell építeni.
A Vata féle pogánylázadás is azért volt, mert pista túlzásba vitte a dolgait ezen a téren. Ezért hajigálták le Gellért pispeket is a Kelen hegy tetejéről a pogány magyarok. Akik azért annyira nem voltak pogányok, mivel a többi néphez hasonlóan ők is vallásosak voltak, csak nem keresztények.
"Egyes Nyugat-európai uralkodók szerették volna hűbéresükké tenni a fiatal magyar államot (vagyis elismertetni főségüket és mennél több adót kicsikarni). István zseniális húzása az volt, hogy a pápától kért koronát,és ezzel a többi keresztény uralkodóval egyenértékű önálló királysággá tette az országot."
Fenét!
István nem kért és nem is kapott a Pápától koronát. A nyugati uralkodók nem szerették volna hűbéresükké tenni a fiatal Magyar államot, mivel örültek, ha voltak olyan napok, amikor elődeink nem rabolták ki a birodalmukat.
Ellenben, István függésbe hozta az országot a kereszténységtől, a Pápa alá rendelte ezzel az országot és ugyan a környező birodalmaknak nem adóztunk, de a keresztény egyháznak annál inkább. Sok száz év alatt töménytelen mennyiségű, megszámlálhatatlanul sok szekérnyi gabona került innen nyugatabbra, egyházi adó formájában.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!