Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Ezek alapján mondhatom agnoszt...

Ezek alapján mondhatom agnosztikus ateistának magam?

Figyelt kérdés
Nem hiszek Istenben, a keresztény Istenben meg főleg nem, de úgy gondolom, sosem tudhatjuk meg a pontos választ arra, hogy létezik-e valamilyen felsőbb hatalom, ami elindította a világ keletkezésének folyamatát. Sőt, a Földön kívüli életben egyértelműen hiszek, és elképzelhetőnek tartom, hogy valamilyen külső életforma beavatkozott a fejlődésünkbe. De mivel egyáltalán nincs semmilyen bizonyíték Isten vagy istenek létezésére, ezért én bár nem tartom lehetetlennek, nem hiszek ilyesmiben. Persze a tudomány még mindig nem tud választ adni sok dologra, de én mindig azt mondom, hogy a saját tudatlanságunk nem bizonyíték Isten létezésére. Szóval bármi lehet, de én az ősrobbanásban, az evolúcióban hiszek, mivel jelenleg ezek a leglogikusabb elképzelések a világ keletkezésével kapcsolatban. Viszont nem tudom, hogy létezik-e valamilyen felsőbb erő, aminek köze volt ehhez az egészhez, de bizonyíték híján nem feltételezem, hogy van Isten.

2016. jan. 19. 20:54
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Különös a gondolatmeneted, mivel azt írod, hogy az ősrobbanásban és az evolúcióban "hiszel".


Namármost a tudomány, azért tudomány, mert valaki nem hasraütésszerűen kimondja, hogy a világ így vagy úgy jött létre, hanem emberi megfigyelés alapján következtetéseket von le a világ működéséről.


Ha te nem azért fogadod el az ősrobbanás és az evolúció igazát, mert elég tudományos bizonyítékot, tanulmányt olvastál el a témáról, hanem egyszerűen "hiszel" benne, tehát a tudományos tényeket afféle vallásként kezeled, azzal még mindig hívő vagy, csak tudományhívő.


Ennek a gondolatmenetnek az a veszélye, hogy utat nyit arra, hogy mindenféle sarlatán áltudományos dologban higyj (pl. Pi-víz, Bioptron-lámpa, Homeopátia) mert aki kitalálta a dolgot, tudományosnak hangzó körítést adott hozzá.


Mielőtt mélyebben beleásod magad a természettudományokba olvass magáról a tudományos módszerről, hogy hogyan alakult ki, és miért különbözik a vallásoktól, valamint a pszichológiában "mágikus gondolkodás"-nak nevezett szemlélettől.

2016. jan. 19. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%
1-esnek nagyon igaza van. Ezek mellé még hozzátenném, hogy tisztában kell lenned egy fontos fogalommal: "a bizonyítás terhe". Én, mint ateista, nem hiszek semelyik istenben sem, mert nincs rájuk bizonyíték. Nem kell külön leszögeznem, hogy "persze nem tudom bebizonyítani, hogy nincs", mert nem is az én dolgom bebizonyítani, hogy nincs. Nem hiszek az Erőben se, nem hiszek Russell kisbolygóövben lebegő teáskannájában (guglizz rá, ha még nem hallottál róla) vagy a gondolatirányító reptoidokban sem, pedig elvileg létezhetnek - viszont mivel nincs semmi rájuk utaló jel, úgy veszem, mintha biztosan tudnám, hogy nem léteznek, és nem is foglalkozom velük, amíg valaki valamilyen használható bizonyítékot fel nem mutat - mivel a bizonyítás terhe azon van, aki ezeket az állításokat ("Isten létezik", "Jézus megmentett téged") teszi. Ezért nincs értelme az "agnosztikus" kifejezésnek szerintem, hiszen mindenki agnosztikus, akár tudja magáról, akár nem - hacsak nem tudja tényleg bizonyítani a vallását. De amúgy igen, a köznapi értelemben valóban "agnosztikus ateista" vagy, csak nem túl kiforrott.
2016. jan. 19. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
50%

Az agnosztikus meg az ateista nem tér el egymástól? Én úgy tudtam, az agnosztikus nem tudja, létezik-e Isten, az ateista meg biztos benne, hogy nincs.


Az agnosztikuson belül van valami megkülönböztetés vagy más-más szó arra, aki alapos gondolkodás után úgy gondolja, képtelenség bizonyítékot szerezni Isten létére, és arra, aki sosem gondolkodott ezen és nem érdekli?

2016. jan. 20. 00:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%
Nem teljesen, hármas. Az ateizmus csupán annyi, hogy valaki nem hisz semmilyen istenben vagy természetfeletti lényben (bizonyíték nélkül, bár ha bizonyítható lenne, valószínűleg már nem is lenne természetfeletti). Abban igazad van, hogy a köztudatban sokszor így jelenik meg a különbség az "agnosztikus" és az "ateista" között, de ettől még lehet az ember egyszerre mindkettő. Van, aki az ateizmust úgy definiálja, hogy "aki biztosan tudja, hogy nincs isten", de szerintem ez hibás - egy elferdítése az ateizmus lényegének, hiszen pont az a lényeg, hogy az ateisták nem tesznek bizonyíthatatlan, hit-alapú állításokat.
2016. jan. 20. 00:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Én azt olvastam valahol, hogy olyan nincs, hogy valaki csak agnosztikus. Mivel csak annyjt annyit jelent, hogy "nem rendelkezem tudással", szóval végül is mindenkinek agnosztikusnak kellene lennie, hiszen biztosra senki sem tudhatja a válaszokat. Tehát agnosztikus ateista: Nem tudom, hogy van-e Isten, de én nem hiszek benne.

Azért szoktam hangsúlyozni, hogy agnosztikus ateista vagyok, mert sokan gondolják (legalábbis én sok ilyen emberrel találkoztam), hogy az ateisták mind 100%-ig biztosak abban, hogy nincs Isten, de ez nem így van. Amúgy sokan mondják magukat gnosztikusnak, elég sokan jelentik ki, hogy "márpedig Isten száz százalékig biztos, hogy létezik" és hogy "márpedig Isten biztosan nem létezik".

Amúgy azért vagyok ennyire bizonytalan, mert régen hívő voltam... Nem egyszerű csak úgy átváltani ateizmusra, amikor rájössz, hogy nem látod értelmét a vallásnak.

2016. jan. 20. 06:51
 6/6 A kérdező kommentje:
A "hinni a tudományban" tényleg rossz kifejezés volt. Akkor úgy mondom, elfogadom az evolúciót és az ősrobbanást (hiszen vannak, akik még ma sem tartják igaznak egyiket sem).
2016. jan. 20. 06:58

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!