Ha Szent Pál és Timóteus ma élnének, akkor lehetséges, hogy így reagálnának a mai kereszténységre?
Még valami:
Ettől függetlenül a mai ember is tanulhat a Bibliából, de nem speciálisan nekünk írták.
Az Ószövetséget nemcsak a zsidóknak írták,hiszen Pál rengeteget idéz belőle tanításainak alátámasztására a nem zsidó származású keresztényeknek a leveleiben.Ez az első tévedésed.A második,hogy Jézus azt mondta:elmenvén a széles világra,tegyetek tanítvánnyá minden népet.Minden néphez eljutott az Evangélium üzenete az apostolok generációjában?Nem.
Ha Jézus vagy Pál tanításai csak az akkor élők számára üzenet,akkor Jézus tévedett és neked van igazad!
Akkor tisztázzuk kicsit részletesen:
"Az Ószövetséget nemcsak a zsidóknak írták,hiszen Pál rengeteget idéz belőle tanításainak alátámasztására a nem zsidó származású keresztényeknek a leveleiben.Ez az első tévedésed"
-->Nincs tévedésem. Az Ószövetségben semmi nyoma nincs annak, hogy azokat a könyveket a keresztényeknek (is) írták volna. Amikor a zsidó írástudók leírták azokat a sorokat, bizonyára eszükbe sem jutott, hogy majd egy későbbi, a zsidó vallásból kiszakadt közösség fogja olvasni, akik önmagukat "keresztényeknek" nevezik. Azokat a könyveket a zsidók a saját honfitársaiknak és egyben hittestvéreiknek írták, nem egyet megerősítésre.
Az, hogy Szent Pál idézi az ószövetségi könyveket - semmit sem jelent. Egyrészt nem is tudott volna mást idézni... Másrészt ő már a keresztény teológia szerint hozza azokat az idézeteket, ilyen értelemben az Ószövetségnek a keresztény használata már egy értelmezés. A keresztények tehát csak átvették az Ószövetséget a zsidóktól. Ja, és nem is pontosan azt vették át, hanem az LXX-t
"A második,hogy Jézus azt mondta:elmenvén a széles világra,tegyetek tanítvánnyá minden népet.Minden néphez eljutott az Evangélium üzenete az apostolok generációjában?Nem"
-->Mai, keresztény értelmezés szerint nem, (még szép, hiszen összeomlana a teológiájuk...) a korabeli értelem szerint azonban igen. Az Újszövetség írása idején az "egész föld" egyáltalán nem a mai értelemben vett egész földet jelenti. Az (Lk 2,1)-ben is azt olvassuk, hogy a kiadott rendelet az "egész földre" vonatkozik, noha nyilvánvaló, hogy csak a Római Birodalom területét érintette, és az ősi Kína, vagy az amerikai őslakosok ebbe nem tartoztak bele. Az értelmezéskor tehát figyelembe kell venni a korabeli gondolkodást.
"Ha Jézus vagy Pál tanításai csak az akkor élők számára üzenet,akkor Jézus tévedett és neked van igazad!"
-->Ha megnézed Jézus hallgatóinak a körét, vagy Pál leveleinek a címzettjeit, akkor nyilvánvalóvá válik, hogy azok a tanítások nem a 2000 évvel később élt embereknek szólnak. (Ez már csak keresztény értelmezés megint). Nem gondolom, hogy Jézus és Szent Pál tévedett volna, azt gondolom, hogy a mai kereszténység téved, amikor az ókori embereknek írt tanácsokat, intéseket a 21. századi embernek akarja eladni. Természetesen vannak benne egyetemes igazságok, amik ma is érvényesek, a mai kereszténység azonban nem másodlagos, hanem elsődleges címzettként tekint rá, mintha ő lenne az efézusi, vagy a thesszalonikai gyülekezet, noha ez egyáltalán nem így van.
"Amit írsz,az is egyfajta értelmezése a Bibliának,olyan amelyben nincs helye Istennek,sem annak,hogy teljes egészében ihletett könyvről van szó.Hogy kinek van igaza remélem kiderül egyszer. :)"
Nem a Bibliát értelmeztem, hanem a történelmi hátteréről beszéltem. Azt meg végképp nem értem, hogy jön a Biblia címzettjeinek megbeszélése Istenhez vagy az ihletettséghez.
A kereszténység egyik nagy hibája:
Képtelenek beismerni, hogy a Szentírás könyveit nem a 21. század emberének írták. Amikor leírták azokat a könyveket, a szerzőknek esze ágában sem volt a mostani nemzedékhez szólni, őt csak a honfitársai/hittestvérei érdekelték. Valószínű soha nem is gondolt arra, hogy a testvérinek írt levelet 2000 év múlva erkölcsi szabálykönyvként használják majd. A szerző a kortársaihoz szólt, a saját korának megfelelő eszközökkel, nem pedig hozzánk. Az már egy másik dolog, hogy azokban a könyvekben ma is található eligazítás, de ez olyan nagy dolog? Mutass már egy olyan ókori művet, ami nem szól a mai emberhez. Az Íliászból is lehet bölcsességet meríteni, vagy más ókori klasszikusokból.
Nyilván a kereszténységnek ezt így nem érdeke a (befolyásolható) embereknek tálalni, hiszen akkor a vallások követői talán rájönnének, hogy egy olyan könyvet neveznek ki a gyülekezetek erkölcsi alapnak, amit már a 2000 évvel ezelőtt élt emberek sem vettek komolyan. (Még szegény Josephusnak is magyarázkodnia kellett az Ószövetség mesés történetei miatt, hogy valahogy el tudja fogadtatni a felvilágosult görög-római emberekkel...)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!