Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Az embereknek tényleg van...

Az embereknek tényleg van lelkük? Vagy ezt csak a hívők mondják?

Figyelt kérdés
ez is egy olyan dolog, mint Isten? vagy ez egy bizonyított..?
2008. aug. 23. 21:10
1 2
 1/15 anonim válasza:
76%

Hát ez nézőpont kérdése.

Fizikailag nem bizonyított, hogy lelkünk lenne, habár a halál pillanatában a szervezet másfél grammal könnyebb lesz, de mondják, ez csak a kifújt levegő miatt van... Mindenesetre kell, hogy legyen valami, amitől az embernek érzései vannak, amitől szeretni, gyűlölni tud, ami miatt nem ösztönösen cselekszik, szóval amitől az ember ember és nem állat.

2008. aug. 23. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
94%

21 gramm az a másfél, de oda se neki.


szerintem is van lelke az embernek. most lehet hülyeséget mondok, mert nem vagyok orvos, de ha "összepakolsz" egészséges szervekből egy embert, az csak úgy magától nem fog élni, hiába nyomod rá a defibrillátort.

2008. aug. 24. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
83%

Kedves kérdező!

Kezdjük az elején, a bibliánál, hisz e szó leginkább vallásos kifejezés. Sőt sok jelentős hiedelem kötődik hozzá.


Meghatározás: A Bibliában a „lélek” szó a héber ne′fes és a görög pszü·khé′(psziché) szavak megfelelője.

A szó bibliai használata alapján felismerhető, hogy a lélek szó egyaránt vonatkozik emberre és állatra, vagy az emberi és az állati életre. Sokak szerint azonban a „lélek” az ember anyagtalan vagy szellemi részét jelenti, amely túléli a test halálát. Mások az életelvet értik alatta. Ám e két utóbbi felfogás nem bibliai tanítás.


Hogy tudod megérteni a lélek fogalmát?


1Móz 2:7: "Isten megformálta az embert a föld porából, és az orrába lehelte az élet leheletét, így lett az ember élő lélekké.” (Figyeld meg, hogy nem azt olvassuk itt, hogy az ember lelket kapott, hanem azt, hogy lélek, azaz élő személy lett.) (A héber szónak az a része, melyet itt „lélek”-nek fordítottak, a ne′fes. A Kár. és a Kom. hasonlóképpen fordítja. A Káldi, Kat., ÚRB, KNB azt írják, „élőlénnyé lett”.)


1Pét 3:20: „Noé napjaiban . . . kevés ember, azaz nyolc lélek vitetett át biztonságban a vízen.” (Az itt „lélek” szóval visszaadott görög szó a pszü·khai′, a pszü·khé′ többes száma. Ilyenformán fordítja ezt a B.—D., Csia, Káldi, Kár. és az ÚRB is, míg a Szeptuaginta azt írja, hogy „ember”.)


1Móz 9:5: „Ezenkívül számon kérem a ti lelketek [azaz „életetek”, a héber ne′fes szóból] vérét.” (Itt a szöveg azt mondja, hogy a léleknek van vére, mivel az emberről magáról van szó.)


Hittudósok, elismerik-e, hogy ezt mondja a lélekről a Biblia?


„ Az Ósz.-ben [Ószövetségben] nem választható szét a test és a lélek. Az izraelita tárgyilagosan látta a dolgokat, a maguk teljességében, így az embert személynek, és nem összetett dolognak tekintette. A nepeš [ne′fes] kifejezés — jóllehet mi a lélek szóval fordítjuk — sohasem jelent a testtől vagy személytől különálló lelket . . . A [pszü·khé′] kifejezés a nepeš megfelelője az Úsz.-ben [Újszövetségben]. Jelentheti az életelvet, magát az életet vagy az élőlényt” (New Catholic Encyclopedia. XIII. köt., 449—50. o.).


„ A test feloszlása után tovább élő lélekbe vetett hit inkább filozófiai vagy teológiai spekuláció, mintsem egyszerűen hit dolga, és ezért a Szentírás sehol sem tanítja kifejezetten” (The Jewish Encyclopedia. VI. köt., 564. o.).


Meghalhat-e az emberi lélek?


Ez 18:4: „Íme, minden lélek az enyém. Ahogy az apa lelke, úgy a fiú lelke is az enyém. Amely lélek* vétkezik, az hal meg.” (*A héberben „ne′fes”. Ezt a Kár., ÚRB és KNB a „lélek” szóval adja vissza. Van olyan fordítás, amely azt mondja, hogy „aki”.)


Tehát a Biblia azt tanítja, hogy a lélek maga az ember, nem az ember egy láthatatlan, halhatatlan része.


A "szellem" kifejezés teljesen mást jelent az Írásokban, de az egy másik kérdés.


Honnan ered a kereszténységnek az anyagtalan, halhatatlan lélekbe vetett hite?


„A kereszténységnek az az elképzelése, hogy egy Isten által teremtett, és a fogamzáskor a testbe oltott szellemi lélek teszi az embert élő egésszé, a keresztény filozófia hosszas fejlődésének eredménye. Csak a keleti Órigenész [meghalt kb. i. sz. 254-ben] és a nyugati Szent Ágoston nyomán [meghalt i. sz. 430-ban] lett a lélekből szellemi szubsztancia, és a természetéből filozófiai szemlélet . . . Az ő [Ágoston] tanítása . . . sok mindent (beleértve némely hiányosságot is) köszönhet az újplatonizmusnak” (New Catholic Encyclopedia. XIII. köt., 452., 454. o.).


„A halhatatlanság fogalma a görög gondolkodásmód terméke, míg a feltámadás reménysége a zsidó gondolkodásmód része . . . Nagy Sándor hódításai után a judaizmust lassanként átszőtték a hellenisztikus elképzelések” (Dictionnaire Encyclopédique de la Bible. Valence, Franciaország Alexandre Westphal szerkesztésében, 2. köt., 557. o.).


„A lélek halhatatlansága görög elképzelés, az ókori titkos vallások talaján keletkezett, és a filozófus, Platón dolgozta ki” (Presbyterian Life. május 1., 35. o.).


Remélem segítettem.

2008. aug. 24. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
77%

Ja, és van ma is olyan felekezet, akik nem hisznek a lélek közkeletű magyarázatában, pont a fenti érvek alapján.

Ők Jehova Tanúi, pl.

2008. aug. 24. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
0%

Hüjeség nincs lélek

De a 16.03 kor välaszolonak üzenem

Nem vagyok szakäcs de tudon hogy nem lesz kaja ha a hozzävalokat csak ugy 1 edénybe beledobälom

Egybe kifogja megenni

Leves fözelék savanyu sütemény

Ez nem lélek kérdése

2008. aug. 25. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
0%

Isten se a lélek se bizonyitott

Valaki azt irta hogy azért hisz istenbe mert még neki nem bizonyitottäk be a nemlétezését

De tudod mit én azt mondom hogy a buszmegälloba az ijen a villamosra värjon mert nem bizonyitottäk a nem létezését van de nem ugy ott ahol värjuk és nem ojan formäba

2008. aug. 25. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
92%

Kedves utolsó két hozzászóló, szerintem alapíts szektát, biztosan sok követőd lenne.


Ha figyelmes lettél volna, az előtted válaszoló részletesen leírta, hogy nincs külön "lelkünk", mert maga az ember a lélek! Vagy "élő lélek", vagy "holt lélek".

Te ezt érted?


Tehát azt, amibe te pusztán beletrafáltál, úgy igaz!

Akkor mivel vitatkozól?


A te, nem éppen épületes 42%-os hozzászólásaid több helyen szerepelnek, most az a szándékod, hogy végig offolj minden kérdést?

2008. aug. 25. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim válasza:

Szia! Nem tudom, hogy a kérdésedre van-e válasz, de ezt a kérdést -szerintem- azóta rágcsálják, amióta ember létezik. Bármi is a válasz, elég jól bírja, nem?

Gondolj bele. Az alaptalan dolgok mennyi ideig bírnak fennmaradni...?

2008. aug. 25. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
0%

Szerintem sokáig!

Az emberi hiszékenység határtalan.

Ezt úgy írom, hogy közben hívő vagyok, és abban a fennti levezetésben hiszek, mivel az bizonyított, és alapos munka.

A domináns egyházak, domináns tanai nem véletlenül maradnak fennt ilyen sokáig, még akkor is, ha mitológia, vagy filozófia áll mögötte.

Nem csak a lélekről szóló hiedelem, az egyetlen ami egyértelmű csalás -hisz a Biblia a feltámadást tanítja, nem a lélek örök továbbélését,- hanem még egy sereg más hit is benne van ebben a sorban.

2008. aug. 26. 02:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:

Nem csak a keresztények szerint van az embernek lelke. Gyakorlatilag a hit-és világképrendszerek 99%ában ez az álláspont.

Egyébként mivel nem testi dolog a lélek, szerintem fizikai tudományos módszerekkel nem is fogják tudni soha "megmérni", bebizonyítani. Mindenkinek egyéni felfogásán múlik, hisz -e benne, olyan mint hogy vannak e ufók, tényleg volt e holdraszállás stb.

(Az is egyéni felfogáson múlik ki mit érez bizonyítéknak...) Szóval nem hiszem hogy erre megdönthetetlen érvet fogsz kapni akármelyik részről is.

2008. szept. 9. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!