Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Az egyházak alapvetően sok...

Az egyházak alapvetően sok kárt okoztak az emberiségnek, nem?

Figyelt kérdés
A kérdés nem az egyéni hívőkre vonatkozik, és elismerem, hogy a vallások sok esetben szükségesek voltak (de nem helyettesíthetetlenek), de gyakran olyan ürügyek voltak csak egy-egy háborúhoz, illetve gyűlölködéshez, amit szerintem nélkülük el lehetett volna kerülni (ha(gondolok itt a boszorkányüldözésekre, a Dzsihádokra, Keresztes Háborúkra) - bár ki tudja, az ember alapvetően pusztító természetű, a vérünkben van a széthúzás és egymás elnyomása. Ebben az esetben viszont a vallások hazugságokat terjesztenek. És legtöbbjük dogmája, hogy ne hazudj. Elferdítik a történelmet, befolyásolják az embereket, üldözik (üldözték) és megvetik azokat, akik nem közéjük való, és ezt a mentalitást nyomatják a hívőikbe. Mi ez, ha nem rossz?
2010. jan. 31. 10:18
1 2 3 4
 1/40 anonim ***** válasza:
65%
Igen, ez így van, a vallásoknak sok háborút köszönhetünk, rengeteg pusztulást, és szenvedést okoztak. De ugyanennyi szenvedést hozott ránk az a valaki, aki kitalálta a nemzet fogalmát, és a modern korban egyre több háborút már csak a pénz motivál.
2010. jan. 31. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/40 anonim ***** válasza:
66%

Nem. Ide az egyházak helyére behelyettesíthetsz bármit, aminek elég hosszú történelme van és nagyjából stimmelni fog az írásod.


Bármilyen aránylag hosszú történelmű intézmény vagy eszme történetéből kiragadhatsz pár sort. Ezzel a pár sorral választás szerint megindokolhatod hogy az ördög műve, illetve az emberiség legcsodálatosabb alkotása. Legyen szó vallásról, egyházról, kommunizmusról, tudományról, liberalizmusról stb.

2010. jan. 31. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/40 Nemo kapitány (V.A.) ***** válasza:
77%

Amiként a nemzet védelme a gének túléléséért folytatott harc eredménye, a vallások, egyházak fennmaradásnak célja az úgynevezett "mémek" megőrzése.

Valóban sok-sok rossz származott ezek miatt, de nem lehet rendeletileg eltörölni és nem lehet tagadni a belőlük eredő hasznosságot sem.

Fejlődnünk kellene!

Javasolt irodalom: Richard Dawkins: Az önző gén, és különösen az "Isteni téveszme" (The God delusion) című könyvei.

2010. jan. 31. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/40 anonim ***** válasza:
35%
Nem véletlenül született az a szólás: sötét középkor. Az egyház általános uralma a fejlődést is erősen gátolta. Nézd meg a vallási vezetők által uralom alatt tartott országokban sokszor a középkor szintjén vannak.És ez nem elég más országokra is rá akarják erőltetni a dogmáikat. Salman Rushdi üldözése a Dán karikatúrák, és az hogy amikor betelepednek más országba ők akarják meghatározni az ottani törvények ellenére hogy mi legyen.
2010. jan. 31. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/40 anonim ***** válasza:
79%
Okoztak, de nem tudhatjuk, mi lett volan nélkülük. Rengeteg jó dolog is köthető hozzájuk.
2010. jan. 31. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/40 anonim ***** válasza:
66%
Nem.
2010. jan. 31. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/40 anonim ***** válasza:
83%

Nem.

Egyébként tévedsz.Inkább azt mondhatnánk sokan kihasználják az egyházakat,a vallást a saját előnyükre.

Olvass rendes történelemkönyveket,miért is támogatták a királyok/hadvezérek a keresztes háborúkat.Ugye ha nem teszik,hiába lett volna az a pár eszement,aki karddal akart téríteni.Ennek a kihasználásnak egyik legjobb példája Zára ostroma.

Ugyanígy a muszlim vallás kiforgatása a szultánok részéről.

Egyébként nem középkori jellegzetesség.Nézz utánna Jim Jones-nak,ő a 1970-es években "működött",de szinte havonta lehet olvasni különböző szektákról,akik a vallás/hit nevében bűncselekményeket követettnek el,az általuk megtévesztett emberekkel.


Egyébként demagógia,hogy a vallásosok üldöznek és kirekesztik szegény nem vallásosokat,mert ez fordítva is éppenúgy igaz.Viszont ez megint emberfüggő,tehát vallást belekeverni felesleges.


Ha meg a jelen helyzetttel tisztába lennél,akkor tudhatnád,hogy per pillanat a pápa,a dalai láma azok akik a másik elfogadásáért,az együttélés lehetőségéért "küzdenek".Ezt világszerte el is ismerik.Úgyhogy ideje levetkőznöd az előítéleteket és körülnézni a világban.

2010. jan. 31. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/40 anonim ***** válasza:
30%

A keresztes háborúk szükségszerűek voltak, mert lehet hogy nem kellett volna a Szentföldet visszaszerezni (egy kisidőre visszaszerezték !), de legalább adott Bizáncnak pár századot, hogy erősítse a keleti falat. Azok szükségszerűek voltak.


A boszorkányüldözés az az inquisitio hereticae pravitatis legvégső folyamata volt, ha jól tudom valamilyen "Legszentebb Inkvizíciós Társaság" rendezte el az egészet, amelyet ilyenm pár Ince-Vince-Pince pápák támogattak a közismert szlogenükkel ("öljetek, mert ezek rosszabak, mint a saját ürülékükben fetrengő vadállatok"), de ez csak pár őrült inkvizítor volt.

Igaz, inkvizíció felesleges volt.


A többiben egyet értek.


Teo(logo)sz

2010. jan. 31. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/40 anonim ***** válasza:
78%

boszorkányüldözés, a Dzsihád, Keresztes Háborúk, "sötét középkor" - Ezek mind azok a sztereotípiák, amik a filmekből, könyvekből jönnek és teletömik mindenkinek a fejét, csak ebből igen kevés dolog igaz.


Abban a "sötét középkorban" az egyház mentette át az antik szerzők műveit és az egyház gondoskodott valamilyen szintű közoktatásról is. Sosem hitték a középkorban sem, hogy lapos a Föld, az egy 19. századi angol regényíró találmnya volt, bebizonyították már. És lehetne sorolni...


A dzsihád és a keresztesháborúk pedig háborúk voltak. Kapott vallási felhangot, igaz. Ha nem kapott volna, ezek a háborúk ugyan úgy megtörténtek volna. A régi korok emberei sem voltak hülyék. Eszmékért senki nem indít háborút, akkor sem. Ott volt mögötte a gazdasági, politikai érdek. A vallással csak magyarázták. Ezek a háborúk vallás nélkül is megtörténtek volna, éppen úgy, ahogy manapság sincs szükség vallási indokra egy háború megindítására. Hitler, Sztálin, vagy akár Napóleon nem vallási okok és érdekek miatt háborúzott.


A boszorkányöldözés már kényes téma. Itt valóban történt sok tévedés és bűn, ami sokszor az egyház hibája volt. Gyakorlatilag ez az egyetlen pont, ahol valóban jogos a kritika.


Az valóban igaz, hogy sokszor az egyház is hazudik/hazudott. DE, ez nem változtat bizonyos tényeken. Az alapvető isteni igazságokon nem változtat. Azért, emrt az egyház hazudik, még nem jelenti azt, hogy a vallás rossz. Itt rendre arról a tévedésről van szó, hogy az egyházat összekverik a vallással. Rossz vallási vezetők nem azt jelentik, hogy Isten nem létezik. Egy példával: ha te rosszul oldod meg a matematikai számításodat, az nem azt jelenti, hogy nincs is megoldása.

Egyházak nem mindig léteztek, de vallás akkor is létezett.

A pogány germánoknak, vikingeknek sem volt egyháza, még csak papjaik sem voltak - de volt vallásuk! Ez bizonyítja a legjobban, hogy a vallás és az egyház két külön dolog. Az egyház lehet sok mindenben hibás és bűnös (azért közel sem annyira, mint amennyire a felvilágosodás irodalma befeketíti), de ez a vallást nem érinti. Egyébként ezt a felvilágosodás nagyjai, az enciklopédisták is tudták. Szinte mindegyik hevesen támadta a katolikus egyházat, de 1-2 kivétellel mindegyik istenhívő keresztény volt. Pont ezért, mert tudták, hogy nem az egyházban, hanem Istenben kell hinni.

2010. jan. 31. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/40 anonim ***** válasza:
88%

"vallások sok esetben szükségesek voltak (de nem helyettesíthetetlenek)"


Franciaországban a polgári forradalom idején egy képviselő a Konventben javasolta, hogy vezessék be Ész istennő kultuszát a kereszténxség helyett. Néhány perc locsogás után Talleyrand felszólalt és azt mondta;

-Monsieur meghallgatjuk önt erről ha ön is meghal és harmadnapra feltámad.

2010. jan. 31. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!