Ugyan miért volna magasabbrendű/szintű az egyistenhit a természeti vallásoknál?
Az egyistenhitben implicite benne van a világ leértékelése, ledegradálása, miközben a vallásos nem tud elvonatkoztatni a világ dolgaitól, azaz nem tudja testen és világon kívül szemlélni a dolgait, az életét.
A másik pedig a környezet, a világ tiszteletéről szól, ahol az ember nem uralkodó, nem kitüntetett entitás.
Melyik szemlélet/hiedelem áll közelebb az emberi természethez?
Definiáld, hogy mi az az "emberi természet", és akkor majd kitaláljuk később azt is, hogy mi milyen távol áll tőle. Szerintem semmi nem áll távol tőle, kondicionálás kérdése az egész.
Kb. így:
Az ember, mint a természet része, és nem mint fölötte álló.
Az egyistenhit szerint az ember a természet fölött áll, a természeti vallásoknál csak a része.
Az ember minden érzékével és idegszálával a természethez kötődik, és erről az oldalról lehet megérteni az emberi természetet. Ha kiszakítjuk az embert és valami túlvilágit, természetfelettit tulajdonítunk neki, akkor máris jönnek az ellentétek, ellentmondások...
Minden ma aktív, úgymond, élő vallás, egyetlen vallás eltorzulása. Ez pedig a természeti vallás. Ebből ered mind, a hinduizmus, a buddaizmus, a kereszténység és még a judeizmus is.
Kezdjük ott, hogy minden amit ma tudni vélünk a természeti népek hiedelméről, azt régészeti eletek alapján tudjuk, és többnyire a még megmaradt indián törzsek emlékei alapján próbáljuk / ják összerakni azt.
Mi a gond? Az, hogy az indiánok beszélnek valamiről, amit az angol nyelvű, a francia nyelvű, sem a latin nyelvű nem ért. Sajnálom, megint magyarkodnom kell, mert a magyar meg érti.
A helyzet az, hogy az Indiánok beszélnek egy nagy teremtő szellemről és több kisebb szellemről, majd az ember is a szellemvilágba távozik... Szellem szellem hátán és a jólinformált és jól kondícionált városi, ezen jókat mosolyog. Milyen jó, hogy nekünk már van keresztény hitünk.
A helyzet az, hogyha megvizsgáljuk, akkor az angol nyelv két részre bontja az embert. Body and Soul. Test és lélek. A harmadikról már nincs tudása, olyan formában mint nekünk. Ez a szellem. Persze van az angolban is olyan, hogy spirit, de ez inkább a "lelkesít" irányba vezet el minket, mintsem a valódi szellemiség irányába.
Ennek ellenére az indián szellemeket, ghost vagyis kísértet (szellem) -el azonosítja. Holott inkább a spiriten lenne a hangsúly, de ezt nem igazán tudja összekapcsolni.
A természeti népek, test - lélek - szellem hármasságban gondolkodnak a világról. Ennek megfelelően, van felső világ, alsó világ és a kettő között a mi világunk.
Az alsó és felső világban élnek a szellemek. Csakhogy ez a kijelentés egy "ghost - kísértet" formájában olyan nagy mértékű félreértelmezést eredményez, hogy innentől kezdve semmit nem ért meg a természeti vallásokból.
Ezért olyan nagy gond, hogy olyan primitív nyelvek mint az angol az uralkodó közlekedő nyelvek. Lényegi tartalmat roncsol és vagy nem is tud átvinni.
Így aztán a ma élő indián törzsek szomorúan közlik a felvilágosult nagyon demokratikus amerikaiakkal, hogy tök felesleges volt őket kirtani, mert előbb voltak kersztények mint ők.
Nabumm...
Az indiánok erkölcsében és hitvilágában is alapvető nézet hogy nem írtom ki a másikat csak mert más a hite. Jézus talán nem valami ilyesmit tanított? És a ma élő indiánok mai napig nem értik, ha Jézus ezt tanította, a szeretetet, akkor őket miért kellett kiírtani.
Jah hogy azok Istentelenek voltak. A pénz, az arany, a vérszomj hajtotta őket?
---
Visszatérve a természeti vallás babonássága. Van egy nagyon szép és tanulságos hiedelem az indiánoknál, ami a magyar kultúrában is így van. Oly annyira elterjedt ez, hogy még a nagy világi, főleg európai és közel keleti térségekben is ismerik egy részét ennek. Ez pedig a hollóhoz kapcsolódik. A hollót nagyon sok nép a halál madarának tartja. Oly annyira, hogy európában nagyon sokáig az inkvizíció a hollót a boszorkánysággal kapcsolta össze.
Nade itt jön az indiánok és a magyarok többlete, ami nagyon érdekes és hátborzongató, hogy mennyire összecseng. Ugyanis mindkét nép a halál madarának tartja de miért?
A holló egyik szemét a múlton, másik szemét a jövőn tartja, így az útja mindig egyenes, épp ezért ez a madár az, amelyik az utat mutatja a halott emberek lelkének a túlvilágra.
Hollós Mátyás. Mátyás az igazságos, Mátyás akinek az útja egyenes.
A magyar hiedelemben van még egy többlet. A holló ugyanis szabadító madár. És Mátyásnak ezt a jelképet nem felnőtt korában adják, nem akkor amikor már igazságos és bölcs és vitéz felszabadító. Még csecsemő korában adják neki.
Namost akkor ki a babonás?
Erre szoktam mindig mondani, és hangsúlyozni. Aki nem érti a múltat, és a mai tudatlanságból indul ki, az el fog tévedni. A régi emberek gondolkodása olyan mérhetően más volt, hogy csak azt a kérdést lehet feltenni, hogy mikor terelték az embereket erre a vágányra? Mikor változtatták meg a látásmódunkat ilyen drasztikusan?
A világ nem okosodik hanem butul. Az nem kifogás, hogy technológiailag fejlettek vagyunk, mert a technológia bölcsességgel használható. De mivel nem bölcsen használjuk, így csak butának mondható az ember, mert olyan erőt használ, amit nem tud irányítani.
Egy természeti nép ilyet soha nem tenne.
---
Egy isten hitről csak annyit, hogy mutassatok nekem a judeaizmuson kívül egy Isten hitet. Nem fog menni megsúgom. A kereszténység nem az.
Ezért butaság elítélni gőgösen a természeti vallást, hogy az csúnya rossz, mert milyen sok Istene van.
Elárulom, az egyiptomiak is egyisten hívők voltak, ezzel szemben a hivatalos kutatás már 9000 istenről beszél. Hát persze, teljesen hihető.
Az egyistenhitezéssel pedig vigyázzunk. Egyetlen Isten van, amelyik nem osztja meg a világot másokkal, egy van amelyik uralkodik minden felett, egy van, amelyik kizárólagosságot követel magának. Ezt az Istent, sátánnak hívják manapság.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!